طراحی دود در فتوشاپ

مقدمه 

امروزه بسیاری از پلاگین های آماده برای طراحی دود و مه وجود دارند اما همه این پلاگینها بر اساس دستوراتی که به آنها داده شده است این جلوه را برای شبیه سازی میکنند. چنانچه بخواهیم دود مورد نظر خود را ایجاد کنیم شاید استفاده از این پلاگینها کاربردی نباشد. در این آموزش طراحی دود در فتوشاپ را به شما آموزش می دهیم. 

ایجاد فایل جدید

فایل جدید با مشخصات زیر ایجاد کنید:

پنجره New

رسم دود

زمینه را با مشکی پر کنید. لایه جدیدی ایجاد کرده و نام آنرا Smoke Brush‌ قرار دهید. ابزار Brush‌ را انتخاب کنید. میزان Hardness را روی ۱۰۰% قرار دهید. اندازه قلم­مو را تغییر داده و با رنگ سفید شکل زیر را رسم کنید:

رسم دود با براش

اعمال فیلتر

از لایه کپی ایجاد کنید. نام آنرا Smoke1 قرار دهید. فیلتر Gaussian Blur‌ اجرا کنید. عدد ۲۸ را وارد کرده و OK را کلیک کنید. اکنون فیلتر زیر را اجرا کنید:

Filter–>Other–>Maximum

این فیلتر لبه­ها را افزایش می­دهد. عدد ۱۳ را وارد کرده و Ok را کلیک کنید. با فرمان Distort شکل دود را تغییر دهید. از لایه Smoke1‌ یک کپی دیگر ایجاد کرده و نام آنرا Smoke2 بنامید. فیلتر زیر را روی آن اجرا کنید:

Filter–>Distort–>Wave

تغییرات را به شکل زیر اعمال کنید:

پنجره wave

میزان Opacity‌ را کاهش دهید. فیلتر Twirl‌ را روی آن اعمال کرده و عدد دلخواه را وارد کنید.

قرار دادن دود روی تصویر

حال تصویری که می­خواهید دود روی آن قرار گیرد، باز کرده و فایل مربوط به دود را روی تصویر بکشید. اندازه و مکان آنرا تغییر دهید. میزان Opacity‌ را کاهش دهید. در صورت لزوم با ابزار Eraser‌ ناحیه اضافی را پاک کنید. شکل زیر نمونه­ای را نشان می­دهد:

جلوه دود

طراحی یک نمونه دود دیگر

با این تکنیک می­توانید دودهای مختلف ایجاد کنید. شکل زیر نمونه دیگری از تصویر دود را نشان می­دهد:

یک نمونه دود

انتخاب شکل به دلخواه

فایل جدید با همان مشخصات فایل قبلی ایجاد کنید. زمینه را با مشکی پر کنید. لایه جدیدی ایجاد کنید. ابزار Polygonal Lasso‌ را انتخاب کنید. ناحیه­ای همانند شکل زیر انتخاب کنید:

انتخاب با ابزار lasso

انتخاب با ابزار lasso

رنگ رو زمینه را به آبی تغییر داده و آنرا با این رنگ پر کنید. فرمان Deselect را اجرا کنید. حال ابزار Dodge را انتخاب کنید. میزان Hardness‌ را روی صفر قرار دهید. تنظیمات نوار موارد اختیاری را به شکل زیر تغییر دهید:

option bar

ویرایش شکل دود

اطراف شکل را با این ابزار روشنتر کنید. حال ابزار Burn‌ را انتخاب کرده و درون ناحیه بکشید. تصویر به شکل زیر تغییر می­یابد:

تغییر رنگ

اعمال فیلتر

نام لایه را Smoke Shape‌ قرار دهید. از آن کپی ایجاد کرده و Smoke1‌ بنامید. فیلتر زیر را اجرا کنید:

Filter–>Distort–>Wave

تغییراتی همانند شکل زیر اجرا کنید:

پنجره wave

از منوی Edit فرمان Fade Wave را اجرا کرده و عدد ۵۰ را وارده کرده و Ok را کلیک کنید. حال از منوی Filter‌ اولین گزینه که در واقع آخرین فیلتر اعمال شده ( Wave ) می­باشد را اجرا کنید. بار دیگر فرمان Fade Wave‌ را اجرا کرده و عدد ۵۰ را وارد کرده و Ok‌ را کلیک کنید. این کار را دوبار دیگر تکرار کنید. تصویر به شکل زیر تغییر یافته است:

اعمال جلوه به دود

فیلتر Gaussian Blur‌ را اجرا کنید. عدد ۳ را وارد کرده و Ok‌ را کلیک کنید. فرمان Fade Gaussian Blur را از منوی Edit‌ اجرا کنید. عدد ۵۰ را وارد کرده و Ok‌ را کلیک کنید. این فرمانها را بار دیگر تکرار کنید. از این لایه کپی ایجاد کنید. فیلتر زیر را اجرا کنید:

Filter–>Distort–>Wave

عدد Generator‌ را ۱۰ وارد کرده و Ok‌ را کلیک کنید. میزان Opacity لایه Smoke2 را کاهش دهید. لایه­های Smoke1 و Smoke2 را به هم متصل کنید. در فتوشاپ CS2‌ با کلید Shift هر دو لایه را انتخاب کنید. فرمان Free Transform‌ را اجرا کنید. اندازه آنرا تغییر دهید. هنگام تغییر اندازه دادن آنرا به سمت بالای فایل بکشید تا قسمت فوقانی از تصویر خارج شده و دیده نشود. می­توانید هر کدام از لایه­های حاوی دود را تغییر مکان دهید تا تصویر دلخواه حاصل شود. لایه­های دود را انتخاب و آنها را ادغام کنید. تصویر تغییر یافته به شکل زیر است:

جلوه دود

تغییر رنگ دود

کلیک Alt را نگه داشته و Adjustment‌ را از پالت Layers اجرا کنید. گزینه Hue/Saturation را انتخاب کنید. گزینه Clipping Mask را علامتدار کرده و Ok‌ را کلیک کنید. رنگ دلخواه خود را انتخاب کرده و Ok‌ را کلیک کنید. می­توان یک کپی از لایه Smoke‌ ایجاد کرده و مکان آنرا تغییر داده و Opacity را کاهش داد. تصویر نهایی به شکل زیر خواهد بود:

تغییر رنگ دود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *