0
۰۹۳۶۴۲۴۵۱۳۸

حذف پس زمينه تصویر در فتوشاپ

مقدمه 

حذف پس زمینه تصویر در فتوشاپ یکی از مواردی است که بسیار از کاربران به آن علاقمند هستند. شاید تا کنون با مواردی مواجه شده اید که با دوربین عکسی را با ثبت رسانده اید اما زمینه آن مناسب نمی باشد. اینجاست که فتوشاپ به کمک شما می آید و با استفاده از این نرم افزار می توانید نسبت به حذف پس زمینه ناخوشایند تصویر اقدام کنید. 

 

تصاويري كه در اين پروژه استفاده شده است از قرار زير است:

تصویر پروژه

 

ترکیب تصاویر

تصوير اصلي را باز كرده و لايه Background را دوبار كليك كرده و نام آنرا Meercat قرار دهيد. لايه ديگري ايجاد كرده و آنرا پايين لايه Meercat قرار دهيد.

از منوي Edit فرمان Preferences را اجرا نماييد. گزينه Transparency & Gamut را انتخاب نماييد. گزينه Grid Color را Dark قرار دهيد. اگر لايه Meercat را غير فعال كنيد لايه Layer1 تيره­تر از قبل ديده مي­شود. اكنون لايه Meercat را انتخاب كرده و با ابزار Eraser تصوير پشت زمينه را پاك كنيد. ميزان Hardness‌ را روي ۷۰% قرار دهيد. در هنگام پاك كردن دقت كنيد كه جزئيات تصوير را پاك نكنيد. اندازه پاك كن را در مكانهاي متفاوت تغيير دهيد. براي اينكه با دقت تصوير اضافي را پاك كنيد تصوير را Zoom كنيد. اكنون تصوير به شكل زير تغيير يافته است:

تصویر سمور

شبیه سازی مو

لايه ديگري ايجاد كرده و نام آنرا Fur قرار دهيد. ابزار Smudge را انتخاب كنيد. اندازه Strength را ۹۰% قرار دهيد. Mode را Normal انتخاب كنيد. گزينه Sample All Layers را علامتدار و Finger Painting را بدون علامت رها كنيد. اندازه Brush را ۲ و Hardness را ۱۷% قرار دهيد. اندازه Brush را بين ۱ و ۲ تغيير دهيد تا طبيعي به نظر برسد. در قسمت لبه حيوان به سمت بيرون بكشيد تا موهاي آن ايجاد شود زيرا با ابزار Eraser‌ آنها را پاك كرده­ايد. تصوير همانند شكل زير تغيير مي­يابد:

شبیه سازی موی سمور

اين تكنيك را مي­توانيد بر روي حيوانات انجام دهيد. دليل اينكه لايه Layer1 را تيره­تر كرديم اين بود كه تصاوير موي لبه­هاي حيوان بهتر به نظر برسد. براي ديدن نتيجه كار بهتر است لايه ديگري ايجاد كنيد و آنرا با رنگ دلخواه پر كنيد تا تصوير را بهتر ببينيد.

پس زمینه حذف شده

تغییر تصویر زمینه

لايه Layer1‌ را به Background تغيير نام دهيد. تصوير آسمان را از پوشه پروژه باز كنيد. تصوير را انتخاب و كپي كنيد. به فايل اصلي باز گشته و Paste‌ را در لايه Background‌ اجرا كنيد. تصوير را تغيير مكان دهيد. لايه ديگري بالاي تمامي لايه­ها قرار داده و آنرا با رنگ آبي پر كنيد. Blending Mode آن لايه را بر روي Overlay قرار دهيد. ميزان Opacity را كمي كاهش دهيد. مثلاً ۵۰% قرار دهيد. لايه ديگري به نام Gradient ايجاد كنيد.رنگ روزمينه را مشكي انتخاب كنيد. دومين گزينه از شيب رنگ (‌Foreground with Transparency ) را از نوار Option‌ انتخاب كنيد. در قسمت پايين و وسط تصوير به سمت بالا بكشيد تا پايين تصوير به صورت سايه ديده شود. ابزار Eraser را انتخاب كرده و با ميزان Hardness‌ به اندازه صفر سايه روي حيوان را پاك كنيد. تا كنون تصوير به شكل زير تغيير يافته است:

تغییر پس زمینه

ایجاد مه

لايه ديگري به نام Fog ايجاد كنيد. با ابزار Rectangle ناحيه­اي به صورت مستطيلي در وسط تصوير انتخاب كنيد. روي آن فرمان Feather با اندازه ۴۰ اعمال كنيد. كليدهاي D‌ و X را از Keyboard فشار دهيد تا رنگها به صورت پيش فرض درآيد. فيلتر زير را بر روي ناحيه انتخاب اجرا نماييد:

Filter–>Render–>Clouds

فرمان Deselect را اجرا نماييد. اكنون Blending Mode‌ لايه را بر روي Screen قرار دهيد. Opacity را ۶۰% قرار دهيد. با ابزار Eraser ناحيه اضافي را پاك كنيد. تصوير تغيير يافته به شكل زير است:

جلوه مه

تغییر رنگ

لايه ديگري به نام Reflection ايجاد كنيد. ابزار Brush به رنگ آبي (رنگ آسمان) انتخاب كنيد. با ميزان Hardness‌ به اندازه صفر روي صخره بكشيد.

تغییر رنگ صخره

Blending Mode را روي Color قرار داده و ميزان Opacity‌ را ۴۰% قرار دهيد. ناحيه اضافي را با ابزار پاك كن، پاك كنيد. لايه ديگري ايجاد كرده و متن Night Watchers‌ را روي آن تايپ كنيد. مكان آن را تغيير دهيد. حالت Outer Glow‌ را همانند تنظيمات زير بر روي لايه متن اعمال كنيد:

پالت Layer Style

تصوير نهايي به شكل زير خواهد بود:

تصویر نهایی پس زمینه حذف شده

دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه