متلاشی کردن چهره با فتوشاپ

مقدمه

ایجاد تصاویر خلاق با استفاده از فتوشاپ نیازمند صرف وقت و همچنین مهارت می باشد. برای این منظور لازم است به نرم افزار فتوشاپ مسلط باشید تا بدانید از کدام ابزار و به چه منظور برای ایجاد و یا خلق یک اثر هنری استفاده کنید. در این آموزش با استفاده از تکنینک های موجود در فتوشاپ به متلاشی کردن چهره با فتوشاپ می پردازیم. 

برش تصویر 

تصویر چهره را باز کنید و نام آنرا Stock image قرار دهید. قسمت صورت را انتخاب کرده ( با ابزار Lasso ) و آنرا در لایه جدید به نام Head Cutout کپی کنید.از لایه Head cutout یک کپی با فرمان Duplicate‌ ایجاد کنید و نام آنرا Stretch قرار دهید و مکان آنرا پایین لایه Head cutout قرار دهید. لایه­های Background و Stock image را مخفی کنید. نتیجه تا کنون به شکل زیر است:

تصویر چهره

قطعه قطعه کردن چهره

در لایه Stretch قرار گرفته و فرمان Free Transform را اجرا نمایید. تصویر را به اندازه­ای که می­خواهید قطعات در هوا پخش شوند بکشید. Opacity این لایه را کاهش دهید.در لایه Head Cutout قرار گرفته و با ابزار Lasso قطعاتی را از گوشه سر انتخاب کرده و آنرا با نگه داشتن کلید Ctrl  به سمت چپ بکشید. این کار را به تعداد قطعات دلخواه تکرار کنید. همانند شکل زیر:

چشمها و لبها را به قطعات تبدیل نکنید. یعنی این کار را تا بخش چپ صورت انجام دهید. لایه جدیدی ایجاد کنید و با ابزار Brush ناحیه را مشخص کنید. همانند شکل زیر :

متلاشی کردن چهره

و نام آنرا Face Guide قرار دهید. ابزار Pen را انتخاب کرده و ناحیه سمت راست صورت را انتخاب کنید. یعنی قسمت مو را در انتخاب قرار ندهید. سپس روی مسیر کلیک راست کرده و آنرا به حالت انتخاب درآورید. روی لایه ماسک ایجاد کرده و با ابزار Brush ناحیه انتخابی را با رنگ مشکی رنگ آمیزی کنید تا در تصویر دیده نشود.

روی لایه Crop با نگه داشتن کلید Ctrl کلیک کنید. سپس لایه­ای ایجاد کنید. نام آنرا Back Drop قرار دهید و آنرا با رنگ مشکی پر کنید. سپس آنرا بالای لایه Stock image قرار دهید. دلیل انجام این کار این است که تکه­های پراکنده بهتر دیده شوند. همانند تصویر زیر:

برش تصویر

اعمال بافت به تصویر

یک لایه با نام Texture بالای لایه Stretch ایجاد کرده و تصویر بافت دلخواه را در آن لایه کپی کنید. Blending Mode را روی Color Burn قرار دهید. با فرمان Free Transform اندازه و مکان آنرا تغییر دهید. روی لایه ماسک قرار داده و با ابزار Brush از نوع نرم و با رنگ مشکی روی ناحیه­ای نمی­خواهیم دارای بافت باشد، بکشید( مثلاً قسمتهای چشم و لب ) تصویر همانند شکل زیر است:

تصویر با بافت

با نگه داشتن کلید Alt فرمان Adjustment‌ را از نوع Brightness‌ انتخاب کنید.Clipping Mask را علامتدار کنید. روشنایی را افزایش دهید.

اعمال فیلتر

ناحیه گونه از سمت راست صورت را انتخاب کرده و فرمان Feather را از منوی Select اجرا نمایید. اندازه ۲۰ را وارد کرده و OK‌ را کلیک کنید. فیلتر Shear را از زیر مجموعه Distort اجرا نمایید و کمی به سمت راست منحنی ایجاد نمایید. اینکار باعث می­شود بافت کمی اعوجاج پیدا کند. توجه کنید موقع اجرای این فرمانهای حتماً بافت را انتخاب کرده باشید.

اکنون می­خواهیم روی قطعات یک بافت دیگر قرار دهیم. بافت را در فتوشاپ باز کرده و آنرا انتخاب نمایید و در لایه جدید در فایل اصلی کپی نمایید. Blending Mode این لایه را روی Overlay قرار دهید. روی لایه ماسک قرار دهید و ناحیه­ای را که نمی­خواهید این بافت روی آن باشد را با ابزار Brush به رنگ مشکی پر کنید. روی لایه Adjustment از نوع Brightness‌ قرار دهید و روشنایی را افزایش دهید. تصویر همانند شکل زیر خواهد بود:

تصویر چهره متلاشی شده

لایه دیگری به نام Bottom Shadow ایجاد نمایید و با ابزار Gradient به رنگ مشکی و از نوع Transparent یک سایه از پایین به بالا بکشید. همانند تصویر فوق.

ترکیب لایه ها

لایه دیگری به نام Brown Blend  ایجاد نمایید و آنرا با رنگ قهوه­ای روشن پر کنید. Opacity را ۷۵ % و Blending Mode را روی Color تنظیم کنید. لایه دیگری به نام Blue Blend ایجاد نموده و از آن لایه کپی ایجاد نمایید. Opacity را کم کرده و Blending را روی Color Overlay قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش به صورت کاربردی و پروژه محور رد کردن