0
۰۹۳۶۴۲۴۵۱۳۸

طراحي پوستر فيلم در فتوشاپ

مقدمه 

طراحی پوستر فیلم در فتوشاپ یکی از مباحث جذاب در صنعت سینما است. کاربرانی که به فیلم علاقه دارند بسیار دوست دارند که برای فیلم هایی که مشاهده میکنند پوستر مناسب طراحی کنند. میزان تاثیرگذاری پوستر فیلم در جذب مخاطب بر کسی پوشیده نیست. برای طراحی پوستر در فتوشاپ باید نکاتی را رعابت کنید که باعث جذابیت در طراحی شما می شود. بدین منظور این آموزش را به طراحی پوستر فیلم در فتوشاپ اختصاص داده ایم تا به صورت کاربردی و پروژه محور فتوشاپ را به صورت حرفه ای به شما آموزش دهیم. 

ایجاد فایل جدید

فايل جديدي با مشخصات زير ايجاد نماييد:

ایجاد فایل جدید

Background را مشكي كنيد. آنرا به لايه معمولي تبديل كنيد.

تصاويري كه در پوستر استفاده شده است در شكل زير مي­بينيد‌:

تصاویر پروژه

ترکیب تصاویر

تصوير جنگل را روي فايل اصلي بكشيد. مكان آنرا بالا قرار دهيد. اندازه آنرا تغيير دهيد. نام آنرا Forest‌ قرار دهيد. براي آنكه تصوير از حالت روز به شب تغيير يابد يك لايه از نوع Adjustment‌ روي لايه Forest‌ ايجاد كنيد. هنگام ايجاد Adjustment كليدAlt  را نيز نگه داريد. گزينه Level‌ را انتخاب كنيد. علامت وسط را به سمت راست بكشيد. روي لايه ماسك ايجاد كنيد. ابزار Brush‌ را انتخاب كنيد. رنگ رو زمينه را مشكي انتخاب كنيد. Hardness‌ ابزار را به صفر تغيير دهيد. قسمتهاي پايين تصوير را پاك كنيد و فقط درختها را نگه داريد. اكنون تصاوير همانند شكل زير است :

تصویر جنگل

تصوير خانه را روي فايل اصلي بكشيد. قبل از كشيدن تصوير در فايل اصلي ابتدا بالاترين لايه را انتخاب كنيد. تا تصوير خانه بالاي تمامي لايه ­ها قرار گيرد. نام آنرا House  قرار دهيد. اكنون بايد تصوير آسمان را از شكل پاك كنيد.ابزار Pen‌ را انتخاب كنيد و مسيري دور تا دور خانه بكشيد. روي مسير كليك راست كرده و Make Selection‌ را انتخاب كنيد OK را كليك كنيد. روي لايه ماسك ايجاد نماييد. قسمت آسمان از تصوير حذف خواهد شد و رنگ درون آن مشكي خواهد شد. اكنون فيلتر زير را روي همين لايه ايجاد  نماييد :

Filter–>Other–>Minimum

عدد مربوط به Radius را به اندازه­اي تغيير دهيد تا قسمت های اضافه مربوط به آسمان كه دور تا دور خانه وجود دارد حذف شود. عدد ۴ را انتخاب كرده و OK را كليك كنيد. فرمان زير را روي ماسك همين لايه اجرا نماييد:

Image–>Adjustment–>Brightness/Contrast

عدد ۴۲ را براي Brightness‌ وارد كرده و OK را كليك كنيد تا تصوير آَسمان از ماسك كمي ديده شود. اكنون بايد تصوير خانه را از روز به شب تغيير داد. كليك Ctrl را نگه داشته و روي ماسك كليك كنيد تا انتخاب شود. با نگه داشتن كليك Alt روي فرمان Adjustment‌ كليك كنيد و Level را اجرا كرده و گزينه Use Previous Layer to Create Clipping Mask را علامتدار كرده و OK را كليك كنيد. علامت سفيد پايين پنجره را به سمت چپ بكشيد تا زمانيكه عدد ۹۴ باشد. تا كنون تصوير بايد به شكل زير باشد.

تصویر کلبه

لايه ديگري ايجاد كرده و نام آنرا Windows قرار دهيد. علامت چشم مربوط لايه  Level2 را برداريد تا پنجره­ ها راحت تر ديده شود. تصوير را Zoom كنيد. ابزار Polygonal Lasso Tool را انتخاب كنيد و دور پنجره­ ها كليك كنيد تا انتخاب شود. براي اضافه كردن انتخاب ديگر كليد Shift را نگه داشته تا ناحيه دوم به ناحيه اول اضافه شود. ناحيه انتخابي را به رنگ زرد پر كنيد. گزينه Only For Web  را علامتدار كنيد تا رنگ زرد را به راحتي بتوانيد انتخاب كنيد. فرمان زير را اجرا كنيد.

Edit–>Fill–>Forground Color

با زدن كليدهاي Ctrl+D ناحيه را از انتخاب خارج كنيد. اكنون علامت چشم را روي لايه Level2 قرار دهيد.

 

ایجاد پرتوهای نور

براي ايجاد پرتوهاي نور لايه جديدي ايجاد نماييد و نام آنرا Beam1‌ قرار دهيد. تصوير را Zoom كنيد و با ابزار Polygonal Lasso ناحيه ­اي به صورت ذوزنقه انتخاب كنيد. ناحيه را به رنگ نارنجي روشن پر كنيد. ناحيه را از انتخاب خارج كنيد. Opacity را كم كنيد. مثلاً ۲۰ وارد كنيد. لايه ديگري ايجاد كرده و آنرا به Beam2‌ تغيير نام دهيد. ناحيه­ اي همانند شكل قبل انتخاب كنيد و آنرا با همان رنگ پر كنيد و Opacity را كم كنيد. لايه ديگري به نام Beam3 ايجاد نماييد و همانند مراحل قبل تكرار كنيد. اكنون تصوير همانند شكل زير است:

خانه با پرتوهای نور

اكنون سه لايه Beam را به گروه تبديل كرده و ماسك را روي Group قرار مي­دهيم. لايه­ ها را به هم لينك كنيد. اگر CS2 به بالا استفاده مي­كنيد كليك شيفت را نگه داشته و سه لايه را انتخاب كنيد. روي علامت فلش پالت Layer كليك كرده و فرمان New group from layers را اجرا نماييد. نام گروه را Beam Group قرار دهيد. روي گروه ماسك قرار دهيد. ابزار Gradient را انتخاب كنيد. رنگ مشكي را براي رو زمينه انتخاب كنيد. وسط نور از بيرون كليك كرده و به سمت داخل بكشيد. كليد شيفت را همزمان با كشيدن نگه داريد. توجه كنيد كه گزينه­ ي دوم از Gradient‌ را انتخاب كنيد كه رنگ مشكي به صورت Transparent مي­باشد. اكنون تصوير بايد به شكل زير باشد :

ویرایش نورپردازی

اكنون گروه Beam را باز كنيد و لايه Beam3 را انتخاب كرده و فيلتر زير را اجرا نماييد:

 Filter–>Blur–>Gaussian Blur

 عدد ۱٫۲ را وارد كرده و Ok را كليك كنيد. اين فيلتر را روي ساير لايه­ هاي Beam تكرار كنيد.

نكته: براي تغيير زاويه پرتوهاي نور ابتدا لايه­ هاي Beam را انتخاب كرده و سپس فرمان Transform را از منوي Edit اجرا نماييد. گزينه Distort را انتخاب كرده و با تغيير دادن علامت مربع مي­توان زاويه پرتوهاي نور را تغيير داد.

لايه جديدي بالاي تمامي لايه­ ها ايجاد كرده و نام آنرا Grass Light قرار دهيد. ابزار Brush را به رنگ زرد انتخاب كرده  و روي چمنها بكشيد. توجه كنيد كه Hardness روي صفر تنظيم شده است.  Opacity را كم كنيد و فيلتر Gaussian Blur را روي آنرا اجرا كنيد. مثلاً عدد ۵۰ وارد كنيد. با نگه داشتن كليد Ctrl روي ماسك لايه House كليك كنيد و سپس Inverse را اجرا كنيد. روي لايه House كليك كرده و فرمان Adjustment‌ را از پالت Layers‌ باز كرده و Level را اجرا كنيد. علامت سفيد را به سمت چپ بكشيد تا تصوير پشت خانه به سختي ديده شود.

مي­توانيد Level مربوط به لايه Forest را تغيير داده و تيره­ تر كنيد. اكنون تصوير به شكل بايد باشد:

پوستر فیلم

اعمال فیلتر عکس

تصوير چشم را باز كرده و روي فايل بكشيد. بالاترين لايه بايد لايه چشم باشد. نام آنرا Eye قرار داده و روي آن ماسك ايجاد كنيد. ابزار Brush را انتخاب كرده و دور چشم را پاك كنيد. روي لايه Adjustment از نوع Level قرار دهيد. گزينه Clipping Mask را علامتدار كنيد. علامت سفيد پايين شكل را به سمت چپ بكشيد. روي لايه دوباره فرمان Adjustment را انتخاب كنيد. فرمان Photo Filter را اجرا كنيد. گزينه Color را علامت بزنيد و رنگ نارنجي را انتخاب كنيد و عدد ۷۵ را وارد كرده و Ok را كليك كنيد. تصوير به صورت زير بايد باشد:

تصویر چشم روی پوستر

درج متن

اكنون بايد روي تصوير متن را تايپ كنيد. رنگ رو زمينه را سفيد انتخاب كنيد. متن Occupants را تايپ كنيد. همه را با حروف بزرگ تايپ كنيد. حرف O را انتخاب كرده و اندازه آنرا افزايش دهيد. وقتي متن را بزرگتر مي­كنيد بهتر است فاصله بين حروف را كاهش دهيد. متن را انتخاب كرده و پالت Character را فعال كنيد و فاصله بين حروف را ۱۰-  وارد كنيد. متن THE را نيز تايپ كرده وسايز آنرا كم كرده و بالاي كلمه Occupants قرار دهيد. چون كلمه THE با اندازه كوچك نوشته شده است بهتر است فاصله بين حروف آنرا از پالت كاركتر افزايش دهيد. عبارت THEY ARE WATCHING YOU را تايپ كنيد. سايز را كوچك كرده و پايين عنوان فيلم قرار دهيد.هنگام قرار دادن چند متن به ترازبندي دقت كنيد. متن مربوط به توضيحات فيلم را تايپ كنيد. فاصله بين خطوط بايد در پالت Character  تنظيم كنيد. براي تنظيم ترازبندي خط كش را فعال كرده و Guide ( خط راهنما ) ايجاد كنيد. تصوير همانند شكل زير خواهد بود:

پوستر نهایی فیلم

ارسال دیدگاه