طراحی پوستر فیلم در فتوشاپ

پوستر فیلم

مقدمه 

طراحی پوستر فیلم در فتوشاپ یکی از مباحث جذاب در صنعت سینما است. کاربرانی که به فیلم علاقه دارند بسیار دوست دارند که برای فیلم هایی که مشاهده میکنند پوستر مناسب طراحی کنند. میزان تاثیرگذاری پوستر فیلم در جذب مخاطب بر کسی پوشیده نیست. برای طراحی پوستر در فتوشاپ باید نکاتی را رعابت کنید که باعث جذابیت در طراحی شما می شود. بدین منظور این آموزش را به طراحی پوستر فیلم در فتوشاپ اختصاص داده ایم تا به صورت کاربردی و پروژه محور فتوشاپ را به صورت حرفه ای به شما آموزش دهیم. 

ایجاد فایل جدید

فایل جدیدی با مشخصات زیر ایجاد نمایید:

ایجاد فایل جدید

Background را مشکی کنید. آنرا به لایه معمولی تبدیل کنید.

تصاویری که در پوستر استفاده شده است در شکل زیر می­بینید‌:

تصاویر پروژه

ترکیب تصاویر

تصویر جنگل را روی فایل اصلی بکشید. مکان آنرا بالا قرار دهید. اندازه آنرا تغییر دهید. نام آنرا Forest‌ قرار دهید. برای آنکه تصویر از حالت روز به شب تغییر یابد یک لایه از نوع Adjustment‌ روی لایه Forest‌ ایجاد کنید. هنگام ایجاد Adjustment کلیدAlt  را نیز نگه دارید. گزینه Level‌ را انتخاب کنید. علامت وسط را به سمت راست بکشید. روی لایه ماسک ایجاد کنید. ابزار Brush‌ را انتخاب کنید. رنگ رو زمینه را مشکی انتخاب کنید. Hardness‌ ابزار را به صفر تغییر دهید. قسمتهای پایین تصویر را پاک کنید و فقط درختها را نگه دارید. اکنون تصاویر همانند شکل زیر است :

تصویر جنگل

تصویر خانه را روی فایل اصلی بکشید. قبل از کشیدن تصویر در فایل اصلی ابتدا بالاترین لایه را انتخاب کنید. تا تصویر خانه بالای تمامی لایه ­ها قرار گیرد. نام آنرا House  قرار دهید. اکنون باید تصویر آسمان را از شکل پاک کنید.ابزار Pen‌ را انتخاب کنید و مسیری دور تا دور خانه بکشید. روی مسیر کلیک راست کرده و Make Selection‌ را انتخاب کنید OK را کلیک کنید. روی لایه ماسک ایجاد نمایید. قسمت آسمان از تصویر حذف خواهد شد و رنگ درون آن مشکی خواهد شد. اکنون فیلتر زیر را روی همین لایه ایجاد  نمایید :

Filter–>Other–>Minimum

عدد مربوط به Radius را به اندازه­ای تغییر دهید تا قسمت های اضافه مربوط به آسمان که دور تا دور خانه وجود دارد حذف شود. عدد ۴ را انتخاب کرده و OK را کلیک کنید. فرمان زیر را روی ماسک همین لایه اجرا نمایید:

Image–>Adjustment–>Brightness/Contrast

عدد ۴۲ را برای Brightness‌ وارد کرده و OK را کلیک کنید تا تصویر آَسمان از ماسک کمی دیده شود. اکنون باید تصویر خانه را از روز به شب تغییر داد. کلیک Ctrl را نگه داشته و روی ماسک کلیک کنید تا انتخاب شود. با نگه داشتن کلیک Alt روی فرمان Adjustment‌ کلیک کنید و Level را اجرا کرده و گزینه Use Previous Layer to Create Clipping Mask را علامتدار کرده و OK را کلیک کنید. علامت سفید پایین پنجره را به سمت چپ بکشید تا زمانیکه عدد ۹۴ باشد. تا کنون تصویر باید به شکل زیر باشد.

تصویر کلبه

لایه دیگری ایجاد کرده و نام آنرا Windows قرار دهید. علامت چشم مربوط لایه  Level2 را بردارید تا پنجره­ ها راحت تر دیده شود. تصویر را Zoom کنید. ابزار Polygonal Lasso Tool را انتخاب کنید و دور پنجره­ ها کلیک کنید تا انتخاب شود. برای اضافه کردن انتخاب دیگر کلید Shift را نگه داشته تا ناحیه دوم به ناحیه اول اضافه شود. ناحیه انتخابی را به رنگ زرد پر کنید. گزینه Only For Web  را علامتدار کنید تا رنگ زرد را به راحتی بتوانید انتخاب کنید. فرمان زیر را اجرا کنید.

Edit–>Fill–>Forground Color

با زدن کلیدهای Ctrl+D ناحیه را از انتخاب خارج کنید. اکنون علامت چشم را روی لایه Level2 قرار دهید.

 

ایجاد پرتوهای نور

برای ایجاد پرتوهای نور لایه جدیدی ایجاد نمایید و نام آنرا Beam1‌ قرار دهید. تصویر را Zoom کنید و با ابزار Polygonal Lasso ناحیه ­ای به صورت ذوزنقه انتخاب کنید. ناحیه را به رنگ نارنجی روشن پر کنید. ناحیه را از انتخاب خارج کنید. Opacity را کم کنید. مثلاً ۲۰ وارد کنید. لایه دیگری ایجاد کرده و آنرا به Beam2‌ تغییر نام دهید. ناحیه­ ای همانند شکل قبل انتخاب کنید و آنرا با همان رنگ پر کنید و Opacity را کم کنید. لایه دیگری به نام Beam3 ایجاد نمایید و همانند مراحل قبل تکرار کنید. اکنون تصویر همانند شکل زیر است:

خانه با پرتوهای نور

اکنون سه لایه Beam را به گروه تبدیل کرده و ماسک را روی Group قرار می­دهیم. لایه­ ها را به هم لینک کنید. اگر CS2 به بالا استفاده می­کنید کلیک شیفت را نگه داشته و سه لایه را انتخاب کنید. روی علامت فلش پالت Layer کلیک کرده و فرمان New group from layers را اجرا نمایید. نام گروه را Beam Group قرار دهید. روی گروه ماسک قرار دهید. ابزار Gradient را انتخاب کنید. رنگ مشکی را برای رو زمینه انتخاب کنید. وسط نور از بیرون کلیک کرده و به سمت داخل بکشید. کلید شیفت را همزمان با کشیدن نگه دارید. توجه کنید که گزینه­ ی دوم از Gradient‌ را انتخاب کنید که رنگ مشکی به صورت Transparent می­باشد. اکنون تصویر باید به شکل زیر باشد :

ویرایش نورپردازی

اکنون گروه Beam را باز کنید و لایه Beam3 را انتخاب کرده و فیلتر زیر را اجرا نمایید:

 Filter–>Blur–>Gaussian Blur

 عدد ۱٫۲ را وارد کرده و Ok را کلیک کنید. این فیلتر را روی سایر لایه­ های Beam تکرار کنید.

نکته: برای تغییر زاویه پرتوهای نور ابتدا لایه­ های Beam را انتخاب کرده و سپس فرمان Transform را از منوی Edit اجرا نمایید. گزینه Distort را انتخاب کرده و با تغییر دادن علامت مربع می­توان زاویه پرتوهای نور را تغییر داد.

لایه جدیدی بالای تمامی لایه­ ها ایجاد کرده و نام آنرا Grass Light قرار دهید. ابزار Brush را به رنگ زرد انتخاب کرده  و روی چمنها بکشید. توجه کنید که Hardness روی صفر تنظیم شده است.  Opacity را کم کنید و فیلتر Gaussian Blur را روی آنرا اجرا کنید. مثلاً عدد ۵۰ وارد کنید. با نگه داشتن کلید Ctrl روی ماسک لایه House کلیک کنید و سپس Inverse را اجرا کنید. روی لایه House کلیک کرده و فرمان Adjustment‌ را از پالت Layers‌ باز کرده و Level را اجرا کنید. علامت سفید را به سمت چپ بکشید تا تصویر پشت خانه به سختی دیده شود.

می­توانید Level مربوط به لایه Forest را تغییر داده و تیره­ تر کنید. اکنون تصویر به شکل باید باشد:

پوستر فیلم

اعمال فیلتر عکس

تصویر چشم را باز کرده و روی فایل بکشید. بالاترین لایه باید لایه چشم باشد. نام آنرا Eye قرار داده و روی آن ماسک ایجاد کنید. ابزار Brush را انتخاب کرده و دور چشم را پاک کنید. روی لایه Adjustment از نوع Level قرار دهید. گزینه Clipping Mask را علامتدار کنید. علامت سفید پایین شکل را به سمت چپ بکشید. روی لایه دوباره فرمان Adjustment را انتخاب کنید. فرمان Photo Filter را اجرا کنید. گزینه Color را علامت بزنید و رنگ نارنجی را انتخاب کنید و عدد ۷۵ را وارد کرده و Ok را کلیک کنید. تصویر به صورت زیر باید باشد:

تصویر چشم روی پوستر

درج متن

اکنون باید روی تصویر متن را تایپ کنید. رنگ رو زمینه را سفید انتخاب کنید. متن Occupants را تایپ کنید. همه را با حروف بزرگ تایپ کنید. حرف O را انتخاب کرده و اندازه آنرا افزایش دهید. وقتی متن را بزرگتر می­کنید بهتر است فاصله بین حروف را کاهش دهید. متن را انتخاب کرده و پالت Character را فعال کنید و فاصله بین حروف را ۱۰-  وارد کنید. متن THE را نیز تایپ کرده وسایز آنرا کم کرده و بالای کلمه Occupants قرار دهید. چون کلمه THE با اندازه کوچک نوشته شده است بهتر است فاصله بین حروف آنرا از پالت کارکتر افزایش دهید. عبارت THEY ARE WATCHING YOU را تایپ کنید. سایز را کوچک کرده و پایین عنوان فیلم قرار دهید.هنگام قرار دادن چند متن به ترازبندی دقت کنید. متن مربوط به توضیحات فیلم را تایپ کنید. فاصله بین خطوط باید در پالت Character  تنظیم کنید. برای تنظیم ترازبندی خط کش را فعال کرده و Guide ( خط راهنما ) ایجاد کنید. تصویر همانند شکل زیر خواهد بود:

پوستر نهایی فیلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش به صورت کاربردی و پروژه محور رد کردن