0
۰۹۳۶۴۲۴۵۱۳۸

موميايي كردن اشياء در فتوشاپ

مقدمه 

در این درس می خواهیم به شما نحوه مومیایی کردن اشیاء را آموزش دهیم. تصویری را انتخاب می کنیم و با اجرای چند فرمان این حس را به کاربر منتقل می کنیم که انگار آن اشیاء با شمع پوشیده یا به اصطلاح مومیایی شده اند. با استفاده از تکنیک های آموزش داده در این مقاله می توانید بر روی سایر اشیاء نیز تکنیک مومیایی کردن اشیاء را به کار ببرید. 

تصوير اصلي را از پوشه پروژه باز كنيد. براي تغيير رنگ و روشنايي تصوير ابتدا بر روي Background‌ با نگه داشتن كليد Alt‌ بر روي Adjustment از پالت Layers كليك كنيد. گزينه Clipping Mask را علامتدار كرده و Brightness/Contrast را اجرا كنيد. رنگ را همانند تصوير زير تغيير دهيد:

پنجره Brightness/Contrast

فرمان Select All‌ را اجرا كرده و كپي كنيد. فرمان Paste‌ را اجرا نماييد. نام آنرا Door‌ قرار دهيد. لايه ديگري ايجاد كرده و نام آنرا Wax Color قرار دهيد. به فايل پروژه باز گشته و فايل رنگ را باز كنيد. با ابزار Eye Dropper‌ رنگ را نمونه برداري كنيد. به فايل اصلي باز گشته و با ابزار Brush به ميران Hardness به اندازه ۵۰% روي دستگيره در بكشيد. سپس Blending Mode‌ لايه را روي Hard Light قرار دهيد. رنگ به شكل زير تغيير مي­يابد:

تغییر رنگ دستگیره در

لايه ديگري ايجاد كرده و نام آنرا Smudge and Drips‌ قرار دهيد. ابزار Smudge را انتخاب كرده و اندازه آنرا تنظيم كنيد. ميزان Hardness را صفر قرار دهيد. گزينه Sample All Layers از تمامي لايه­ها را علامتدار كنيد. روي تمامي قسمتهاي دستگيره در بكشيد. تا هر قسمت به صورت نرم و هموار ديده شود. تغييرات را در تصوير مشاهده مي­كنيد:

تغییر حالت دستگیره در

بار ديگر ابزار Smudge را انتخاب كنيد. علامت گزينه Sample All Layers‌ را برداريد. اندازه قلم­مو را تنظيم كرده و قطراتي به سمت پايين رسم كنيد. كليد Shift را هنگام كشيدن نگه داريد. از بالاي قطره اندازه را كمي افزايش دهيد تا به گونه­اي به نظر برسد كه واقعاً قطرات روي زمين چكه مي­كند. با اندازه­هاي متفاوت چندين قطره رسم كنيد. با ابزار Eraser‌ هم مي­توانيد قسمتهاي اضافي را حذف كنيد. اگر رنگ قسمتي روشن باشد در حالت Quick Mask‌ قرار گرفته و قسمتي را انتخاب كنيد كه روشن است. در حالت استاندارد قرار گرفته و فرمان Brightness/Contrast را اجرا كنيد و رنگ و روشنايي را تغيير دهيد.

ایجاد جلوه قطرات شمع

 

 لايه ديگري به نام Soft Highlights ايجاد كنيد. ابزار Brush‌ را انتخاب كرده و ميزان Opacity‌ را از نوار موارد اختياري ۵% قرار دهيد. رنگ روزمينه را رنگ بسيار روشن ( تقريباً سفيد )  انتخاب كنيد. روي لبه­هاي قطرات بكشيد تا حالت سه بعدي داشته باشند. در صورتيكه رنگ قابل ملاحظه نيست ميزان Opacity‌ را افزايش دهيد. روي قسمتهايي كه به نظر مي­رسد نور به آن قسمت برخورد مي­كند، بكشيد. تا كنون تغييرات به شكل زير مي­باشد:

سه بعدی کردن قطرات

لايه ديگري به نام Sharp Highlights‌ ايجاد كنيد. ابزار Brush‌ انتخاب كنيد. اندازه Opacity را ۵۰% وارد كنيد. پالت Brush‌ را براي تغيير قلم­مو فعال كنيد. گزينه Sharp Dynamics‌ را انتخاب كنيد. در قسمت Control گزينه Fade‌ را برگزينيد. اندازه Fade را در كادر مقابل به ۹۰ تغيير دهيد. اندازه قلم مو را تنظيم كرده و در قسمتهايي پاييني قطرات كليك كنيد وكليد Shift‌ را نگه داشته و در قسمت بالايي كليك كنيد. اندازه Fade و Diameter را از پالت Brush تغيير دهيد زيرا هر كدام از قطرات با اندازه­هاي متفاوت رسم شده­اند. با ابزار Eraser قسمتهايي از Highlights را پاك كنيد تا لبه­ها نرم و هموار به نظر برسد. اين كار را براي تمامي قطرات انجام دهيد. تغييرات به صورت زير مي­باشد:

تغییر جلوه قطرات

اكنون بايد به پشت قسمت موميايي شده سايه اضافه كنيم تا به تصوير داراي بعد باشد. بالاي لايه Door لايه ديگري ايجاد كرده و آن را Shadow بناميد. با ابزار Brush با ميزان Hardness‌ به اندازه ۰ و به رنگ مشكي پايين قسمت دستگيره بكشيد. تصوير را به شكل زير تغيير دهيد:

جلوه سایه

لايه Smudge And Drips را انتخاب كنيد. كليد Alt را نگه داشته و گزينه Clipping Mask را علامتدار كنيد. فرمان Brightness/Contrast را از پالت Layers اجرا كنيد. به شكل دلخواه تغيير داده و Ok‌ را كليك كنيد. مي­توانيد به فرمان Hue/Saturation رنگ را تغيير دهيد. تصوير نهايي همانند شكل زير خواهد بود:

تغییر رنگ

ارسال دیدگاه