حذف پس زمینه تصویر در فتوشاپ

مقدمه 

حذف پس زمینه تصویر در فتوشاپ یکی از مواردی است که بسیار از کاربران به آن علاقمند هستند. شاید تا کنون با مواردی مواجه شده اید که با دوربین عکسی را با ثبت رسانده اید اما زمینه آن مناسب نمی باشد. اینجاست که فتوشاپ به کمک شما می آید و با استفاده از این نرم افزار می توانید نسبت به حذف پس زمینه ناخوشایند تصویر اقدام کنید. 

 

تصاویری که در این پروژه استفاده شده است از قرار زیر است:

تصویر پروژه

 

ترکیب تصاویر

تصویر اصلی را باز کرده و لایه Background را دوبار کلیک کرده و نام آنرا Meercat قرار دهید. لایه دیگری ایجاد کرده و آنرا پایین لایه Meercat قرار دهید.

از منوی Edit فرمان Preferences را اجرا نمایید. گزینه Transparency & Gamut را انتخاب نمایید. گزینه Grid Color را Dark قرار دهید. اگر لایه Meercat را غیر فعال کنید لایه Layer1 تیره­تر از قبل دیده می­شود. اکنون لایه Meercat را انتخاب کرده و با ابزار Eraser تصویر پشت زمینه را پاک کنید. میزان Hardness‌ را روی ۷۰% قرار دهید. در هنگام پاک کردن دقت کنید که جزئیات تصویر را پاک نکنید. اندازه پاک کن را در مکانهای متفاوت تغییر دهید. برای اینکه با دقت تصویر اضافی را پاک کنید تصویر را Zoom کنید. اکنون تصویر به شکل زیر تغییر یافته است:

تصویر سمور

شبیه سازی مو

لایه دیگری ایجاد کرده و نام آنرا Fur قرار دهید. ابزار Smudge را انتخاب کنید. اندازه Strength را ۹۰% قرار دهید. Mode را Normal انتخاب کنید. گزینه Sample All Layers را علامتدار و Finger Painting را بدون علامت رها کنید. اندازه Brush را ۲ و Hardness را ۱۷% قرار دهید. اندازه Brush را بین ۱ و ۲ تغییر دهید تا طبیعی به نظر برسد. در قسمت لبه حیوان به سمت بیرون بکشید تا موهای آن ایجاد شود زیرا با ابزار Eraser‌ آنها را پاک کرده­اید. تصویر همانند شکل زیر تغییر می­یابد:

شبیه سازی موی سمور

این تکنیک را می­توانید بر روی حیوانات انجام دهید. دلیل اینکه لایه Layer1 را تیره­تر کردیم این بود که تصاویر موی لبه­های حیوان بهتر به نظر برسد. برای دیدن نتیجه کار بهتر است لایه دیگری ایجاد کنید و آنرا با رنگ دلخواه پر کنید تا تصویر را بهتر ببینید.

پس زمینه حذف شده

تغییر تصویر زمینه

لایه Layer1‌ را به Background تغییر نام دهید. تصویر آسمان را از پوشه پروژه باز کنید. تصویر را انتخاب و کپی کنید. به فایل اصلی باز گشته و Paste‌ را در لایه Background‌ اجرا کنید. تصویر را تغییر مکان دهید. لایه دیگری بالای تمامی لایه­ها قرار داده و آنرا با رنگ آبی پر کنید. Blending Mode آن لایه را بر روی Overlay قرار دهید. میزان Opacity را کمی کاهش دهید. مثلاً ۵۰% قرار دهید. لایه دیگری به نام Gradient ایجاد کنید.رنگ روزمینه را مشکی انتخاب کنید. دومین گزینه از شیب رنگ (‌Foreground with Transparency ) را از نوار Option‌ انتخاب کنید. در قسمت پایین و وسط تصویر به سمت بالا بکشید تا پایین تصویر به صورت سایه دیده شود. ابزار Eraser را انتخاب کرده و با میزان Hardness‌ به اندازه صفر سایه روی حیوان را پاک کنید. تا کنون تصویر به شکل زیر تغییر یافته است:

تغییر پس زمینه

ایجاد مه

لایه دیگری به نام Fog ایجاد کنید. با ابزار Rectangle ناحیه­ای به صورت مستطیلی در وسط تصویر انتخاب کنید. روی آن فرمان Feather با اندازه ۴۰ اعمال کنید. کلیدهای D‌ و X را از Keyboard فشار دهید تا رنگها به صورت پیش فرض درآید. فیلتر زیر را بر روی ناحیه انتخاب اجرا نمایید:

Filter–>Render–>Clouds

فرمان Deselect را اجرا نمایید. اکنون Blending Mode‌ لایه را بر روی Screen قرار دهید. Opacity را ۶۰% قرار دهید. با ابزار Eraser ناحیه اضافی را پاک کنید. تصویر تغییر یافته به شکل زیر است:

جلوه مه

تغییر رنگ

لایه دیگری به نام Reflection ایجاد کنید. ابزار Brush به رنگ آبی (رنگ آسمان) انتخاب کنید. با میزان Hardness‌ به اندازه صفر روی صخره بکشید.

تغییر رنگ صخره

Blending Mode را روی Color قرار داده و میزان Opacity‌ را ۴۰% قرار دهید. ناحیه اضافی را با ابزار پاک کن، پاک کنید. لایه دیگری ایجاد کرده و متن Night Watchers‌ را روی آن تایپ کنید. مکان آن را تغییر دهید. حالت Outer Glow‌ را همانند تنظیمات زیر بر روی لایه متن اعمال کنید:

پالت Layer Style

تصویر نهایی به شکل زیر خواهد بود:

تصویر نهایی پس زمینه حذف شده

1 دیدگاه برای “حذف پس زمینه تصویر در فتوشاپ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *