0
۰۹۳۶۴۲۴۵۱۳۸

دستکاری عکس با فتوشاپ

مقدمه 

دستکاری عکس یا Photo Manipulation یکی از مباحث جذاب در فتوشاپ است. طرحان خلاقیت خود ار با امکانات بی نظیر فتوشاپ در هم می آمیزند و تصویر جدیدی را خلق می کنند. در این آموزش نحوه دستکاری عکس با فتوشاپ را آموزش می دهیم. 

تصوير اصلي استفاده شده در پوستر به صورت زير مي­باشد:

تصویر چهره

نكته: تصاوير را مي­توانيد در سايت www.sxc.hu جستجو كنيد.

قسمتهايي كه مي­خواهيد روي تصوير اصلي قرار دهيد را از تصوير جدا كنيد.

ترکیب تصاویر 

فايل جديد ايجاد كرده و زمينه را به رنگ مشكي درآوريد. تصوير چهره را به فايل اصلي كشيده و روي آن ماسك قرار دهيد. اطراف تصوير را با Brush نرم و به رنگ مشكي، پاك كنيد. تصوير همانند شكل زير است:

ماسک گذاری چهره

دو تصوير Enging1 و Engine2 را باز كرده و آنها را با هم تركيب كنيد.

قطعات فلزی

از تصوير تركيبي يك كپي ايجاد كرده و فرمان Flip Vertical‌ را روي آن اجرا كنيد و آن را دو طرف صورت و بعنوان گوش قرار دهيد. روي لايه فرمان Adjustment را با نگه داشتن كليد Alt اجرا كرده و فرمان Brightness/Contrast‌ را اجرا كنيد. گزينه Clipping Mask را علامتدار كرده و OK‌ را كليك نماييد. ميزان روشنايي را كاهش دهيد. بار ديگر روي همين لايه فرمان Adjustment‌ را با نگه داشتن Alt و علامتدار كردن Clipping Mask‌ اينبار از نوع Hue/Saturation اجرا نماييد.

تصویر چهره با قطعات فلزی

تصوير پورت سريال را باز كرده و بر روي يكي از چشمها قرار دهيد.

بخش فلزي را از تصوير زير جدا كرده و پس از چرخاندن روي بيني قرار دهيد.

قطعه فلزی

روي لايه Effect از نوع Drop Shadow‌ قرار دهيد. سپس فرمان Adjustment را با نگه داشتن كليد Alt روي اين لايه اجرا نماييد. گزينه Clipping Mask را علامتدار كرده و گزينه Brightness/Contrast را انتخاب نماييد. ميزان روشنايي را افزايش دهيد. تصوير بايد همانند شكل زير باشد:

قطعه فلزی روی چهره

يك لايه جديد ايجاد كرده و رنگ آنرا قهوه­اي روشن برگزينيد. گزينه Blending Mode مربوط به لايه را Color Overlay قرار دهيد و Opacity‌ را روي ۳۴% قرار دهيد. لايه ديگري ايجاد كرده و آنرا با رنگ آبي پر كنيد و Blending Mode اين لايه را نيز روي Color Overlay قرار دهيد. لايه ديگري با همان رنگ آبي ايجاد كرده و Color Overlay را براي Blending انتخاب كنيد اما اينبار Opacity را روي ۷۳%  قرار دهيد.

مي­توانيد به دلخواه و با خلاقيت خود قطعات اضافي روي تصوير قرار دهيد. تا كنون تصوير بايد به شكل زير شده باشد:

چهره دستکاری شده

لايه جديدي به نام Texture ايجاد كنيد. تصويري كه داراي بافت مختلف مي­­باشد را روي فايل اصلي بكشيد. Opacity را روي ۴۳% قرار داده و Blending Mode را Overlay‌ انتخاب كنيد. مي­توانيد براي قسمت دست و صورت از بافتهاي مختلف استفاده كنيد.

نكته: براي جدا كردن قطعات فلزي از تصاوير از ابزار Pen در حالت Path استفاده كرده و دور قطعه مسيري رسم كنيد. روي مسير كليك راست كرده و Make Selection را انتخاب كنيد. تصوير را كپي كرده و در فايل اصلي Paste نماييد. براي تمامي قسمتهاي مختلف پروژه از اين روش استفاده شده است.

دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه