حذف قسمت ناخواسته عکس در فتوشاپ

حذف قسمتهای ناخواسته تصویر

مقدمه 

شاید شما هم جزء افرادی باشید که بعد از تصویربرداری از یک منظره یا ساختما یا جاده متوجه قسمتهای ناخواسته در تصویر شود و تصمیم گرفته باشید آنها را تصویر اصلی حذف کنید تا تمرکز بر روی آن موضوع خاص باشد. در این آموزش نحوه حذف قسمت ناخواسته عکس در فتوشاپ را به شما آموزش خواهیم داد. با استفاده از این آموزش به سرعت می توانید تصویر را ویرایش کرده و به منظور دلخواه خود برسید. 

اجرای فیلتر Vanishing Point

تصویر اصلی را از پوشه مربوط به پروژه باز کنید. از منوی Filter گزینه Vanishing Point‌ را اجرا کنید. در پنجره باز شده گزینه Create Plain Tool را انتخاب کنید. نقاطی همانند شکل زیر رسم کنید. فقط ۴ نقطه اصلی را رسم کنید. خطوط مشبک را خود نرم­افزار رسم می­نماید:

تصویر ساختمان

ابزار Marquee‌ را انتخاب کرده و ناحیه دور پنجره دوم از سمت چپ را انتخاب کنید. هنگام انتخاب متوجه خواهید شد که ناحیه انتخابی به شکل پرسپکتیو انتخاب می­گردد. این ویژگی مربوط به همان Vanishing Point است که ایجاد کرده­اید. کلید Alt و Shift را نگه دارید تا یک کپی از آن ایجاد شود. هنگام کپی اندازه تصویر نیز کوچکتر می­شود. تصویر به شکل زیر تغییر می­یابد:

ویرایش پنجره در تصویر

از این ویژگی می­توانید در تصاویری که به صورت پرسپکتیو هستند استفاده کرد. اکنون می­خواهیم با استفاده از ویژگی Vanishing Point‌ دوچرخه سمت راست را حذف نماییم. به فایل اصلی باز گردید. لایه جدیدی ایجاد کرده و فیلتر Vanishing Point را اجرا نمایید. ناحیه­ای همانند تصویر زیر رسم کنید:

ویرایش خیابان

ابزار Marquee‌ را انتخاب کنید. ناحیه­ای همانند شکل زیر انتخاب کنید. ناحیه­ای باید انتخاب شود که در آن اثری از سایه و دوچرخه نباشد.

انتخاب سنگفرش

کلیدهای Alt و Shift‌ را نگه داشته و به سمت پایین بکشید. بار دیگر کلیدها را نگه داشته و کپی دیگری ایجاد کرده و مکان آنرا تنظیم نمایید. هنگام کپی کردن رنگ قبلی سنگفرش از بین می­رود. توجه کنید که گزینه Heal از نوار موارد اختیاری روی On‌ تنظیم شده باشد. این کار را تا پایان ناحیه سنگفرش تکرار کنید. اکنون چرخهای دوچرخه از بین رفته­اند. همانند شکل زیر:

حذف دوچرخه

بار دیگر فرمان Select Plain Tool  را انتخاب کرده و ناحیه­ای همانند شکل زیر رسم کنید:

انتخاب ساختمان

با ابزار انتخاب ناحیه­ای از دیوار که دوچرخه آنجا قرار ندارد را همانند شکل زیر انتخاب کنید.

انتخاب دیوار ساختمان

کلید Alt را نگه داشته و یک کپی از آن در گوشه راست ایجاد کنید. اگر در هنگام ایجاد کپی اندازه به درستی تنظیم نشده باشد ابزار Transform‌ را از سمت چپ انتخاب کنید و ابزار Select را انتخاب کرده و با نگه داشتن Alt‌ یک کپی ایجاد کنید. برای مکانهایی که به درستی مخفی نشده­اند ابزار Stamp‌ را از سمت چپ انتخاب کنید. کلید Alt را نگه داشته و از ناحیه سالم نمونه­برداری کنید و روی ناحیه­ای که می­خواهید مخفی شود کلیک کنید. با نوار موارد اختیاری تنظیمات مختلف را می­توان انجام داد. هنگام نمونه برداری و کپی کردن آن متوجه می­شوید که اندازه آن در ناحیه­های مختلف تغییر می­کند. این ویژگی Vanishing Point است. تغییرات تا کنون به شکل زیر می­باشد:

حذف دوچرخه از دیوار

هنگام انتخاب و کپی برداری می­توانید میزان Feather را افزایش دهید. حتی می­توانید میزان Opacity‌ را تغییر دهید. از آنجاییکه تغییرات را روی لایه مجزا صورت داده­ایم بنابراین فایل اصلی دست نخورده باقی مانده است و اگر تغییرات مد نظر نباشد می­توانید لایه را حذف نمایید. می­توانید روی لایه ماسک ایجاد کنید و با ابزار Brush با رنگ مشکی دور ناحیه دوچرخه بکشید تا زمینه اصلی تصویر دیده شود. برای دیدن لایه زیرین Opacity این لایه را کم کنید. تصویر نهایی به شکل زیر تغییر خواهد یافت:

حذف کامل دوچرخه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش به صورت کاربردی و پروژه محور رد کردن