0
۰۹۳۶۴۲۴۵۱۳۸

طراحی جلوه های ويژه در فتوشاپ

مقدمه 

طراحی جلوه های ویژه در فتوشاپ یکی از مباحث جذاب و به روز دنیای گرافیک است. با فرا گرفتن فرمانهای ساده در فتوشاپ می توانید تصویرهای ویزه و خارق العاده خلق کرده و آنها را در تصاویر دیگر به کار ببرید. در این آموزش می خواهیم طریقه طراحی جلوه های ویژه در فتوشاپ را به شما آموزش دهیم. 

طراحی کره نورانی

تصاوير مربوط به پروژه در پوشه Special Effect وجود دارد. فايل istock را از پوشه باز كرده و لايه را دوبار كليك كرده و نام لايه را Girl قرار دهيد. لايه جديد ايجاد كرده و آنرا با رنگ مشكي پر كنيد. نام لايه را Black bg قرار دهيد.لايه ديگري ايجاد كرده و آنرا Blur Orb قرار دهيد. رنگ روزمينه را آبي با شماره ۰۰۰۰۶۶ انتخاب كنيد. گزينه Only For Web را هنگام انتخاب رنگ علامتدار نماييد. ابزار Brush را با Hardness صفر و انداز ه۲۷۰ انتخاب كرده و يكبار روي لايه كليك كنيد. بار ديگر رنگ روزمينه را انتخاب و اينبار رنگ آبي روشنتر با شماره ۰۰۰۰CC انتخاب كنيد. اندازه قلم مو را كمي كاهش دهيد. داخل دايره رسم شده، دايره ديگري رسم كنيد. بار ديگر رنگ آبي روشنتر را با شماره ۹۹CCFF انتخاب و اندازه قلم مو را كمي كوچكتر كرده و روي دايره قبلي يكبار ديگر كليك كنيد. اكنون رنگ را سفيد انتخاب كرده و قلم مو را كوچك كنيد و روي دايره قبلي رسم كنيد. اكنون تصوير همانند شكل زير شده است:

براي ايجاد دنباله ابزار Smudge را انتخاب كرده و اندازه آنرا ۵۸ وارد كرده و از گوشه بالا و سمت چپ به سمت بيرون بكشيد. براي اينكه دنباله آن بيشتر باشد بار ديگر اين كار را تكرار نماييد. مي­توانيد شكلي همانند تصوير زير را ايجاد كنيد.

نور دنباله دار

براي اين پروژه اندازه را ۱۲۰ انتخاب كرده و ميزان Strength را ۸۵ تنظيم نماييد و تصويري همانند شكل زير ايجاد نماييد.

ویرایش کره دنباله دار

مي­توانيد اندازه ابزار را كوچك كرده و تصوير زير را ايجاد كنيد.

کره نورانی دنباله دار

لايه ديگري بالاي تمامي لايه­ها ايجاد كرده و نام آنرا Bubbles قرار دهيد. ابزار Brush را انتخاب كنيد. از منوي Window فرمان Brushes را اجرا كنيد تا پالت قلم­موها فعال گردد. اندازه Diameter را از قسمت Brush Tip Shape كم كنيد. گزينه Scattering را انتخاب كرده و ميزان Scattering را به اندازه دلخواه افزايش دهيد. گزينه Shape Dynamics را انتخاب كرده و مقدار Size Jitter را افزايش دهيد تا حبابهايي با اندازه­هاي متفاوت داشته باشيد. از قسمت Control گزينه Fade را انتخاب كرده و ميزان آنرا به دلخواه تغيير دهيد. پس از انجام تغييرات دلخواه بايد قلم­موي جديد ايجاد كرده و آنرا ذخيره كرد. فرمان New Brush را همانند شكل زير اجرا كنيد.

پنجره براش

نام آنرا Scattering Brush قرار دهيد. براي ديدن قلم­مو از همين پنجره روي Brush Presets كليك كنيد. مي­توانيد چندين قلم­مو به روش گفته شده ايجاد كنيد. رنگ رو زمينه را آبي انتخاب كرده و با همين قلم مو دور تصوير ايجاد شده مسيري رسم كنيد. گاهي اوقات لازم است براي رسيدن به نتيجه مطلوب چندين بار تنظيمات اين قلم­مو را تغيير دهيد.

ویرایش نور دنباله دار

ميزان Opacity را به ۶۰% تغيير دهيد. اكنون لايه Black bg‌ را مخفي كنيد تا مكان تصوير آبي را روي تصوير اصلي تنظيم كنيم. دو لايه Blue Orb و Bubble‌ را انتخاب كرده و با ابزار Move جابجا كنيد. فرمان Free Transform را اجرا كرده و آنرا به دلخواه بچرخانيد تا به نتيجه مطلوب برسيد. تا كنون تصوير به شكل زير تغيير يافته است:

قرار دادن نور روی تصویر اصلی

لايه ديگري بالاي لايه­ها ايجاد كرده و نام آن را Green Orb قرار دهيد. ابزار Brush را انتخاب كنيد. قلم­مويي را انتخاب كنيد كه ميزان Hardness آن صفر و به شكل دايره­اي باشد. رنگ رو زمينه را سبز با شماره ۳۳۶۶۰۰ انتخاب كنيد. اندازه ۴۷۰ را انتخاب كرده و يكبار روي لايه كليك كنيد. رنگ رو زمينه را انتخاب و اينبار رنگ را روشنتر انتخاب كرده و اندازه قلم­مو را كوچكتر كرده و روي دايره قبلي كليك كنيد. اين كار را چهار بار تكرار كنيد. رنگ آخرين دايره را سفيد انتخاب نماييد. ابزار Smudge را انتخاب كرده و همانند روش قبل روي شكل نگه داشته و بكشيد. تصويري همانند شكل زير ايجاد كنيد:

کره نورانی

لايه ديگري با نام Fire ball ايجاد كنيد. رنگ رو زمينه را ۶۶۳۳۰۰ انتخاب نماييد. ابزار Brush را با اندازه ۴۰۰ انتخاب كرده و روي صفحه كليك كنيد. اين كار را ۴ بار تكرار كنيد. هر بار اندازه قلم­مو را كاهش دهيد. ابزار Smudge را انتخاب كرده و شكلي همانند تصوير زير رسم كنيد. لايه ديگري ايجاد كرده و با همان قلم­مو كه نام آن Scattered بود، شكلي همانند تصوير زير ايجاد كنيد. ميزان Opacity را كاهش دهيد.

کره نورانی

علامت چشم لايه Black bg را برداريد. با ابزار Free Transform شكلها را بچرخانيد. مكان قرارگيري شكلها را تعيين كنيد. بالاي لايه Green Orb لايه­اي ايجاد كرده و روي آن نيز مسيري با قلم­موي Scattered رسم كنيد. تصوير هم اكنون به شكل زير تغيير يافته است:

اعمال جلوه کره نورانی به تصویر

لايه Girl را انتخاب كنيد. با نگه داشتن كليد Alt روي فرمان Adjustment از پالت Layers كليك كنيد. گزينه Clipping Mask را علامتدار كرده و OK را كليك كنيد. تغييراتي همانند شكل زير صورت دهيد:

پالت تنظیم نور

لايه Girl را بار ديگر انتخاب كنيد و فرمان زير را اجرا كنيد:

Image–>Adjustment–>Highlight/Shadow

ميزان Shadow را صفر و Highlight را ۲۰% قرار دهيد. تصوير به شكل زير در مي­آيد:

اعمال کره های نورانی به تصویر

Quick Mask را انتخاب كنيد. ابزار Brush را انتخاب كنيد. قلم­مو از نوع دايره­اي با ميزان Hardness صفر را انتخاب كنيد. ناحيه صورت را انتخاب كنيد. به حالت Standard باز گرديد. فرمان Inverse را از منوي Select اجرا كنيد. لايه Girl را انتخاب كنيد. كليد Alt را نگه داشته و فرمان Adjustment را از پالت Layers كليك كنيد.گزينه Color Balance را انتخاب كنيد. گزينه Clipping Mask را علامتدار كنيد. تغييرات را همانند شكل زير انتخاب نماييد:

پالت تنظیم رنگ

اكنون بار ديگر در حالت Quick Mask قرار بگيريد. لايه Girl را انتخاب كنيد. با ابزار Brush ناحيه گردن را انتخاب نماييد. به حالت Standard برگرديد. فرمان Inverse را اجرا نماييد. كليد Alt را نگه داشته و فرمان Adjustment را از پالت Layers اجرا كنيد. گزينه Hue/Saturation را اجرا كرده و گزينه Clipping Mask را علامتدار كرده و Ok را كليك كنيد. گزينه Colorize را علامتدار كنيد. تغييرات را همانند شكل زير ايجاد كنيد:

پالت تغییر رنگ

براي تغيير دادن ماسك هر كدام از لايه­ها روي علامت ماسك كليك كرده و ابزار Brush را انتخاب كنيد. اگر رنگ سفيد باشد يعني آن رنگ بر روي تصوير اعمال مي­شود. اگر با رنگ مشكي روي تصوير كشيده شود رنگ آن قسمت پاك مي­شود. تغييرات همانند شكل زير صورت گرفته است:

تغییر رنگ تصویر

با ابزار Zoom ناحيه چشم چپ را بزرگ كنيد. گزينه Quick Mask را انتخاب كنيد و با ابزار Brush ناحيه عنبيه چشم را رنگ آميزي نماييد. به حالت استاندارد بازگرديد. فرمان Inverse را از منوي Select اجرا نماييد. لايه Girl را انتخاب كنيد. كليد Alt را نگه داشته و Adjustment را انتخاب كرده و Hue/Saturation را انتخاب كنيد. گزينه Clipping Mask را علامتدار كرده و Ok را كليك كنيد. تغييرات همانند شكل زير اعمال كنيد:

پالت تغییر رنگ

لايه Girl را انتخاب كرده و بار ديگر كليد Alt را نگه داشته و فرمان Adjustment را كليك كنيد. گزينه Photo Filter را انتخاب نماييد. گزينه Clipping Mask را علامتدار كرده و Ok را كليك كنيد. رنگ دلخواه را انتخاب كرده و Ok‌ را كليك كنيد. تصوير نهايي همانند شكل زير خواهد بود:

اعمال جلوه های ویژه به عکس

ارسال دیدگاه