0
۰۹۳۶۴۲۴۵۱۳۸

فتوشاپ مقدماتی

توجه: در آموزش ها از فایلهای تصویری استفاده شده است. فایلهای تصویری استفاده شده را از لینک زیر دانلود نمایید.

فصل اول

[title text=”جلسه اول” icon=”icon-star”]

[col span=”6″ span__sm=”12″]

مقدمه

به آموزش های مقدماتی فتوشاپ خوش آمدید. من جمیله درساره هستم و به مدت ۱۵ سال با برنامه فتوشاپ کار کرده ام. در این آموزشها تمرکز بر روی مقدمات و ضروریات است.

ابتدا با نحوه باز کردن، پیمایش و کار با چندین تصویر آشنا خواهیم شد. سپس رابط کاربری فتوشاپ و ابزارهایی که خیلی استفاده می کنیم را سفارشی می کنیم. سپس درباره تصاویر دیجیتال و عمق بیتی، فضای رنگی، نوع و اندازه تصویر آشنا خواهیم شد. از ابزار برش برای صاف کردن و تغییر اندازه تصویر استفاده کرده و با ابزارهای رتوش، اجزای ناخواسته تصویر را حذف می کنیم. سپس به سه موضوع مهم در فتوشاپ یعنی لایه ها، انتخاب و ماسک کردن می پردازیم. با اشیاء هوشمند و فیلترهای هوشمند کار خواهیم کرد. همچنین با فرمانهای تنظیم رنگ و روشنایی آشنا خواهیم شد.

خیلی خوشحالم که در این دوره مربی شما هستم و برای انتقال تجربیاتم هیجان زده هستم. فتوشاپ نرم افزار قوی و پیچیده است بنابراین برای آموزش آنها را سطح بندی کرده ایم. سطح این دوره مقدماتی است و به شکلی آموزش داده ایم که همه افراد بتوانند نرم افزار را اجرا کرده و با آن به راحتی کار کنند.

فرمانهایی که در این دوره تدریس می شود نیازمند تصاویری است در پوشه Exercise Files قرار دارد. این پوشه را روی کامپیوتر خود ذخیره کنید و همزمان با تدریس از آنها استفاده کنید.

[/col] [col span=”6″ span__sm=”12″]

[ux_image id=”1972″]

[/col]

[divider width=”100%”]

[title text=”جلسه دوم” icon=”icon-star”]

[col span=”6″ span__sm=”12″]

[ux_image id=”1973″]

[/col] [col span=”6″ span__sm=”12″]

باز کردن فایل

پس از اجرای فتوشاپ از منوی File فرمان Open را اجرا کنید. در پنجره باز شده به پوشه حاوی تصاویر مراجعه کنید. تصویری را انتخاب و بر روی دکمه Open کلیک کنید. به عنوان مثال تصویر Arch را از پوشه تصاویر باز کنید. تصویر در محیط فتوشاپ باز می شود. برای بستن تصویر از منوی File فرمان Close را اجرا کنید.

برای ایجاد کردن یک بوم جدید (خالی) یا یک الگو بر روی Create New کلیک کنید. در بالای پنجره سربرگهایی را مشاهده می کنید که بر اساس نوع کارتان می توانید انتخاب کنید. هر کدام دارای یک پیش تنظیمات هستند. هر کدام از این Presetها دارای تنظیمات مشخصی هستند که می توانید به همان شکل بپذیرید یا از سمت راست برخی گزینه ها را تغییر دهید. برای ایجاد فایل روی Create کلیک کنید. برای اینکه تنظیماتی که به دلخواه تغییر داده ایم را به صورت یک Preset داشته باشیم بر روی Save Preset کلیک کرده و نامی را وارد کنید. اکنون این Preset در سربرگ Saved قرار دارد. با کلیک روی آن یک فایل جدید بر اساس آن ایجاد می شود. برای بستن فایل از منوی File فرمان Close را اجرا کنید.

[/col]

[divider width=”100%”]

[title text=”جلسه سوم” icon=”icon-star”]

[col span=”6″ span__sm=”12″]

پیمایش با Adobe Bridge

هر چند می توان با فتوشاپ پوشه های مختلف را پیمایش کرده و تصاویر را باز کرد اما محدودیتهایی وجود دارد.

یک روش دیگر برای باز کردن تصاویر و پیمایش استفاده از فرمان Browse in Bridge موجود در منوی File است. پس از اجرای این فرمان در سمت چپ بخش Folders را می بینید که می توان پوشه های مختلف را به سادگی کلیک کرده و محتویات آن را مشاهده نمود. حتی می توان تصویر را با درگ کردن به پوشه های دیگر منتقل کرد.

می توان پوشه ایجاد کرد و با اسلایدر اندازه مشاهده تصاویر را تغییر داد. در سربرگ Preview می توان پیش نمایش بزرگتری از تصویر را مشاهده کرد. در سربرگ Meta Data اطلاعاتی درباره تصویر و در زبانه Filter می توان تصاویر را فیلتر کرد. در این دوره تمرکز بر روی نرم افزار Bridge نیست و از این ابزار برای باز کردن فایل در فتوشاپ استفاده می شود. با دوبار کلیک روی تصویر آن را در فتوشاپ باز کنید.

اگر وارد محیط Bridge شده باشید و بخواهید بدون باز کردن تصویر، به محیط فتوشاپ برگردید روی علامت بومرنگ موجود در نوار ابزار کلیک کنید. به این نکته توجه کنید اگر تصویری خام (Raw) باز کنید با دوبار کلیک روی آن، پلاگین Camera Raw باز می شود. با کلیک بر روی دکمه Open Image می توان آن را در فتوشاپ باز کرد.

[/col] [col span=”6″ span__sm=”12″]

[ux_image id=”1985″]

[/col]

[divider width=”100%”]

[title text=”جلسه چهارم” icon=”icon-star”]

[col span=”6″ span__sm=”12″]

[ux_image id=”1990″]

[/col] [col span=”6″ span__sm=”12″]

باز کردن تصویر با Lightroom

برخی از کاربران از Lightroom استفاده می کنند. در این دوره برای باز کردن فایل از Bridge استفاده شده است.

برای باز کردن فایل از طریق Lightroom ابتدا نرم افزار را اجرا کنید. در لایتروم کلاسیک روی دکمه Import کلیک کنید. پوشه تصاویر را انتخاب کرده و بر روی دکمه Import کلیک کنید.

برای باز کردن تصاویر در فتوشاپ مسیر زیر را اجرا کنید:

Photo>>Edit in>>Adobe Photoshop 2018

چنانچه از Lightroom CC استفاده می کنید بر روی Add Photo کلیک کنید. پوشه های تصاویر را انتخاب کرده و بر روی Review for Import کلیک کنید. قبل از وارد کردن بهتر است یک مجموعه ایجاد کنید. بنابراین از قسمت Add to Album بر روی New  کلیک کنید. نامی را وارد کرده و بر روی Create کلیک کنید. سپس روی Add Photo کلیک کنید. در سمت چپ گزینه های All Photo و آلبوم ایجاد شده را مشاهده می کنید. روش باز کردن تصویر همانند روش لایتروم کلاسیک است که در بالا به آن اشاره شد.

[/col]

[divider width=”100%”]

[title text=”جلسه پنجم” icon=”icon-star”]

[col span=”6″ span__sm=”12″]

فناوری Camera Raw

با پیشرفت فناوری تصاویر خام، ادوبی نیز ابزارهایی برای بهینه کردن تصاویر در اختیار کاربران خود قرار داده است. اکنون با استفاده از دوربینهای حرفه ای یا دوربین های موبایل می توان جلوه هایی را قبل از باز کردن تصاویر در فتوشاپ اعمال کرد. اگرچه این دوره مختص نرم افزار فتوشاپ است اما می خواهم گزینه هایی را در مورد پلاگین Camera Raw توضیح دهم تا فرمانهایی را قبل از باز کردن تصاویر در فتوشاپ اعمال کرده باشم.

یکی از مزیتهایی که Camera Raw دارد این است که هر کاری را که روی تصویر انجام می دهید غیر تخریبی است. بنابراین می توانید هر تغییری را روی تصویر بدون اینکه تصویر اصلی خراب شود اعمال کنید.

ویژگی مثبت دیگر، جریان کاری طبیعی و بصری آن است و ترتیب ابزارها به گونه ای است که تمایل به اجرای آنها روی تصاویر دارید.

مزیت دیگر پشتیبانی از پسوندهای مختلف مانند raw، jpg و tiff است. مزیت دیگر خودکار کردن عملیات است. می توان تغییرات انجام شده را ذخیره کرده و روی چندین تصویر بارها اجرا کرد.

یادگیری Camera Raw بسیار ساده است. اما با همه این مزیتها، این پلاگین محدودیتهایی هم دارد. مثلا برای حذف کردن برخی از اجزای پس زمینه نمی توانید از این پلاگین استفاده کنید. بنابراین می توانید ویرایش های اولیه را روی تصویر انجام داده و سپس در فتوشاپ سایر قسمتها را ادیت کنید.

[/col] [col span=”6″ span__sm=”12″]

[ux_image id=”1993″]

[/col]

[divider width=”100%”]

فصل دوم

[title text=”جلسه ششم” icon=”icon-star”]

[col span=”6″ span__sm=”12″]

[ux_image id=”1997″]

[/col] [col span=”6″ span__sm=”12″]

آشنایی با محیط فتوشاپ

در این جلسه قصد داریم شما را با محیط فتوشاپ آشنا کنیم.

تصویر BarrenTree را از پوشه تصاویر باز کنید. منوها که بر اساس منطق خاصی دسته بندی شده اند را در بالای محیط کاری ملاحظه می کنید. مثلا فرمانهای منوی Layers برای لایه ها به کار می روند.

با اشاره به هر ابزار یک راهنما مشاهده می شود. برای مخفی کردن آن مسیر زیر را اجرا کنید:

Edit>>Preferences>>Use Rich Tool tips

Edit>>Preferences>>Show Tool tips

علامت گزینه هایی که قصد دارید نمایش داده نشوند را بردارید.

در وسط محیط کاری، تصویر در پایین نوار وضعیت را مشاهده می کنید. با کلیک روی فلش می توان موارد قابل مشاهده در نوار وضعیت را تعیین کرد.

در سمت راست محیط کاری، پنلهای فتوشاپ را مشاهده می کنید.

برای تغییر ظاهر محیط فتوشاپ:

Edit>>Preferences>>Interface>>Color Theme

Edit>>Preferences>>Interface>>Highlight Color

اگر به دنبال ابزار یا فرمان خاصی هستید و نمی دانید کجا قرار دارد میتوانید از منوی Edit فرمان Search را اجرا کنید. نام ابزار را مثلا Type وارد کنید. تمام ابزارها و فرمانهای مرتبط با این ابزار را پیدا می کند.

برای برگرداندن محیط کاری به حالت پیش فرض مسیر زیر را اجرا کنید:

Window>>Workspace>>Reset Essentials

برای اینکه ابزاری به حالت استاندارد اولیه برگردد، روی ابزار در نوار Options کلیک راست کرده و فرمان Reset Tool را اجرا کنید.

برای اینکه تنظیمات همه ابزارها به حالت پیش فرض برگردد فرمان Reset All Tools را اجرا کنید.

[/col]

[divider width=”100%”]

[title text=”جلسه هفتم” icon=”icon-star”]

[col span=”6″ span__sm=”12″]

تغییر چیدمان تصاویر باز شده

در محیط Bridge دو تصویر انتخاب کنید. با فشردن Ctrl+O آنها را در فتوشاپ باز کنید.

تصاویر در زبانه های مختلف باز می شوند و با کلیک روی زبان آن تصویر مشاهده می شود. با درگ کردن می توان آن ها را جابجا کرد. برای مشاهده همزمان چند تصویر مسیر زیر را اجرا کنید:

Window>>Arrange>>Tile All Horizontally

Window>>Arrange>>Tile All Vertically

یا سایز گزینه ها را آزمایش کنید. برای شناور کردن تصویر می توان زبانه را کلیک کرده و درگ کرد.

برای اینکه تصاویر هنگامی که باز میشوند به صورت زبانه نباشد مسیر زیر را اجرا کنید:

Edit>>Preferences>>Workspace>>Open Documents as Tabs

با برداشتن علامت این گزینه هنگامی که تصویری را باز می کنید به صورت شناور خواهد بود.

[/col] [col span=”6″ span__sm=”12″]

[ux_image id=”2000″]

[/col]

[divider width=”100%”]

[title text=”جلسه هشتم” icon=”icon-star”]

[col span=”6″ span__sm=”12″]

[ux_image id=”2000″]

[/col] [col span=”6″ span__sm=”12″]

بزرگنمایی تصویر

روشهای مختلفی برای بزرگنمایی و جابجایی بین بخش های مختلف تصویر وجود دارد. در منوی View گزینه های زیر وجود دارد:

View>>Zoom in

View>>Zoom out

View>>Fit on screen

View>>100%

با فشردن کلید میانبر هر کدام می توان بزرگنمایی تصویر را تغییر داد. کلید Ctrl را نگه داشته و کلید – را فشار دهید. تصویر کوچکتر دیده می شود. با Ctrl+0 کل تصویر در نمایشگر دیده می شود.

روش دیگر برای بزرگنمایی استفاده از ابزار Zoom است. این ابزار را با فشردن حرف z از صفحه کلید انتخاب کنید. با کلیک بر روی تصویر بزرگنمایی افزایش می یابد. با نگه داشتن Alt و کلیک بزرگنمایی کاهش می یابد. اگر ماوس را روی تصویر کلیک کرده و سپس بکشید بزرگنمایی با حالت خاص (انیمیشن) صورت می گیرد.

یک روش دیگر برای Zoom استفاده از پنل Navigator است که از منوی Window فعال می شود. با اسلاید عمل بزرگنمایی یا کوچکنمایی صورت می گیرد و با جابجایی مستطیل قرمز موجود در این پنل، می توان مکان نمایش تصویر را مشخص کرد.

وقتی تصویر بیش از حد صفحه نمایش بزرگنمایی می شود، برای جابجا کردن از ابزار Hand استفاده  می شود. این ابزار را با فشردن حرف h از صفحه کلید می توان انتخاب کرد. با کلیک و سپس کشیدن می توان بخش های مختلف تصویر را مشاهده کرد. به این کار Panning گفته می شود.

اگر بر روی ابزار Hand دوبار کلیک شود عمل Fit on screen صورت می گیرد و اگر بر روی ابزار Zoom دوبار کلیک شود عمل بزرگنمایی به حالت ۱۰۰% قرار می گیرد.

حال می خواهیم بدانیم اگر چند تصویر باز باشد عمل بزرگنمایی چگونه انجام می شود. دو تصویر را با اجرای Tile All Vertically به صورت عمودی کنار هم نمایش دهید. ممکن است درصد بزرگنمایی تصاویر متفاوت باشد. فرمان زیر را اجرا کنید:

Window>>Arrange>>Match Zoom

این فرما ناندازه بزرگنمایی تصاویر را یکسان می کند.

ابزار Zoom را انتخاب کنید. در نوار Options گزینه مربوط به کوچکنمایی را انتخاب کنید. گزینه Zoom All Windows را علامتدار کرده و روی یک تصویر کلیک کنید تا بزرگمایی آن کاهش یابد. مشاهده می کنید که بزرگنمایی تصویر دیگر نیز کاهش می یابد.

به طور مشابه با کلیک روی ابزار Hand در نوار Options گزینه Scroll All Windows را مشاهده می کنید. این گزینه اگر علامت دار شود با کلیک و درگ در یک تصویر، تصویر دیگر نیز تغییر می کند.

[/col]

[divider width=”100%”]

[title text=”جلسه نهم” icon=”icon-star”]

[col span=”6″ span__sm=”12″]

تغییر حالت نمایش

در فتوشاپ فرمان Screen Mode وجود دارد که برای تنظیم حالت نمایش است. این فرمان سه حالت نمایش به صورت زیر دارد:

View>>Screen Mode>>Standard Screen Mode

View>>Screen Mode>>Full Screen with Menu bar

View>>Screen Mode>>Full Screen Mode

در جعبه ابزار نیز این گزینه وجود دارد. کلید میانبر آن  F است. گزینه Full Screen Mode برای پرزنت کردن مناسب است. در این حالت ابزارها و پنلها مخفی می شوند. با فشردن کلید Tab می توان آنها را مشاهده کرد. با اشاره کردن به سمت چپ، ابزارها و با اشاره کرده به سمت راست، پنل ها به صورت موقتی ظاهرا می شوند.

[/col] [col span=”6″ span__sm=”12″]

[ux_image id=”2011″]

[/col]

[divider width=”100%”]

فصل سوم

[title text=”جلسه دهم” icon=”icon-star”]

[col span=”6″ span__sm=”12″]

[ux_image id=”2025″]

[/col] [col span=”6″ span__sm=”12″]

فعال کردن پنلها

به دلیل اینکه فتوشاپ برای افراد زیادی کاربرد دارد گزینه های فراوانی دارد. تصویر Death Vally را باز کنید.

به صورت پیش فرض پنلهای خاصی بر اساس رزولوشن مانیتور مشاهده می شود. ممکن است پنل های شما به شکل دیگر نمایش داده شوند.

برای فعال یا غیر فعال کردن پنلها از منوی Window اقدام کنید.

گزینه های علامت دار یعنی فعال هستند. با کلیک روی هر پنل از منوی Window می توان آن را مشاهده کرد. برای مثال info با Properties در یک مجموعه قرار دارند.

با کلیک بر روی علامت << پنل به صورت آیکن مشاهده می شود. اگر کمی بخش آیکن را بکشیم، هم آیکن و هم نام پنل مشاهده می شود. می توان مکان پنل ها را نیز جابجا کرد. می توان یک پنل را کشیده و آن را در یک گروه دیگر قرار داد. اگر فضای کافی برای نمایش همه پنلها وجود نداشته باشد پنلها جمع می شوند. می توان یک پنل را شناور کرده و با دوبار کلیک آن را minimize کرد. با فشردن کلید tab پنل و ابزار مخفی می شوند. با اشاره به سمت راست پنل نمایش می یابد. با فشردن همزمان Shift+Tab فقط پنل ها مخفی می شوند.

[/col]

[divider width=”100%”]

[title text=”جلسه یازدهم” icon=”icon-star”]

[col span=”6″ span__sm=”12″]

ذخیره کردن محیط کاری

وقتی در فتوشاپ تجربه کسب کردید متوجه خواهید شد که برخی از پنلها برای شما کاربردی بوده و خیلی از آنها استفاده می کنید. بهتر است این پنلها را در یک گروه قرار داده و محیط کاری را ذخیره کنید.

محیط های کاری را در Workspace مشاهده می کنید. مثلا Photography برای عکاسان مناسب است و پنلهای کاربردی آن را فعال می کند. برای مثال می توانید پنلهای Layer و Path را به سمت چپ بکشید. پنل های اضافه را می توانید ببندید و پنلهای دلخواه را گروه بندی کنید.

Window>>Workspace>>New Workspace

نامی را برای محیط کاری وارد کرده و ذخیره کنید. حال میتوانید یک workspace دیگر را انتخاب کنید و دوباره به محیط کاری ایجاد شده توسط خودتان باز گردید. برای حذف نیز از فرمان Delete Workspace استفاده کنید. توجه کنید محیط کاری که قصد حذف آن را دارید انتخاب نشده باشد.

[/col] [col span=”6″ span__sm=”12″]

[ux_image id=”2031″]

[/col]

[divider width=”100%”]

[title text=”جلسه دوازدهم” icon=”icon-star”]

[col span=”6″ span__sm=”12″]

[ux_image id=”2036″]

[/col] [col span=”6″ span__sm=”12″]

سفارشی سازی جعبه ابزار

برای انجام کار روی یک تصویر از ابزارها استفاده می شود و اغلب آنها دارای یک کلید میانبر هستند. مثلا Move کلید میانبر آن حرف v است. با نگه داشتن روی ابزار می توان کلید میانبر آن ابزار را مشاهده کرد.

برخی از ابزارها دارای یک علامت مثلث کوچک کنار آنها هستند. با کلیک و نگه داشتن روی آن ابزار می توان ابزارهای زیر مجموعه آن را مشاهده کرد. مثلا مجموعه ابزارهای Lasso همگی دارای کلید میانبر L هستند. اگر L را از صفحه  کلید فشار دهیم همیشه ابزار Lasso Tool انتخاب می شود. اما با نگه داشتن Shift+L ابزارهای بعدی این مجموعه انتخاب می شوند.

برای سفارشی سازی جعبه ابزار می توان فرمان زیر را اجرا کرد:

Edit>>Toolbar

می توان ابزار را مخفی کرد. برای این کار کافیست آن ابزار را با روش درگ اند دراپ به بخش Extra Tools بکشید.

برای مشاهده ابزارهایی که در یک مجموعه هستند آن را به سمت پایین درگ کنید تا هر دو ابزار در نوار ابزار دیده شوند. به این ترتیب هم میتوانید چند ابزار را در یک گروه قرار دهید. می توان کلید میانبر ابزار را تغییر داد. با کلیک بر روی Save Preset  میتوان این تنظیمات را ذخیره کرد. با کلیک بر روی Restore Default می توان ابزارها را به حالت پیش فرض در آورد.

[/col]

[divider width=”100%”]

[title text=”جلسه سیزدهم” icon=”icon-star”]

[col span=”6″ span__sm=”12″]

کلید میانبر

کلیدهای میانبر در سرعت عمل بسیار اهمیت دارند. برای مثال برای ایجاد فایل جدید از کلید میانبر Ctrl+N و برای باز کردن از Ctrl+O استفاده می شود. برخی از فرمانها به صورت پیش فرض کلید میانبر ندارند. برای مثال فرمان زیر کلید میانبر ندارد:

Window>>Arrange>>Consolidate All to Tabs

برای اختصاص دادن کلید میانبر به فرمانها مسیر زیر را اجرا کنید:

Edit>>Keyboard Shortcuts>>Application Menus

در این قسمت منویی که فرمان مورد نظر در آن قرار دارد را باز کنید. فرمان را انتخاب و کلید میانبری که می خواهید به آن نسبت دهید را از صفحه کلید بفشارید. در این مثال Ctrl+Shift+R را از صفحه کلید بفشارید. اگر این کلید میانبر قبلا برای فرمان دیگری استفاده شده باشد هشدار می دهد. Accept را برای پذیرفتن کلیک کنید می توان این پیش فرض ها را ذخیره کرد. همچنین می توان در قسمت Set مشخص کرد از کدام مجموعه کلید میانبرها استفاده شود.

[/col] [col span=”6″ span__sm=”12″]

[ux_image id=”2040″]

[/col]

[divider width=”100%”]

[title text=”جلسه چهاردهم” icon=”icon-star”]

[col span=”6″ span__sm=”12″]

قالب های تصویری

با دوربین تصویرها اغلب به صورت jpg یا raw هستند. پسوند jpg پسوندی رایج است. اندازه آن کم و توسط همه دستگاهها قابل شناسایی است. می توان آنها را روی کامپیوتر یا موبایل جابجا کرد. برای اینکه حجم عکس کاسته شود عملیات فشرده سازی روی آن انجام می شود. کیفیت تصویر بستگی به این دارد  که چه مقدار اطلاعات حدف شده باشد. در برخی از دوربینها میتوان کیفیت تصویر را انتخاب کرد. بالاترین کیفیت یعنی فشرده سازی کمتری روی تصویر صورت می گیرد در نتیجه پیکسلهای کمتری حذف می شود. اگر بخواهید تصویر دارای کیفیت بالاتری باشد و جزئیات تصویر حذف نشود از قالب raw استفاده می شود. دوربین های دیجیتال و برخی از موبایلها دارای قابلیت تصویربرداری raw هستند.

پسوند raw دارای انعطاف بیشتری است مخصوصا اگر بخواهید عملیات ویرایشی روی میزان تیرگی و روشنایی تصویر انجام دهید.

دوربینهای مختلف روشهای مختلفی برای تولید فایل raw به کار می برند. بنابراین پسوندهای متفاوتی دارند. برای مثلا نیکون از پسوند nef و کانون از پسوند crw استفاده می کند.

DNG نیز یک قالب خام (raw) است اما تفاوت بزرگی دارد. یک نوع پسوند آرشیوی برای تصاویر دیجیتال است. هر raw می تواند به DNG تبدیل شود.

دسته بندی دیگر مربوط به قالب های لایه باز PSD و TIFF هستند. فتوشاپ همچنین پسوندهای ویدئویی مانند AVI، MP4، AIFF و فایل های صوتی و همچنین PDF را پشتیبانی می کند.

[/col] [col span=”6″ span__sm=”12″]

[ux_image id=”2045″]

[/col]

[divider width=”100%”]

[title text=”جلسه پانزدهم” icon=”icon-star”]

[col span=”6″ span__sm=”12″]

مد رنگی و عمق بیتی

عمق بیتی به تعداد اطلاعاتی که در یک پیکسل از تصویر فایل قابل ذخیره سازی است اشاره دارد. هر چه عمق بیتی بیشتر باشد اطلاعات بیشتر و دقت بالاتر می رود.

عمق بیتی ۱ یعنی تصویر فقط دو رنگ سیاه و سفید را نشان می دهد (تصاویر Bitmap).

عمق بیتی ۸ یعنی تصویر ۲۵۶ رنگ را پشتیبانی می کند (Grayscale). اگر یک کانال داشت باشد تصاویر خاکستری هستند.

حالت دیگر Index Color است. مانند Grayscale  هشت بینی است و ۲۵۶ رنگ را پشتیبانی می کند اما تصاویر رنگی هستند. فقط یک کانال دارد.

آخرین مد رنگی RGB است. دارای عمق بیتی ۸ و هر کانال ۲۵۶ رنگ را پشتیبانی می کند و ۳ کانال دارد. بنابراین نزدیک به ۱۶ میلیون رنگ را پشتیبانی می کند.

هر دو گزینه Grayscale و RGB می توانند عمق بیتی ۱۶ یا ۳۲ را نیز داشته باشند. فتوشاپ همچنین می تواند تصاویر با عمق بیتی ۳۲ بیت کار کند که به آن تصاویر HDR می گویند و رنگ بیشتر از ۱۶ بیت دارند. اما خیلی از دستگاهها ۳۲ بیت را پشتیبانی نمی کنند.

[/col] [col span=”6″ span__sm=”12″]

[ux_image id=”2049″]

[/col]

[divider width=”100%”]

[title text=”جلسه شانزدهم” icon=”icon-star”]

[col span=”6″ span__sm=”12″]

فضای رنگی (Color Space)

تصاویری که از طریق مانیتور مشاهده می کنید با تصاویری که چاپ می شوند تفاوت دارد. فناوری نمایش رنگها در دستگاههای مختلف متفاوت است. مثلا در مانیتور از ترکیب رنگهای RGB رنگ خاص تولید می شود. در حالیکه در چاپگر از ترکیب رنگهای CMYK برای تولید رنگ استفاده می شود.

در فتوشاپ فضای رنگی زیر وجود دارند:

sRGB: مد رنگی کوچک و برای گرافیک وب و نمایش روی نمایشگر مناسب است. اگر قرار است خروجی فقط روی نمایشگر ظاهر شود آنگاه بهتر است از Color Space مناسب آن کار استفاده شود. حتی گرافیستها و عکاسانی که بر روی رتوش تصاویر کار می کنند نیز از sRGB استفاده می کنند اما sRGB بهترین گزینه ویرایش تصاویر نیست چون محدوده رنگ کمتری دارد.

امروزه دستگاهها و چاپگرها از محدوده رنگی بالاتری پشتیبانی می کنند بنابراین بهتر است از محدوه رنگی بزرگتری استفاده کرد.

Adobe RGB (1998): مد رنگی بزرگتر و برای کاربران فتوشاپ رایج است. برای عکاسان همه رنگهای موجود در این محدوده رنگی قابل چاپ هستند.

ProPhoto RGB: بالاترین مد رنگی، حاوی رنگهایی است که در مانیتور قابل مشاهده نیستند. عکاسانی که کیفیت برایشان اهمیت دارد از این گزینه استفاده می کنند چون اطلاعات رنگی بیشتری دارند. چون محدوده رنگی بالاتری دارد ممکن است رنگها به صورت دقیق در مانیتور قابل دیدن نباشد بنابراین هنگام تبدیل تصویر به محدوده کمتر ممکن است اطلاعاتی از دست برود.

CMYK: گستره رنگی خیلی محدودی دارد. برای چاپ استفاده می شود. اگر از چاپگرهای خاصی استفاده می کنید که قابلیت رنگی خاصی دارند میتوانید از این محدوده رنگی استفاده کنید.

[/col] [col span=”6″ span__sm=”12″]

[ux_image id=”2052″]

[/col]

[divider width=”100%”]

[title text=”جلسه هفدهم” icon=”icon-star”]

[col span=”6″ span__sm=”12″]

اندازه سند

بهتر است بدانید تصاویر چگونه قرار است نمایش یابند زیرا اگر این را بدانید آنگاه می دانید که سند شما باید چه اندازه ای داشته باشد.

Halftone: اگر قرار باشد تصاویر در روزنامه چاپ شود. در این حالت (الگو) از نقاط بزرگ و کوچک تشکیل شده است که دارای رنگهای چاپی CMYK هستند. وقتی نقاط چاپ می شوند آنگاه طیف رنگی پیوسته ای را ایجاد می کنند. برای چاپ علاوه بر عرض و ارتفاع تصویر باید رزولوشن آن را نیز بدانید. کیفیت نیز به کاغذی که روی آن چاپ می شود بستگی دارد.

Continuous tone: توسط چاپگرهای جوهری استفاده می شود. نقاط را چاپ می کنند اما روش چاپ با چاپ روزنامه متفاوت است. رزولوشن بین ۲۴۰ تا ۳۶۰ پیکسل در اینچ باشد که معمولا ۳۰۰ استفاده می شود.

Screen: برای نمایش تصویر روی مانیتور و صفحه نمایش است. در این حالت رزولوشن اهمیت ندارد. آنچه مهم است کل پیکسل است. اگر تعداد پیکسل مناسب باشد آنگاه مهم نیست چه رزولوشنی تنظیم کرده باشید زیرا وسیله، تصویر را به خوبی نمایش خواهد داد.

[/col] [col span=”6″ span__sm=”12″]

[ux_image id=”2055″]

[/col]

[divider width=”100%”]