مومیایی کردن اشیاء در فتوشاپ

دستگیره مومیایی شده

مقدمه 

در این درس می خواهیم به شما نحوه مومیایی کردن اشیاء را آموزش دهیم. تصویری را انتخاب می کنیم و با اجرای چند فرمان این حس را به کاربر منتقل می کنیم که انگار آن اشیاء با شمع پوشیده یا به اصطلاح مومیایی شده اند. با استفاده از تکنیک های آموزش داده در این مقاله می توانید بر روی سایر اشیاء نیز تکنیک مومیایی کردن اشیاء را به کار ببرید. 

تصویر اصلی را از پوشه پروژه باز کنید. برای تغییر رنگ و روشنایی تصویر ابتدا بر روی Background‌ با نگه داشتن کلید Alt‌ بر روی Adjustment از پالت Layers کلیک کنید. گزینه Clipping Mask را علامتدار کرده و Brightness/Contrast را اجرا کنید. رنگ را همانند تصویر زیر تغییر دهید:

پنجره Brightness/Contrast

فرمان Select All‌ را اجرا کرده و کپی کنید. فرمان Paste‌ را اجرا نمایید. نام آنرا Door‌ قرار دهید. لایه دیگری ایجاد کرده و نام آنرا Wax Color قرار دهید. به فایل پروژه باز گشته و فایل رنگ را باز کنید. با ابزار Eye Dropper‌ رنگ را نمونه برداری کنید. به فایل اصلی باز گشته و با ابزار Brush به میران Hardness به اندازه ۵۰% روی دستگیره در بکشید. سپس Blending Mode‌ لایه را روی Hard Light قرار دهید. رنگ به شکل زیر تغییر می­یابد:

تغییر رنگ دستگیره در

لایه دیگری ایجاد کرده و نام آنرا Smudge and Drips‌ قرار دهید. ابزار Smudge را انتخاب کرده و اندازه آنرا تنظیم کنید. میزان Hardness را صفر قرار دهید. گزینه Sample All Layers از تمامی لایه­ها را علامتدار کنید. روی تمامی قسمتهای دستگیره در بکشید. تا هر قسمت به صورت نرم و هموار دیده شود. تغییرات را در تصویر مشاهده می­کنید:

تغییر حالت دستگیره در

بار دیگر ابزار Smudge را انتخاب کنید. علامت گزینه Sample All Layers‌ را بردارید. اندازه قلم­مو را تنظیم کرده و قطراتی به سمت پایین رسم کنید. کلید Shift را هنگام کشیدن نگه دارید. از بالای قطره اندازه را کمی افزایش دهید تا به گونه­ای به نظر برسد که واقعاً قطرات روی زمین چکه می­کند. با اندازه­های متفاوت چندین قطره رسم کنید. با ابزار Eraser‌ هم می­توانید قسمتهای اضافی را حذف کنید. اگر رنگ قسمتی روشن باشد در حالت Quick Mask‌ قرار گرفته و قسمتی را انتخاب کنید که روشن است. در حالت استاندارد قرار گرفته و فرمان Brightness/Contrast را اجرا کنید و رنگ و روشنایی را تغییر دهید.

ایجاد جلوه قطرات شمع

 

 لایه دیگری به نام Soft Highlights ایجاد کنید. ابزار Brush‌ را انتخاب کرده و میزان Opacity‌ را از نوار موارد اختیاری ۵% قرار دهید. رنگ روزمینه را رنگ بسیار روشن ( تقریباً سفید )  انتخاب کنید. روی لبه­های قطرات بکشید تا حالت سه بعدی داشته باشند. در صورتیکه رنگ قابل ملاحظه نیست میزان Opacity‌ را افزایش دهید. روی قسمتهایی که به نظر می­رسد نور به آن قسمت برخورد می­کند، بکشید. تا کنون تغییرات به شکل زیر می­باشد:

سه بعدی کردن قطرات

لایه دیگری به نام Sharp Highlights‌ ایجاد کنید. ابزار Brush‌ انتخاب کنید. اندازه Opacity را ۵۰% وارد کنید. پالت Brush‌ را برای تغییر قلم­مو فعال کنید. گزینه Sharp Dynamics‌ را انتخاب کنید. در قسمت Control گزینه Fade‌ را برگزینید. اندازه Fade را در کادر مقابل به ۹۰ تغییر دهید. اندازه قلم مو را تنظیم کرده و در قسمتهایی پایینی قطرات کلیک کنید وکلید Shift‌ را نگه داشته و در قسمت بالایی کلیک کنید. اندازه Fade و Diameter را از پالت Brush تغییر دهید زیرا هر کدام از قطرات با اندازه­های متفاوت رسم شده­اند. با ابزار Eraser قسمتهایی از Highlights را پاک کنید تا لبه­ها نرم و هموار به نظر برسد. این کار را برای تمامی قطرات انجام دهید. تغییرات به صورت زیر می­باشد:

تغییر جلوه قطرات

اکنون باید به پشت قسمت مومیایی شده سایه اضافه کنیم تا به تصویر دارای بعد باشد. بالای لایه Door لایه دیگری ایجاد کرده و آن را Shadow بنامید. با ابزار Brush با میزان Hardness‌ به اندازه ۰ و به رنگ مشکی پایین قسمت دستگیره بکشید. تصویر را به شکل زیر تغییر دهید:

جلوه سایه

لایه Smudge And Drips را انتخاب کنید. کلید Alt را نگه داشته و گزینه Clipping Mask را علامتدار کنید. فرمان Brightness/Contrast را از پالت Layers اجرا کنید. به شکل دلخواه تغییر داده و Ok‌ را کلیک کنید. می­توانید به فرمان Hue/Saturation رنگ را تغییر دهید. تصویر نهایی همانند شکل زیر خواهد بود:

تغییر رنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش به صورت کاربردی و پروژه محور رد کردن