طراحی جلوه های ویژه در فتوشاپ

مقدمه 

طراحی جلوه های ویژه در فتوشاپ یکی از مباحث جذاب و به روز دنیای گرافیک است. با فرا گرفتن فرمانهای ساده در فتوشاپ می توانید تصویرهای ویزه و خارق العاده خلق کرده و آنها را در تصاویر دیگر به کار ببرید. در این آموزش می خواهیم طریقه طراحی جلوه های ویژه در فتوشاپ را به شما آموزش دهیم. 

طراحی کره نورانی

تصاویر مربوط به پروژه در پوشه Special Effect وجود دارد. فایل istock را از پوشه باز کرده و لایه را دوبار کلیک کرده و نام لایه را Girl قرار دهید. لایه جدید ایجاد کرده و آنرا با رنگ مشکی پر کنید. نام لایه را Black bg قرار دهید.لایه دیگری ایجاد کرده و آنرا Blur Orb قرار دهید. رنگ روزمینه را آبی با شماره ۰۰۰۰۶۶ انتخاب کنید. گزینه Only For Web را هنگام انتخاب رنگ علامتدار نمایید. ابزار Brush را با Hardness صفر و انداز ه۲۷۰ انتخاب کرده و یکبار روی لایه کلیک کنید. بار دیگر رنگ روزمینه را انتخاب و اینبار رنگ آبی روشنتر با شماره ۰۰۰۰CC انتخاب کنید. اندازه قلم مو را کمی کاهش دهید. داخل دایره رسم شده، دایره دیگری رسم کنید. بار دیگر رنگ آبی روشنتر را با شماره ۹۹CCFF انتخاب و اندازه قلم مو را کمی کوچکتر کرده و روی دایره قبلی یکبار دیگر کلیک کنید. اکنون رنگ را سفید انتخاب کرده و قلم مو را کوچک کنید و روی دایره قبلی رسم کنید. اکنون تصویر همانند شکل زیر شده است:

برای ایجاد دنباله ابزار Smudge را انتخاب کرده و اندازه آنرا ۵۸ وارد کرده و از گوشه بالا و سمت چپ به سمت بیرون بکشید. برای اینکه دنباله آن بیشتر باشد بار دیگر این کار را تکرار نمایید. می­توانید شکلی همانند تصویر زیر را ایجاد کنید.

نور دنباله دار

برای این پروژه اندازه را ۱۲۰ انتخاب کرده و میزان Strength را ۸۵ تنظیم نمایید و تصویری همانند شکل زیر ایجاد نمایید.

ویرایش کره دنباله دار

می­توانید اندازه ابزار را کوچک کرده و تصویر زیر را ایجاد کنید.

کره نورانی دنباله دار

لایه دیگری بالای تمامی لایه­ها ایجاد کرده و نام آنرا Bubbles قرار دهید. ابزار Brush را انتخاب کنید. از منوی Window فرمان Brushes را اجرا کنید تا پالت قلم­موها فعال گردد. اندازه Diameter را از قسمت Brush Tip Shape کم کنید. گزینه Scattering را انتخاب کرده و میزان Scattering را به اندازه دلخواه افزایش دهید. گزینه Shape Dynamics را انتخاب کرده و مقدار Size Jitter را افزایش دهید تا حبابهایی با اندازه­های متفاوت داشته باشید. از قسمت Control گزینه Fade را انتخاب کرده و میزان آنرا به دلخواه تغییر دهید. پس از انجام تغییرات دلخواه باید قلم­موی جدید ایجاد کرده و آنرا ذخیره کرد. فرمان New Brush را همانند شکل زیر اجرا کنید.

پنجره براش

نام آنرا Scattering Brush قرار دهید. برای دیدن قلم­مو از همین پنجره روی Brush Presets کلیک کنید. می­توانید چندین قلم­مو به روش گفته شده ایجاد کنید. رنگ رو زمینه را آبی انتخاب کرده و با همین قلم مو دور تصویر ایجاد شده مسیری رسم کنید. گاهی اوقات لازم است برای رسیدن به نتیجه مطلوب چندین بار تنظیمات این قلم­مو را تغییر دهید.

ویرایش نور دنباله دار

میزان Opacity را به ۶۰% تغییر دهید. اکنون لایه Black bg‌ را مخفی کنید تا مکان تصویر آبی را روی تصویر اصلی تنظیم کنیم. دو لایه Blue Orb و Bubble‌ را انتخاب کرده و با ابزار Move جابجا کنید. فرمان Free Transform را اجرا کرده و آنرا به دلخواه بچرخانید تا به نتیجه مطلوب برسید. تا کنون تصویر به شکل زیر تغییر یافته است:

قرار دادن نور روی تصویر اصلی

لایه دیگری بالای لایه­ها ایجاد کرده و نام آن را Green Orb قرار دهید. ابزار Brush را انتخاب کنید. قلم­مویی را انتخاب کنید که میزان Hardness آن صفر و به شکل دایره­ای باشد. رنگ رو زمینه را سبز با شماره ۳۳۶۶۰۰ انتخاب کنید. اندازه ۴۷۰ را انتخاب کرده و یکبار روی لایه کلیک کنید. رنگ رو زمینه را انتخاب و اینبار رنگ را روشنتر انتخاب کرده و اندازه قلم­مو را کوچکتر کرده و روی دایره قبلی کلیک کنید. این کار را چهار بار تکرار کنید. رنگ آخرین دایره را سفید انتخاب نمایید. ابزار Smudge را انتخاب کرده و همانند روش قبل روی شکل نگه داشته و بکشید. تصویری همانند شکل زیر ایجاد کنید:

کره نورانی

لایه دیگری با نام Fire ball ایجاد کنید. رنگ رو زمینه را ۶۶۳۳۰۰ انتخاب نمایید. ابزار Brush را با اندازه ۴۰۰ انتخاب کرده و روی صفحه کلیک کنید. این کار را ۴ بار تکرار کنید. هر بار اندازه قلم­مو را کاهش دهید. ابزار Smudge را انتخاب کرده و شکلی همانند تصویر زیر رسم کنید. لایه دیگری ایجاد کرده و با همان قلم­مو که نام آن Scattered بود، شکلی همانند تصویر زیر ایجاد کنید. میزان Opacity را کاهش دهید.

کره نورانی

علامت چشم لایه Black bg را بردارید. با ابزار Free Transform شکلها را بچرخانید. مکان قرارگیری شکلها را تعیین کنید. بالای لایه Green Orb لایه­ای ایجاد کرده و روی آن نیز مسیری با قلم­موی Scattered رسم کنید. تصویر هم اکنون به شکل زیر تغییر یافته است:

اعمال جلوه کره نورانی به تصویر

لایه Girl را انتخاب کنید. با نگه داشتن کلید Alt روی فرمان Adjustment از پالت Layers کلیک کنید. گزینه Clipping Mask را علامتدار کرده و OK را کلیک کنید. تغییراتی همانند شکل زیر صورت دهید:

پالت تنظیم نور

لایه Girl را بار دیگر انتخاب کنید و فرمان زیر را اجرا کنید:

Image–>Adjustment–>Highlight/Shadow

میزان Shadow را صفر و Highlight را ۲۰% قرار دهید. تصویر به شکل زیر در می­آید:

اعمال کره های نورانی به تصویر

Quick Mask را انتخاب کنید. ابزار Brush را انتخاب کنید. قلم­مو از نوع دایره­ای با میزان Hardness صفر را انتخاب کنید. ناحیه صورت را انتخاب کنید. به حالت Standard باز گردید. فرمان Inverse را از منوی Select اجرا کنید. لایه Girl را انتخاب کنید. کلید Alt را نگه داشته و فرمان Adjustment را از پالت Layers کلیک کنید.گزینه Color Balance را انتخاب کنید. گزینه Clipping Mask را علامتدار کنید. تغییرات را همانند شکل زیر انتخاب نمایید:

پالت تنظیم رنگ

اکنون بار دیگر در حالت Quick Mask قرار بگیرید. لایه Girl را انتخاب کنید. با ابزار Brush ناحیه گردن را انتخاب نمایید. به حالت Standard برگردید. فرمان Inverse را اجرا نمایید. کلید Alt را نگه داشته و فرمان Adjustment را از پالت Layers اجرا کنید. گزینه Hue/Saturation را اجرا کرده و گزینه Clipping Mask را علامتدار کرده و Ok را کلیک کنید. گزینه Colorize را علامتدار کنید. تغییرات را همانند شکل زیر ایجاد کنید:

پالت تغییر رنگ

برای تغییر دادن ماسک هر کدام از لایه­ها روی علامت ماسک کلیک کرده و ابزار Brush را انتخاب کنید. اگر رنگ سفید باشد یعنی آن رنگ بر روی تصویر اعمال می­شود. اگر با رنگ مشکی روی تصویر کشیده شود رنگ آن قسمت پاک می­شود. تغییرات همانند شکل زیر صورت گرفته است:

تغییر رنگ تصویر

با ابزار Zoom ناحیه چشم چپ را بزرگ کنید. گزینه Quick Mask را انتخاب کنید و با ابزار Brush ناحیه عنبیه چشم را رنگ آمیزی نمایید. به حالت استاندارد بازگردید. فرمان Inverse را از منوی Select اجرا نمایید. لایه Girl را انتخاب کنید. کلید Alt را نگه داشته و Adjustment را انتخاب کرده و Hue/Saturation را انتخاب کنید. گزینه Clipping Mask را علامتدار کرده و Ok را کلیک کنید. تغییرات همانند شکل زیر اعمال کنید:

پالت تغییر رنگ

لایه Girl را انتخاب کرده و بار دیگر کلید Alt را نگه داشته و فرمان Adjustment را کلیک کنید. گزینه Photo Filter را انتخاب نمایید. گزینه Clipping Mask را علامتدار کرده و Ok را کلیک کنید. رنگ دلخواه را انتخاب کرده و Ok‌ را کلیک کنید. تصویر نهایی همانند شکل زیر خواهد بود:

اعمال جلوه های ویژه به عکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش به صورت کاربردی و پروژه محور رد کردن