طراحی صحنه زیر آب

مقدمه 

در این جلسه آموزشی قصد داریم با استفاده از فرمانهای ساده فتوشاپ یک صحنه زیر آب را طراحی کنیم. در طراحی صحنه زیر آب از هیچ تصویری استفاده نشده و تمامی قسمتهای آن را با استفاده از فرمانهای فتوشاپ طراحی می کنیم. هدف از این آموزش افزایش خلاقیت علاقمندان به نرم افزار فتوشاپ است که با فراگیری ابزارها و فرمانهای فتوشاپ تصاویر بی نظیری خلق کنند. 

ایجاد فایل جدید

فایل جدید با مشخصات زیر ایجاد کنید:

پنجره New

انتخاب ناحیه

رنگ رو زمینه را ۳۵۶۷a6 را وارد کنید. رنگ پس زمینه را ۰a1b30‌ وارد کنید. ابزار Gradient را انتخاب کنید. از نوار موارد اختیاری دقت کنید که گزینه اول انتخاب شده باشد. در صورتیکه کلید Shift را نگه داشته­اید، از بالا و خارج از بوم به سمت پایین بکشید. لایه جدیدی ایجاد کنید. نام آنرا Water Top‌ بنامید. ابزار انتخاب مستطیلی را انتخاب کرده و مستطیلی به شکل زیر بکشید:

انتخاب مستطیلی

کلیدهای D و X از صفحه کلید را بزنید تا رنگها به صورت پیش فرض درآید. فیلتر Clouds را از زیر منوی Render اجرا کنید. فرمان Free Transform را اجرا کرده و اندازه آنرا به اندازه فایل تغییر دهید. فیلتر Plastic Wrap‌ را از زیر منوی Artistic اجرا کنید. اعداد زیر را وارد کرده و Ok را کلیک کنید:

فیلتر plastic wrap

این فیلتر باعث می­شود تصویر به شکل آب دیده شود. فرمان Edit‌ و سپس Transform و Distort‌ را انتخاب کنید. ناحیه­ای به شکل زیر انتخاب کنید:

تغییر شکل مستطیل

ترکیب لایه ها

Blending Mode‌ مربوط به لایه را Linear Dodge‌ انتخاب کنید. میزان Fill‌ را در صورت لزوم کاهش دهید. روی لایه ماسک قرار دهید. با ابزار Brush به رنگ مشکی و میزان Hardness صفر ناحیه اطراف آب را پاک کنید. تصویر به شکل زیر تغییرمی­یابد:

ترکیب لایه

اعمال فیلتر نورپردازی

فرمان Select All‌ را اجرا کرده و از منوی Image فرمان Crop را اجرا کنید. تا فضای اضافی اطراف بوم حذف شود. فیلتر زیر را اجرا کنید:

Filter-->Render-->Lighting Effects

تغییراتی همانند شکل زیر اعمال کرده و Ok‌ را کلیک کنید.

جلوه نورپردازی

تا به گونه­ای به نظر برسد که نور خورشید به آب برخورد می­کند.

لایه دیگری ایجاد کرده و آنرا Light Rays  بنامید. ابزار انتخاب مستطیلی انتخاب کرده و ناحیه نیمه فوقانی را انتخاب کنید. رنگهای روزمینه و پس زمینه را به ترتیب سیاه و سفید انتخاب کنید. فیلتر Clouds را اجرا کنید. از منوی Image‌ فرمان Adjustment و سپس Treshold را اجرا کنید. عدد ۱۲۵ را وارد کرده وOk را کلیک کنید. فیلتر Radial Blur را اجرا کنید. مکان قرار گیری را بالا و وسط قرار دهید. گزینه Zoom را علامتدار کرده و عدد ۱۰۰ وارد کرده و Ok‌ را کلیک کنید. فیلتر را بار دیگر اجرا کنید. تغییرات تا کنون به شکل زیر است:

اشعه های نور

Blending Mode را روی Color Dodge قرار دهید. میزان Fill را کاهش دهید. فرمان Free Transform را اجرا کنید و آنرا به سمت پایین بکشید. تصویر زیر تغییرات را نشان می­دهد:

ترکیب لایه ها

ویرایش نور

روی لایه ماسک قرار دهید و ابزار Brush به رنگ مشکی و Hardness به میزان صفر ناحیه اطراف نور را پاک کنید. از لایه Water Top یک کپی ایجاد کنید. فرمان Flip Vertical را روی آن اجرا کنید. کلید Shift را نگه داشته و آنرا پایین بکشید. Blending Mode را روی Color Dodge قرار داده و میزان Fill و Opacity‌ را کاهش داده تا تصویر دلخواه حاصل شود. تصویر به شکل زیر تغییر خواهد یافت:

ویرایش لایه نور

ترسیم حباب

ابزار Brush را انتخاب کرده و قلم­موی حبابی که در درس قبل آموزش داده شد را انتخاب کنید. لایه دیگری ایجاد کرده و نام آنرا Bubbles‌ قرار دهید. حبابهایی به دلخواه رسم کنید. فیلتر Gaussian Blur‌ را روی آن اجرا کنید تا محو به نظر برسند. Blending Mode را روی Color Dodge قرار دهید. ابزار Line را انتخاب کرده و چند خط عمودی و مورب رسم کنید. فیلتر Twirl را روی آن اجرا کنید. میزان Opacity را کاهش دهید. در واقع می­خواهیم همانند گیاه زیر دریایی به نظر آید. البته می­توانید از ابزار Custom Shape استفاده کنید. تغییرات به شکل زیر خواهد بود:

رسم حباب با براش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *