نصب و راه اندازی رایانه (بخش اول)

شایستگی آماده سازی رایانه

رایانه وسیله ای است که داده هایی را از ورودی دریافت می کند، پردازشهایی را بر روی آن انجام می دهد و خروجی را به صورت نمایش بر روی مانیتور یا به صورت چاپی به کاربر ارائه می کند.

یک رایانه از دو بخش اصلی تشکیل شده است:

  • سخت افزار
  • نرم افزار

اجزای سخت افزاری یک رایانه از چهار بخش اصلی تشکیل شده است:

  • واحد ورودی
  • واحد پردازش
  • واحد حافظه
  • واحد خروجی

قبل از روشن کردن رایانه اتصالات برق را بررسی کنید. پشت کیس و اغلب در قسمت بالای آن منبع تغذیه قرار دارد که دارای دکمه ای برای روشن و خاموش کردن است. آن را روی حالت روشن قرار دهید. کابل برق مربوط به کیس و صفحه نمایش باید متصل باشد. کابل ویدئویی مربوط به صفحه نمایش را متصل کنید. صفحه کلید و ماوس را به پورت مربوط به آن در پشت کیس متصل کنید. امروزه اغلب ماوسها و صفحه کلیدها دارای پورت USB هستند. البته ماوسها و صفحه کلیدهایی هم هستند که پورت آنها PS/2 است. برای اینکه اتصال سخت افزارها به پورتهای مربوطه آسانتر شود پورت مربوط با رنگ خاصی متمایز می کنند. برای مثال پورت PS/2 به رنگ سبز برای اتصال ماوس و پورت PS/2 به رنگ بنفش برای اتصال صفحه کلید استفاده می شود. چنانچه بخواهید یک ماوس PS/2 را به یک لپ تاپ متصل کنید از آنجائیکه لپ تاپها مجهز به پورت PS/2 نیستند آنگاه لازم است از مبدل PS/2 به USB استفاده شود.

پس از اتصال تمامی سخت افزارها و بررسی اتصال صحیح آن، رایانه و صفحه نمایش را روشن کنید. برای روشن کردن رایانه از کلید Power موجود بر روی کیس استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش به صورت کاربردی و پروژه محور رد کردن