دستکاری عکس با فتوشاپ

مقدمه 

دستکاری عکس یا Photo Manipulation یکی از مباحث جذاب در فتوشاپ است. طرحان خلاقیت خود ار با امکانات بی نظیر فتوشاپ در هم می آمیزند و تصویر جدیدی را خلق می کنند. در این آموزش نحوه دستکاری عکس با فتوشاپ را آموزش می دهیم. 

تصویر اصلی استفاده شده در پوستر به صورت زیر می­باشد:

تصویر چهره

نکته: تصاویر را می­توانید در سایت www.sxc.hu جستجو کنید.

قسمتهایی که می­خواهید روی تصویر اصلی قرار دهید را از تصویر جدا کنید.

ترکیب تصاویر 

فایل جدید ایجاد کرده و زمینه را به رنگ مشکی درآورید. تصویر چهره را به فایل اصلی کشیده و روی آن ماسک قرار دهید. اطراف تصویر را با Brush نرم و به رنگ مشکی، پاک کنید. تصویر همانند شکل زیر است:

ماسک گذاری چهره

دو تصویر Enging1 و Engine2 را باز کرده و آنها را با هم ترکیب کنید.

قطعات فلزی

از تصویر ترکیبی یک کپی ایجاد کرده و فرمان Flip Vertical‌ را روی آن اجرا کنید و آن را دو طرف صورت و بعنوان گوش قرار دهید. روی لایه فرمان Adjustment را با نگه داشتن کلید Alt اجرا کرده و فرمان Brightness/Contrast‌ را اجرا کنید. گزینه Clipping Mask را علامتدار کرده و OK‌ را کلیک نمایید. میزان روشنایی را کاهش دهید. بار دیگر روی همین لایه فرمان Adjustment‌ را با نگه داشتن Alt و علامتدار کردن Clipping Mask‌ اینبار از نوع Hue/Saturation اجرا نمایید.

تصویر چهره با قطعات فلزی

تصویر پورت سریال را باز کرده و بر روی یکی از چشمها قرار دهید.

بخش فلزی را از تصویر زیر جدا کرده و پس از چرخاندن روی بینی قرار دهید.

قطعه فلزی

روی لایه Effect از نوع Drop Shadow‌ قرار دهید. سپس فرمان Adjustment را با نگه داشتن کلید Alt روی این لایه اجرا نمایید. گزینه Clipping Mask را علامتدار کرده و گزینه Brightness/Contrast را انتخاب نمایید. میزان روشنایی را افزایش دهید. تصویر باید همانند شکل زیر باشد:

قطعه فلزی روی چهره

یک لایه جدید ایجاد کرده و رنگ آنرا قهوه­ای روشن برگزینید. گزینه Blending Mode مربوط به لایه را Color Overlay قرار دهید و Opacity‌ را روی ۳۴% قرار دهید. لایه دیگری ایجاد کرده و آنرا با رنگ آبی پر کنید و Blending Mode این لایه را نیز روی Color Overlay قرار دهید. لایه دیگری با همان رنگ آبی ایجاد کرده و Color Overlay را برای Blending انتخاب کنید اما اینبار Opacity را روی ۷۳%  قرار دهید.

می­توانید به دلخواه و با خلاقیت خود قطعات اضافی روی تصویر قرار دهید. تا کنون تصویر باید به شکل زیر شده باشد:

چهره دستکاری شده

لایه جدیدی به نام Texture ایجاد کنید. تصویری که دارای بافت مختلف می­­باشد را روی فایل اصلی بکشید. Opacity را روی ۴۳% قرار داده و Blending Mode را Overlay‌ انتخاب کنید. می­توانید برای قسمت دست و صورت از بافتهای مختلف استفاده کنید.

نکته: برای جدا کردن قطعات فلزی از تصاویر از ابزار Pen در حالت Path استفاده کرده و دور قطعه مسیری رسم کنید. روی مسیر کلیک راست کرده و Make Selection را انتخاب کنید. تصویر را کپی کرده و در فایل اصلی Paste نمایید. برای تمامی قسمتهای مختلف پروژه از این روش استفاده شده است.

2 دیدگاه برای “دستکاری عکس با فتوشاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *