فارسی کردن عناوین فیلدها

فارسی کردن فرم

فارسی کردن عناوین فیلدها

چنانچه تصمیم دارید در آینده توسعه دهنده نرم افزار در اکسس باشید و برنامه های مبتنی بر دیتابیس اکسس ایجاد کنید، اکیدا به شما توصیه می کنم از اسم فارسی برای هیچ قسمتی از دیتابیس استفاده نکنید. اما ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که چگونه عناوین ستونها در جدول را فارسی کنیم یا اینکه چه تغییراتی ایجاد کنیم تا برچسبهای فرم نیز فارسی دیده شوند. برای این منظور ابتدا روی جدول کلیک راست کرده و سپس Design View را انتخاب کنید.

باز کردن جدول در نمای Design

فیلد را انتخاب کرده و در قسمت پایین گزینه Caption را یافته و عنوان فارسی را در این قسمت وارد کنید. برای مثال برای Scode، عنوان شماره دانش آموزی و برای Sname، نام را وارد کنید و به این ترتیب برای سایر فیلدها این کار را تکرار کنید.

فارسی کردن فیلدها

اکنون با کلیک راست روی زبانه جدول و انتخاب Datasheet view تغییرات را مشاهده کنید. عناوین ستون به فارسی دیده می شود در حالیکه نام فیلد همچنان انگلیسی است و در آینده مشکلاتی را برای برنامه نویس ایجاد نخواهد کرد.

نمای Datasheet
نمای Datasheet
نمای Datasheet

وارد کردن نمرات

برای وارد کردن نمرات بهتر است جدول دانش آموزان را باز کرده و بر روی علامت + کلیک کنید و سپس مشخصات مربوط به کد پرسنلی و شناسه درس را وارد کنید و نمره دانش آموز را نیز همانند تصویر زیر وارد کنید.

وارد کردن نمرات

فارسی کردن برچسب های فرم

اکنون به جای اینکه فرم ها را به صورت تک به تک ویرایش کنیم، بهتر است فرم را از اول ایجاد کنیم. از آنجائیکه روش ایجاد فرم به روش Form ساده است، ابتدا جدول دانش آموز را انتخاب و سپس بر روی Form کلیک می کنیم. مشاهده می کنید که به دلیل اینکه عناوین فیلدها به فارسی وارد شده است، برچسب فرم ها نیز فارسی شده اند.

فارسی کردن فرم دانش آموز

 

تغییر جهت فرم

اما همانطور که در تصویر مشاهده می کنید جهت فرم به صورت چپ به راست می باشد در حالیکه در نرم افزارهای فارسی جهت باید راست به چپ باشد. بنابراین از منوی File بر روی Options کلیک کنید. گزینه Client Settings را انتخاب کنید. گزینه Default Direction را بر روی Right To Left قرار دهید.

تغییر جهت فرم

حال مجدد فرم را ایجاد کنید تا فرم به صورت راست به چپ ایجاد شود.

راست به چپ شدن فرم

پیشنهاد می شود فرمهای قبلی را با کلیک راست و انتخاب Delete حذف کرده و فرم جدید را جایگزین کنید. قواعد نامگذاری فرم ها را نیز فراموش نکنید و ابتدای هر فرم frm قرار داده و حرف کلمه بعدی را با حروف بزرگ بنویسید. برای تمامی جدول ها به روش گفته شده فرم طراحی کنید.

رعایت قوانین نامگذاری

 

راست به چپ کردن فرم

برای اینکه خیلی خوب فارسی کردن عناوین فرم و راست به چپ کردن فرم در اکسس را یاد بگیرید حتما فیلم آموزشی زیر را تماشا کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *