طراحی کارت پستال با فتوشاپ

طراحی کارت پستال

مقدمه 

طراحی کارت پستال یکی از مواردی است که اغلب افرادی که فتوشاپ را یاد میگیرند دوست دارند انجام دهند. شاید دوست داشته باشید در مناسبتهای مختلف مانند تبریک نوروز یا یلدا به دوستان خود کارت پستالی هدیه دهید که خودتان طراحی کرده باشید. در این آموزش هدف طراحی کارت پستال با استفاده از فرمانهای ساده و ابزار Pen است. 

فایل جدید با اندازه ۶*۶ Inch و با رزولوشن ۳۰۰ ایجاد کنید. خط­کش را فعال کرده و خطوط راهنما را همانند تصویر زیر بر روی فایل ایجاد کنید:

فایل جدید

ابزار انتخاب مستطیلی را انتخاب کنید. ناحیه مربع داخلی را که با خطوط راهنما مشخص شده است، انتخاب نمایید. لایه جدیدی ایجاد کرده و آنرا با رنگ دلخواه پر کنید. ناحیه رنگی را به چهار قسمت مساوی تقسیم کنید. همانند تصویر زیر:

رسم مربع

با ابزار Magic Wand یکی از مربعها را انتخاب کنید. رنگ آنرا تغییر دهید. به همین روش هر کدام از مربعها را تغییر رنگ دهید.  لایه جدیدی ایجاد کرده و یک مستطیل عمودی باریک ایجاد کنید آنرا با رنگ دلخواه پر کنید و مکان آنرا روی اولین مربع از سمت چپ تنظیم کنید. حال برای رسم گلبرگ ابزار Pen را انتخاب کنید. بالای ساقه کلیک کنید و ماوس را به سمت بالا ببرید. یکبار کلیک کرده و سپس درگ کنید تا شکل منحنی ایجاد شود. دوباره به نقطه شروع بازگشته و کلیک کنید. تصویری همانند شکل زیر حاصل می­شود:

ساقه گل

برای تغییر انحنا ابزار Direct Selection‌ را انتخاب کنید. بازوها را تغییر داده تا شکل مورد نظر بدست آید. از لایه کپی ایجاد کنید. فرمان Free Transform را اجرا کنید. مرکز چرخش را پایین گلبرگ قرار داده و آنرا بچرخانید. این کار را تکرار کنید تا ۵ گلبرگ حاصل شود. شکل زیر نشان دهنده تغییرات صورت گرفته تا کنون بر روی اولین مربع می­باشد:

تصویر گل

لایه­های حاوی گلبرگ را با هم انتخاب کرده و آنها را با علامت زنجیر پایین پالت Layers‌ به هم متصل کنید. فلش بالا و سمت راست پالت را باز کرده و گزینه Group Into Smart Object را کلیک کنید. اگر بخواهید یکی از گلبرگها را تغییر دهید کافیست روی لایه دوبار کلیک کنید و روی Ok  کلیک نمایید. لایه­ها دوباره به حالت اول باز می­گردند اما در فایل مجزا و پنجره مجزا می­باشند، تغییرات را روی این فایل انجام داده و فرمان Save را اجرا کنید. تغییرات روی لایه اصلی صورت می­گیرد. اکنون با فرمان Free Transform‌ اندازه و زاویه گل را تغییر دهید. شکل تغییر یافته به صورت زیر می­باشد:

عکس گل

لایه دیگری ایجاد کرده و با ابزار Pen برگهای گل را رسم کنید. در نقطه اول فقط یکبار کلیک کنید. در نقطه دوم پس از کلیک ماوس را درگ کنید. درگ کردن باعث ایجاد بازوهای منحنی می­شود. دوباره روی نقطه اول کلیک کنید. ابزار Convert را انتخاب کرده و روی نقطه بالای برگ کلیک کنید. این کار باعث حذف بازوی انحنا می­شود و نیمه برگ را حذف می­کند. همانند تصویر زیر :

رسم برگ

بار دیگر با ابزار Pen‌ نیمه دیگر برگ را به شکل زیر رسم کنید:

رسم برگ

رسم برگ

با ابزار Direct Selection تغییرات لازم را بر روی انحنا انجام دهید. دو لایه مربوط به برگ را انتخاب کرده و به Smart Object تبدیل کنید. آنرا با فرمان Free Transform بچرخانید. تصویر به شکل زیر تغییر دهید:

تنظیم برگ

با ابزار Magic Wand برگ فوقانی را انتخاب کنید و رنگ آنرا تغییر دهید. از لایه برگ یک کپی ایجاد کرده و با فرمان Free Transform آنرا بچرخانید. مکان آنرا تغییر داده و اندازه آنرا نیز تغییر دهید. تصویر همانند شکل زیر می­باشد:

رسم برگها

لایه جدیدی بالای تمامی لایه­ها ایجاد کنید. با ابزار Elliptical Marquee و نگه داشتن کلید Shift دایراه­ای در وسط گلبرگها ایجاد کرده و آنرا با رنگ تیره تر از گلبرگها پر کنید. فرمان Contract را برای کاهش دادن اندازه انتخاب اجرا کنید. عدد ۱۵ را وارد کنید. مکان آنرا پایین­تر از مکان اصلی قرار دهید، همانند تصویر زیر:

تصویر گل

یک کپی از لایه حاوی ساقه گل ایجاد کنید و آنرا در دومین مربع قرار دهید. با ابزار Pen نقطه­ای رسم کرده و به صورت افقی درگ کنید. نقطه دوم را کلیک کرده و همانند نقطه اول به صورت افقی درگ کنید. روی نقطه نهایی کلیک کنید. گزینه Convert Point را از مجموعه ابزارهای Pen انتخاب کرده و روی نقطه بالایی گلبرگ کلیک کنید. با ابزار Direct Selection‌ شکل آنرا تغییر دهید. از گلبرگ کپی ایجاد کنید و با فرمان Free Transform بچرخانید. هنگام چرخش گلبرگها مرکز چرخش را در قسمت پائینی گلبرگ قرار دهید. همانند شکل زیر ۵ گلبرگ ایجاد کنید:

رسم گلبرگ

 

از آخرین گلبرگ یک کپی ایجاد کنید و رنگ آنرا تغییر دهید. ۵ کپی از آن ایجاد کرده و بچرخانید تا شکل زیر حاصل شود:

کپی گلبرگ

هر کدام از ۵ گلبرگها را جداگانه انتخاب کرده و آنرا به Smart Object تبدیل کنید. تصویری همانند شکل زیر برای برگ با ابزار Pen رسم کنید:

برگ

با ابزار Direct Selection برگ را تغییر دهید. بار دیگر با ابزار Pen در داخل برگ مسیر زیر را رسم کنید.

درون گلبرگ

رنگ داخل آن را تغییر دهید. از لایه برگ کپی ایجاد کرده و در طرف مقابل آن قرار دهید.تصویر همانند شکل زیر خواهد بود:

تصویر گل

از ساقه یک کپی ایجاد کنید. آن را در سومین مربع قرار دهید. از برگ مربوط به گل اول یک کپی ایجاد کنید. اندازه آنرا کوچکتر کنید. ۵ کپی دیگر از آن ایجاد کرده و آن را بر روی ساقه و روبروی هم قرار دهید. با ابزار Pen گلبرگهایی همانند شکل زیر ایجاد کنید.

گلبرگ

با ابزار Pen پرچمهای درون گل را به رنگ متفاوت رسم کنید. لایه آنرا پایین لایه گلبرگها قرار دهید. تصویر نهایی همانند شکل زیر خواهد بود:

تصویر گل

از لایه ساقه یک کپی ایجاد کرده و آنرا روی چهارمین مربع قرار دهید. لایه جدیدی ایجاد کنید. با ابزار Elliptical Marquee یک بیضی به شکل زیر رسم کنید. مکان آنرا در وسط ساقه و بالای آن قرار دهید. همانند تصویر زیر:

ساقه گل

با ابزار Pen‌ گلبرگهایی همانند تصویر زیر ایجاد کنید. رنگهای آنرا یکی در میان متفاوت انتخاب کنید تا مرز آنها مشخص باشد:

گلبرگ

برگها را نیز به ابزار Pen به شکل زیر رسم نمایید:

برگ

اکنون متنی به پایین آن اضافه نمایید. مکان آن را در وسط و پایین قرار دهید. به گوشه­های مربع می­خواهیم شکلی اضافه کنیم. تصویری همانند شکل زیر رسم نمایید:

تزیینات کارت پستال

رنگ آنرا تغییر دهید. جزئیاتی همانند شکل زیر به آن اضافه کنید.

تزیینات کارت پستال

لایه­های این شکل را به هم متصل کرده و آنها را به Smart Object تبدیل کنید. از آن کپی ایجاد کرده و فرمان Free Transform را اجرا کنید و آنرا چرخانده و مکان آنرا تغییر دهید. تغییرات تا کنون همانند شکل زیر می­باشد:

کارت پستال نهایی

این دو لایه را با هم ادغام کنید. یک کپی از آن ایجاد کرده و فرمان Flip Horizontal‌ را اجرا کرده و مکان آنرا در گوشه مقابل قرار دهید. این کار را برای گوشه­های دیگر تکرار کنید تا تصویر همانند شکل زیر حاصل شود:

کارت پستال نهایی

می­توان رنگ مربعها را تغییر داد. بدین منظور لایه حاوی ۴ مربع را انتخاب کرده و از منوی Image فرمان Adjustment و سپس گزینه Hue/Saturation را انتخاب کنید. رنگ را به دلخواه تغییر دهید:

تغییر رنگ کارت پستال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش به صورت کاربردی و پروژه محور رد کردن