0
۰۹۳۶۴۲۴۵۱۳۸

حذف قسمت ناخواسته عکس در فتوشاپ

مقدمه 

شاید شما هم جزء افرادی باشید که بعد از تصویربرداری از یک منظره یا ساختما یا جاده متوجه قسمتهای ناخواسته در تصویر شود و تصمیم گرفته باشید آنها را تصویر اصلی حذف کنید تا تمرکز بر روی آن موضوع خاص باشد. در این آموزش نحوه حذف قسمت ناخواسته عکس در فتوشاپ را به شما آموزش خواهیم داد. با استفاده از این آموزش به سرعت می توانید تصویر را ویرایش کرده و به منظور دلخواه خود برسید. 

اجرای فیلتر Vanishing Point

تصوير اصلي را از پوشه مربوط به پروژه باز كنيد. از منوي Filter گزينه Vanishing Point‌ را اجرا كنيد. در پنجره باز شده گزينه Create Plain Tool را انتخاب كنيد. نقاطي همانند شكل زير رسم كنيد. فقط ۴ نقطه اصلي را رسم كنيد. خطوط مشبك را خود نرم­افزار رسم مي­نمايد:

تصویر ساختمان

ابزار Marquee‌ را انتخاب كرده و ناحيه دور پنجره دوم از سمت چپ را انتخاب كنيد. هنگام انتخاب متوجه خواهيد شد كه ناحيه انتخابي به شكل پرسپكتيو انتخاب مي­گردد. اين ويژگي مربوط به همان Vanishing Point است كه ايجاد كرده­ايد. كليد Alt و Shift را نگه داريد تا يك كپي از آن ايجاد شود. هنگام كپي اندازه تصوير نيز كوچكتر مي­شود. تصوير به شكل زير تغيير مي­يابد:

ویرایش پنجره در تصویر

از اين ويژگي مي­توانيد در تصاويري كه به صورت پرسپكتيو هستند استفاده كرد. اكنون مي­خواهيم با استفاده از ويژگي Vanishing Point‌ دوچرخه سمت راست را حذف نماييم. به فايل اصلي باز گرديد. لايه جديدي ايجاد كرده و فيلتر Vanishing Point را اجرا نماييد. ناحيه­اي همانند تصوير زير رسم كنيد:

ویرایش خیابان

ابزار Marquee‌ را انتخاب كنيد. ناحيه­اي همانند شكل زير انتخاب كنيد. ناحيه­اي بايد انتخاب شود كه در آن اثري از سايه و دوچرخه نباشد.

انتخاب سنگفرش

كليدهاي Alt و Shift‌ را نگه داشته و به سمت پايين بكشيد. بار ديگر كليدها را نگه داشته و كپي ديگري ايجاد كرده و مكان آنرا تنظيم نماييد. هنگام كپي كردن رنگ قبلي سنگفرش از بين مي­رود. توجه كنيد كه گزينه Heal از نوار موارد اختياري روي On‌ تنظيم شده باشد. اين كار را تا پايان ناحيه سنگفرش تكرار كنيد. اكنون چرخهاي دوچرخه از بين رفته­اند. همانند شكل زير:

حذف دوچرخه

بار ديگر فرمان Select Plain Tool  را انتخاب كرده و ناحيه­اي همانند شكل زير رسم كنيد:

انتخاب ساختمان

با ابزار انتخاب ناحيه­اي از ديوار كه دوچرخه آنجا قرار ندارد را همانند شكل زير انتخاب كنيد.

انتخاب دیوار ساختمان

كليد Alt را نگه داشته و يك كپي از آن در گوشه راست ايجاد كنيد. اگر در هنگام ايجاد كپي اندازه به درستي تنظيم نشده باشد ابزار Transform‌ را از سمت چپ انتخاب كنيد و ابزار Select را انتخاب كرده و با نگه داشتن Alt‌ يك كپي ايجاد كنيد. براي مكانهايي كه به درستي مخفي نشده­اند ابزار Stamp‌ را از سمت چپ انتخاب كنيد. كليد Alt را نگه داشته و از ناحيه سالم نمونه­برداري كنيد و روي ناحيه­اي كه مي­خواهيد مخفي شود كليك كنيد. با نوار موارد اختياري تنظيمات مختلف را مي­توان انجام داد. هنگام نمونه برداري و كپي كردن آن متوجه مي­شويد كه اندازه آن در ناحيه­هاي مختلف تغيير مي­كند. اين ويژگي Vanishing Point است. تغييرات تا كنون به شكل زير مي­باشد:

حذف دوچرخه از دیوار

هنگام انتخاب و كپي برداري مي­توانيد ميزان Feather را افزايش دهيد. حتي مي­توانيد ميزان Opacity‌ را تغيير دهيد. از آنجاييكه تغييرات را روي لايه مجزا صورت داده­ايم بنابراين فايل اصلي دست نخورده باقي مانده است و اگر تغييرات مد نظر نباشد مي­توانيد لايه را حذف نماييد. مي­توانيد روي لايه ماسك ايجاد كنيد و با ابزار Brush با رنگ مشكي دور ناحيه دوچرخه بكشيد تا زمينه اصلي تصوير ديده شود. براي ديدن لايه زيرين Opacity اين لايه را كم كنيد. تصوير نهايي به شكل زير تغيير خواهد يافت:

حذف کامل دوچرخه

ارسال دیدگاه