طراحی متن شکسته شده با فتوشاپ

مقدمه 

برای جلب توجه کاربران معمولا جلوه های زیبایی بر روی متن اعمال می کنند. با توجه به موضوعی که می خواهید برای آن متن طراحی کنید باید جلوه مناسبی را انتخاب کنید. در این آموزش هدف ما طراحی متن شکسته شده با فتوشاپ است. 

نمونه­ای از تصویری که در آن از این نوع متن استفاده شده است تصویر زیر می­باشد:

نمونه طراحی متن شکسته شده

ابتدا یک فایل جدید با مشخصات زیر ایجاد کنید:

پنجره New

زمینه را با رنگ مشکی پر کنید. با ابزار Type متن مورد نظر خود را تایپ کنید. فونت را Times New Roman‌ انتخاب کنید. اندازه آنرا به اندازه دلخواه بزرگ کنید. پالت کاراکتر را فعال کنید. فاصله بین حروف را کاهش دهید زیرا اندازه متن بزرگ می­باشد. بر روی لایه فرمان Layer Style‌ را را اجرا کنید. فرمان Blending Options را انتخاب کنید. گزینه Drop Shadow‌ را علامتدار نمایید. مقادیری همانند شکل را اعمال کنید:

 

پالت Style

اکنون گزینه Bevel and Emboss‌ را انتخاب نمایید و تغییرات را همانند شکل زیر اعمال کنید:

پنجره Bevel and Emboss

حال گزینه Contour‌ را علامتدار کنید. عدد مربوط به Range‌ را روی ۸۰ تنظیم کنید. اکنون گزینه Satin‌ را انتخاب کنید و تنظیماتی همانند شکل زیر اعمال کنید:

Contour

 

گزینه Color Overlay‌ را انتخاب کرده و رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید. میزان Opacity‌ را به دلخواه تغییر دهید. تغییرات تا کنون به شکل زیر می­باشد:

تغییرات متن

علامت چشم مربوط به لایه Background‌ را بردارید. در حالیکه در لایه متن قرار دارید فرمان Select All‌ را اجرا کنید. از منوی Edit‌ فرمان Copy Merged‌ را انتخاب کنید. از منوی Edit‌ فرمان Paste‌ را اجرا کنید. لایه دیگری که به صورت Rasterize شده است ایجاد می­شود. اکنون علامت چشم مربوط به لایه متن اصلی را بردارید. روی لایه متن کپی شده کلیک کنید. ابزار Pen‌ را انتخاب کنید. مسیری همانند شکل زیر رسم کنید:

رسم مسیر

روی مسیر کلیک راست کرده و گزینه Make Selection را انتخاب کنید. میزان Feather را صفر انتخاب کرده و OK را کلیک کنید. از منوی Edit فرمان Cut را اجرا کنید. از Edit فرمان Paste را اجرا کنید. مکان آنرا تنظیم کنید. بار دیگر مسیری رسم کرده و آن را به انتخاب تبدیل کنید و فرمانهای Cut و Paste را اجرا کنید. توجه کنید که در لایه کپی شده از متن باید باشید. مکان آنرا تنظیم کنید. تصویر همانند شکل زیر خواهد بود:

متن شکسته شده

می­توانید از ابزار Polygonal Lasso استفاده کنید و قسمتی از متن را انتخاب و با ابزار Move آنرا جابجا نمایید. همانند شکل زیر که بخشی از حرف T برش یافته است:

متن شکسته شده

 

این کار را برای هر قسمت می­توانید انجام دهید. این تغییراتی را روی تمام قسمتهای لایه حاوی متن انجام دهید تا تصویری همانند شکل زیر حاصل شود:

متن شکسته شده

بالای لایه متن اصلی یک لایه جدید به نام Radial Blur ایجاد کنید. با ابزار Lasso‌ ناحیه­ای همانند شکل زیر انتخاب کنید:

متن شکسته شده

فرمان Feather را اجرا کنید. عدد ۴۰ را وارد کنید. فیلتر Clouds‌ را از زیر منوی Render‌ و از منوی Filter اجرا کنید. سپس فیلتر Unsharp Mask را از زیر منوی Sharpen اجرا کنید و اعداد زیر را برای این فیلتر انتخاب کنید:

فیلتر Cloud

فرمان Deselect‌ را اجرا کنید. دور کل متن با ابزار انتخاب مستطیلی ناحیه­ای انتخاب کنید. فرمان Radial Blur را از زیر منوی Blur و منوی Filter‌ اجرا کنید. تنظیماتی همانند تصویر زیر اجرا کنید:

فیلتر Radial Blur

لایه­های متن که به صورت Raster هستند و در سه لایه قرار دارند را انتخاب کنید و به هم متصل کنید. در فتوشاپ Cs2 و Cs3 با نگه داشتن Shift می­توان چند لایه را با هم انتخاب کرد. هنگام انتخاب کلید Ctrl را نگه دارید تا فقط متن انتخاب شود. فرمان Copy Merged‌ را اجرا کنید. لایه جدیدی بالای لایه Radial Blur ایجاد کرده و از منوی Edit فرمان Fill‌ را اجرا کنید. گزینه Color را انتخاب کرده و رنگ خاکستری با عدد cccccc را انتخاب کنید. Ok‌ را کلیک کنید. فرمان Deselect‌ را اجرا کنید. تصویر همانند شکل زیر است. البته لایه­های مربوط به متنهای شکسته شده مخفی شده­اند:

جلوه نور روی متن

دور شکل فوق ناحیه­ای به شکل مستطیل انتخاب کنید. فیلتر Radial Blur را اجرا کنید. تصویر همانند شکل زیر تغییر می­یابد:

جلوه نور روی متن

با ابزار Eraser‌ با لبه­های نرم ناحیه­های اطراف متن را کمی پاک کنید. لایه­های متن را از حالت مخفی خارج کنید.لایه بالای لایه Radial Blur که حاوی متن خاکستری محو شده است را انتخاب کرده و از منوی Layer فرمان Merge Down را اجرا کنید تا با لایه پائینی ادغام گردند. در حالیکه لایه به صورت انتخاب شده است کلید Alt را نگه داشته و فرمان Adjustment را از پالت Layers اجرا کنید. گزینه Hue/Saturation‌ را انتخاب کنید. گزینه Clipping Mask را علامت دار کنید. گزینه Colorize را انتخاب کنید. رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید. Ok‌ را کلیک کنید. اکنون از منوی Layer گزینه Layer Style و سپس Gradient Overlay را انتخاب کنید. در قسمت Blend Option گزینه Overlay‌ را انتخاب کنید. سایر قسمتهای را به دلخواه تغییر دهید. تغییرات تا کنون به شکل زیر می­باشد:

متن شکسته شده رنگی

لایه­های حاوی متن شکسته شده را با نگه داشتن کلید Ctrl و Shift انتخاب کنید. گزینه Fill‌ را از منوی Edit اجرا کنید. رنگ مشکی را انتخاب کنید. Ok را کلیک کنید. تاکنون تغییراتی را بر روی متن مشاهده نمی­کنید. از منوی Layer  فرمان Layer Style و سپس Stroke‌ را انتخاب کنید. رنگ مشکی را انتخاب و اندازه آنرا تغییر دهید. Opsition را Outside‌ انتخاب کنید. Ok را کلیک کنید. متن دیگری زیر متن اصلی تایپ کنید. ترازبندی آنرا به درستی تغییر دهید. بر روی آن Stroke با رنگ مشکی اعمال کنید. نتیجه نهایی تصویری همانند شکل زیر است:

متن شکسته نهایی

1 دیدگاه برای “طراحی متن شکسته شده با فتوشاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *