درج متن در فتوشاپ

متن در پوستر

مقدمه 

متنها یکی از اجزای لاینفک طراحی هستند و در بیشتر طرحها از آن استفاده می شود. برای درج متنها در فتوشاپ از ابزار Type استفاده می شود. نوع قلمی که برای متن به کار میبرید در میزان جذابیت طرح نهایی شما بسیار تاثیرگذار است. میزان فاصله بین حروف و کلمات نیز در زیباسازی طرح شما بسیاز اثر بخش است. در این آموزش می خواهیم به نکات مربوط به متن در پوستر بپردازیم. 

متن در پوستر

در این درس می­خواهیم با ابزار تایپ متنهای موجود در پوستر را طراحی کنیم. در تصویر فوق دو نمونه از کار را مشاهده می­کنید.

نمونه های مختلف متن

 نمونه اول متنی است که به صورت کشیده نوشته شده است. زمانی که متن کوتاه است بهتر است که فاصله بین حروف را افزایش دهید تا کل عرض پوستر را بپوشاند همانند تصویر زیر:

متن توضیحات پوستر

 و زمانی که متن طولانی است بهتر است فاصله بین حروف را کاهش داد. فونت نوشته­ ها اگر از نوع Sans Serif باشد نوشته­ ها خواناتر خواهند بود. مثلاً فونت استفاده شده در تصویر فوق Myraid می ­باشد.

نمونه دوم بسیار رایج می­باشد و فونت آن Univers 39 thin ultra condensed است. همانند تصویر زیر :

متن پوستر

نمونه سوم برای زمانی کاربرد دارد که می­خواهید تاریخ، آدرس وب سایت، کیفیت صدا (Dolby) و نام شرکت را تایپ کنید.فونت استفاده شده Arial می­ باشد.

متن پوستر

مدل چهارم همانند نمونه زیر است :

متن پوستر

متنهای کنار اسامی به صورت دو خطی نوشته شده است. به دلیل اینکه فاصله و اندازه نوشته­ ها را کم کرده ایم.

درج متن در فتوشاپ

فایل جدید ایجاد کرده و با استفاده از ابزار Type متن خود را تایپ کنید. بهتر است متنها را با حروف بزرگ تایپ نمایید. پس از تایپ متن برای انتخاب کل متن می­توان روی علامت T از پالت Layers دوبار کلیک کنید. سپس پالت کاراکتر را فعال کرده و اندازه فونت را تغییر دهید. حال کلماتی مانند AND‌ که بین دو نام نوشته می­شود را انتخاب کرده و اندازه آنرا کاهش دهید. با کوچک کردن اندازه متن مشاهده می­کنید که متن از پایین تراز شده است. برای اینکه متن را بالاتر ببرید می­توانید از پالت کاراکتر فاصله Base Line‌ را افزایش دهید. اما بهتر است از پایین تراز باشد.

نکته: برای بدست آوردن فونتهای استفاده شده در تمرینهای فوق به سایت www.myfonts.com مراجعه کرده در کادر جستجو فونت مورد نظر را تایپ کرده (مثلاً Universe) و کلید Search‌ را کلیک کنید.

اکنون فایل جدید با اندازه ۵۰۰*۱۰۲۴ ایجاد کنید و زمینه را با مشکی پر کنید. متن را با رنگ سفید تایپ کنید. از پالت Character علامت فلش گوشه سمت راست را باز کرده و گزینه Reset را کلیک کنید. تمامی تنظیماتی که روی متن صورت گرفته است برداشته می­شود.

درج متن در پوستر

متن را انتخاب و فونت را به Arial تغییر دهید. عدد مربوط به Condensed را به ۲۵% تغییر دهید. متن همانند شکل زیر خواهد شد:

ویرایش متن

تغییر تنظیمات متن

اما برای اینکه متن خواناتر باشد باید فاصله بین حروف را افزایش داد. بدین منظور Character Spacing را باید افزایش دهید. حال کلمات AND را انتخاب کرده و اندازه متن را کاهش دهید. متن نوشته شده تقریباً همانند فونت Univers است. برای زمانی که فونت Univers‌ را ندارید می­توانید از این ترفند استفاده کنید.

نکته: برای دیدن نمونه پوسترهای مربوط به فیلمها به سایت www.ipmawards.com مراجعه کنید. پوسترهای مختلف را مشاهده کرده و از آنها ایده بگیرید. نمونه­ای از آن در تصویر زیر آورده شده است. همانگونه که مشاهده می­نمایید فونت استفاده شده Univers می­باشد.

متن پوستر

در برخی از پوسترها متنها دارای اعوجاج می­باشند یا در آنها خمیدگی دیده می­شود. لایه متنی که می­خواهید تغییر دهید را انتخاب کرده و روی لایه آن کلیک راست کنید. فرمان Rasterize را اجرا نمایید. سپس فرمان زیر را روی آن لایه اجرا نمایید :

Edit–>Transform–>Distort

سپس علامتهای مربع بالای کادر متن را به سمت داخل بکشید.

در نمونه چهارم متنها در لایه ­های مختلف نوشته شده ­اند. مثلاً کلمه Flash Programming By را نوشته و آنرا به دو خط بشکنید. اندازه فونت را کاهش داده و فاصله خطوط را نیز کم کنید. سپس این لایه را در کنار لایه مربوط به متن Robb bennett قرار دهید. این کار را برای تمامی قسمتها باید انجام دهید. یعنی در این نمونه کار عملیات بیشتری لازم است صورت گیرد چون تعداد لایه­ ها بیشتر شده است. در این نمونه باید به ترازبندی متنها از بالا و پایین توجه کنید. به همین دلیل خط کش را فعال کرده و خطوط راهنما رسم کنید.

خیلی از طراحان از برنامه­ های گرافیکی برداری برای این منظور استفاده می­کنند. همانند برنامه Illustrator.

1 دیدگاه برای “درج متن در فتوشاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *