0
۰۹۳۶۴۲۴۵۱۳۸

درج متن در فتوشاپ

مقدمه 

متنها یکی از اجزای لاینفک طراحی هستند و در بیشتر طرحها از آن استفاده می شود. برای درج متنها در فتوشاپ از ابزار Type استفاده می شود. نوع قلمی که برای متن به کار میبرید در میزان جذابیت طرح نهایی شما بسیار تاثیرگذار است. میزان فاصله بین حروف و کلمات نیز در زیباسازی طرح شما بسیاز اثر بخش است. در این آموزش می خواهیم به نکات مربوط به متن در پوستر بپردازیم. 

متن در پوستر

در اين درس مي­خواهيم با ابزار تايپ متنهاي موجود در پوستر را طراحي كنيم. در تصوير فوق دو نمونه از كار را مشاهده مي­كنيد.

نمونه های مختلف متن

 نمونه اول متني است كه به صورت كشيده نوشته شده است. زماني كه متن كوتاه است بهتر است كه فاصله بين حروف را افزايش دهيد تا كل عرض پوستر را بپوشاند همانند تصوير زير:

متن توضیحات پوستر

 و زماني كه متن طولاني است بهتر است فاصله بين حروف را كاهش داد. فونت نوشته­ ها اگر از نوع Sans Serif باشد نوشته­ ها خواناتر خواهند بود. مثلاً فونت استفاده شده در تصوير فوق Myraid مي ­باشد.

نمونه دوم بسيار رايج مي­باشد و فونت آن Univers 39 thin ultra condensed است. همانند تصوير زير :

متن پوستر

نمونه سوم براي زماني كاربرد دارد كه مي­خواهيد تاريخ، آدرس وب سايت، كيفيت صدا (Dolby) و نام شركت را تايپ كنيد.فونت استفاده شده Arial مي­ باشد.

متن پوستر

مدل چهارم همانند نمونه زير است :

متن پوستر

متنهاي كنار اسامي به صورت دو خطي نوشته شده است. به دليل اينكه فاصله و اندازه نوشته­ ها را كم كرده ايم.

درج متن در فتوشاپ

فايل جديد ايجاد كرده و با استفاده از ابزار Type متن خود را تايپ كنيد. بهتر است متنها را با حروف بزرگ تايپ نماييد. پس از تايپ متن براي انتخاب كل متن مي­توان روي علامت T از پالت Layers دوبار كليك كنيد. سپس پالت كاراكتر را فعال كرده و اندازه فونت را تغيير دهيد. حال كلماتي مانند AND‌ كه بين دو نام نوشته مي­شود را انتخاب كرده و اندازه آنرا كاهش دهيد. با كوچك كردن اندازه متن مشاهده مي­كنيد كه متن از پايين تراز شده است. براي اينكه متن را بالاتر ببريد مي­توانيد از پالت كاراكتر فاصله Base Line‌ را افزايش دهيد. اما بهتر است از پايين تراز باشد.

نكته: براي بدست آوردن فونتهاي استفاده شده در تمرينهاي فوق به سايت www.myfonts.com مراجعه كرده در كادر جستجو فونت مورد نظر را تايپ كرده (مثلاً Universe) و كليد Search‌ را كليك كنيد.

اكنون فايل جديد با اندازه ۵۰۰*۱۰۲۴ ايجاد كنيد و زمينه را با مشكي پر كنيد. متن را با رنگ سفيد تايپ كنيد. از پالت Character علامت فلش گوشه سمت راست را باز كرده و گزينه Reset را كليك كنيد. تمامي تنظيماتي كه روي متن صورت گرفته است برداشته مي­شود.

درج متن در پوستر

متن را انتخاب و فونت را به Arial تغيير دهيد. عدد مربوط به Condensed را به ۲۵% تغيير دهيد. متن همانند شكل زير خواهد شد:

ویرایش متن

تغییر تنظیمات متن

اما براي اينكه متن خواناتر باشد بايد فاصله بين حروف را افزايش داد. بدين منظور Character Spacing را بايد افزايش دهيد. حال كلمات AND را انتخاب كرده و اندازه متن را كاهش دهيد. متن نوشته شده تقريباً همانند فونت Univers است. براي زماني كه فونت Univers‌ را نداريد مي­توانيد از اين ترفند استفاده كنيد.

نكته: براي ديدن نمونه پوسترهاي مربوط به فيلمها به سايت www.ipmawards.com مراجعه كنيد. پوسترهاي مختلف را مشاهده كرده و از آنها ايده بگيريد. نمونه­اي از آن در تصوير زير آورده شده است. همانگونه كه مشاهده مي­نماييد فونت استفاده شده Univers مي­باشد.

متن پوستر

در برخي از پوسترها متنها داراي اعوجاج مي­باشند يا در آنها خميدگي ديده مي­شود. لايه متني كه مي­خواهيد تغيير دهيد را انتخاب كرده و روي لايه آن كليك راست كنيد. فرمان Rasterize را اجرا نماييد. سپس فرمان زير را روي آن لايه اجرا نماييد :

Edit–>Transform–>Distort

سپس علامتهاي مربع بالاي كادر متن را به سمت داخل بكشيد.

در نمونه چهارم متنها در لايه ­هاي مختلف نوشته شده ­اند. مثلاً كلمه Flash Programming By را نوشته و آنرا به دو خط بشكنيد. اندازه فونت را كاهش داده و فاصله خطوط را نيز كم كنيد. سپس اين لايه را در كنار لايه مربوط به متن Robb bennett قرار دهيد. اين كار را براي تمامي قسمتها بايد انجام دهيد. يعني در اين نمونه كار عمليات بيشتري لازم است صورت گيرد چون تعداد لايه­ ها بيشتر شده است. در اين نمونه بايد به ترازبندي متنها از بالا و پايين توجه كنيد. به همين دليل خط كش را فعال كرده و خطوط راهنما رسم كنيد.

خيلي از طراحان از برنامه­ هاي گرافيكي برداري براي اين منظور استفاده مي­كنند. همانند برنامه Illustrator.

دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه