0
۰۹۳۶۴۲۴۵۱۳۸

طراحي پوستر فيلم در فتوشاپ

مقدمه 

یکی از کاربردهای نرم افزار فتوشاپ طراحی پوستر است. شاید کاور بسیاری از DVD ها را دیده باشید که نمونه کوچکی از پوستر فیلم را روی آن چاپ کرده اند. یا زمانی که برای دیدن فیلم به سینما می روید مشاهده می کنید که پوستر تبلیغاتی آن فیلم بر روی دیوار یا برد سینما نصب شده است. اغلب از این پوسترها برای جذب مخاطب و همچنین معرفی فیلم استفاده می شود. میزان تاثیر گذاری پوستر در جذب مخاطب برای مشاهده فیلم بسیار زیاد است. بنابراین تصمیم گرفتیم این آموزش را به طراحی پوستر فیلم در فتوشاپ اختصاص دهیم. در این آموزش به صورت پروژه محور و کاربردی فتوشاپ را فرا گرفته و با رمز و رازهای فتوشاپ آشنا خواهید شد. 

 

فايلهايي كه براي طراحي پوستر فوق لازم است در تصوير زير مي­بينيد.

 

ایجاد فایل

فايل جديد با اندازه ۱۱۶۸*۱۷۰۰ پيكسل و با رزولوشن ۳۰۰ ايجاد نماييد. زمينه را با رنگ مشكي پر كنيد. تصويري كه بعنوان تصوير پشت زمينه پوستر مي­باشد را در فتوشاپ باز كرده و با ابزار Move روي فايل اصلي بكشيد و مكان آنرا تنظيم كنيد. فرمان زير را اجرا كنيد تا رنگ آن برداشته شود :

Image–>Adjustment–>Desaturate

نام آنرا Clouds قرار دهيد. تصوير خانه را نيز باز كرده و آنرا در پايين قرار دهيد. اندازه آنرا به گونه­اي تغيير دهيد كه بيشتر قسمتهاي تصوير ديده شود. فرمان Desaturate را بر روي اين لايه نيز تكرار كنيد. نام اين لايه را Buildings قرار دهيد.اكنون مي­خواهيم تصوير آسمان را برداريم تا تصوير آسمان مربوط به لايه Clouds ديده شود.  بدين منظور بر روي لايه Buildings ماسك قرار دهيد. براي اينكار روي لايه كليك كرده و فرمان Add Layer Mask را از پالت Layers‌ كليك نماييد. در حاليكه ماسك در حالت انتخاب است رنگ رو زمينه را مشكي انتخاب كنيد. روي ابزار Brush كليك كرده و براي تغيير اندازه آن روي فايل كليك راست كنيد. اندازه را تغيير داده و Hardness را روي ۰ قرار دهيد تا لبه­هاي Brush نرم باشد. سپس روي تصوير آسمان كليك كنيد تا پاك شود. اكنون بايد تصويري همانند زير داشته باشيد :

تصویر آسمان

لايه جديد ايجاد كرده و نام آنرا Gradient قرار دهيد. ابزار Gradient از نوع Linear را به رنگ مشكي انتخاب كنيد و در پنجره Option گزينه دوم Foreground Color to Transparent را انتخاب كنيد و از بالاي تصوير به پايين بكشيد در حاليكه كليد Shift را نگه داشته­ ايد.

نكته: اگر مي­خواهيد تصوير تيره ­تر به نظر برسد از لايه Gradient يك كپي ايجاد كنيد. براي اينكار روي لايه كليك راست كرده و فرمان Duplicate را روي آن اجرا كنيد.

 

تغییر اندازه تصویر

تصوير Man1 را باز كرده و روي فايل اصلي بكشيد. نام لايه را Man1 قرار دهيد. اگر از فتوشاپ CS2 به بالا استفاده مي­ كنيد فرمان زير را اجرا كنيد :

Layer–>Smart Object–>Group into new smart object

فرمان Transform ( Ctrl+T‌ ) را اجرا نماييد.  هنگام تغيير اندازه كليدهاي Alt و Shift را نگه داريد. Shift باعث مي­شود نسبت عرض و ارتفاع حفظ شود و كليك Alt باعث مي­شود تغيير اندازه از مركز تصوير صورت گيرد.

تصوير را در بالا و وسط پوستر قرار دهيد. روي اين لايه نيز Mask قرار دهيد. ابزار Brush با رنگ مشكي و با Hardness به اندازه ۰ دور تصوير را پاك كنيد تا تصوير به گونه ­اي به نظر برسد كه از پوستر خارج مي­شود. در هنگام پاك كردن علامت چشم لايه Gradient را برداريد.

تصوير Man2 را نيز باز كرده و روي فايل اصلي بكشيد. اندازه آنرا همانند تصوير Man1 تغيير دهيد. دقيقاً تمام فرمانهايي كه براي Man1 انجام داديد براي اين تصوير نيز انجام دهيد. براي اين تصوير لازم است آنرا بچرخانيد.

فايل Man3 را نيز باز كرده و آنرا روي فايل اصلي بكشيد. تصوير را كوچك كرده و فرمان Flip Horizontal را روي آن اجرا نماييد.

تصوير Woman1 را باز كرده و آنرا روي فايل اصلي بكشيد. نام آنرا تغيير داده و آنرا پايين تر از لايه Man2‌ بكشيد زيرا اين تصوير بايد پشت تصوير Man2 ديده شود. نام آنرا Woman1 قرار دهيد. تمام فرمانهاي لازم براي تغيير اندازه تصوير همانند لايه­ هاي قبل اجرا نماييد. البته لازم است فرمان Flip Horizontal را روي آن اجرا كنيد.

تصوير Woman2‌ را باز كرده و تغيير اندازه دهيد. فرمان Flip Horizontal‌ را روي آن اجرا نماييد. هنگام تغيير اندازه توجه كنيد كه تصاوير در دو طرف به يك اندازه باشند و توازن بر قرار باشد. همچنين بايد چشمها در يك رديف باشند تا توازن در تصوير حفظ شود. اكنون بايد تصويري همانند شكل زير داشته باشيد :

شخصیتهای فیلم

 

اعمال ماسک

اكنون نوبت آن است كه روي لايه­ ها ماسك قرار داده و با ابزار Brush دور تصوير را پاك كنيد تا تصاوير طبيعي تر به نظر برسد. براي اينكه تصوير در لايه بزرگتر ديده شود تا بهتر ببينيم كه در كدام لايه قرار داريم روي علامت فلش گوشه پالت Layer كليك كرده و فرمان Pallet Options‌ را اجرا نماييد. Layer Bounds را انتخاب و OK‌ را كليك كنيد.

نكته: براي تغيير اندازه Brush مي­توان از كليدهاي ] براي بزرگتر كردن و [ براي كوچكتر كردن استفاده كنيد.

بالاي تمامي لايه ­ها يك لايه ايجاد كرده و نام آنرا Color Overlay قرار دهيد. روي Foreground كليك كنيد تا پنجره Color Picker باز شود. عدد ۳۶۴۲۰۰ را در كادر پايين وارد كنيد.

با ابزار Paint Bucket لايه را پر كنيد. قسمت Blend Mode را از پالت Layers روي Color Overlay‌ قرار دهيد و Opacity را ۶۵ وارد كنيد. اكنون تصويري همانند شكل زير داريد:

پوستر رنگی

 

اضافه کردن متن

اكنون نوبت اضافه كردن متن روي پوستر است. ابزار Type را انتخاب كنيد. رنگ رو زمينه را سفيد انتخاب كنيد. متن Spanish Villa را پايين تصاوير شخصيتهاي فيلم تايپ كنيد. پالت Character را فعال كنيد و فاصله بين كاراكترها را ۰ وارد كنيد. اندازه متن را ۴۸ وارد كنيد. متن Villa را انتخاب كرده و رنگ آنرا قرمز كنيد. براي اينكه متن بهتر ديده شود لايه Clouds‌را انتخاب كنيد و روي آن Adjustment Layer از نوع Level‌ ايجاد نماييد. گزينه Use Previous Layer as Clipping mask ‌ را علامتدار كرده و Ok را كليك نماييد. علامت مشكي سمت چپ را به راست بكشيد و علامت خاكستري را به سمت چپ بكشيد تا تصوير تيره تر به نظر برسد.

بالاترين لايه را انتخاب و ابزار Type را كليك كنيد. رنگ رو زمينه را سفيد انتخاب كنيد. متن There is only one secret‌ را تايپ كرده و آنرا پايين عنوان فيلم ( Spanish Villa ) قرار دهيد. در پايين پوستر متن مربوط به تهيه كننده و كارگردان را تايپ كنيد. نام هنرپيشه­ ها را بالاي پوستر تايپ كنيد و بين آنها با كليد Space‌ فاصله ايجاد نماييد. متن A MARK MONCIARDINI FILM را تايپ كنيد. فونت آنرا به Universe LT Std‌ تغيير دهيد. اندازه آنرا ۱۱ وارد كنيد. كلمه Film‌ را انتخاب كرده و اندازه آنرا كوچكتر كنيد.

براي اينكه متن پايين پوستر خوانا باشد ، بالاي لايه Gradient‌ لايه ديگري ايجاد نماييد. نام آنرا Bottom Shadow‌ وارد كنيد. ابزار Brush را انتخاب كرده و Opacity را روي ۵۰ تنظيم نماييد و به رنگ مشكي پايين تصوير بكشيد تا متن بهتر به خوانده شود.

نتيجه نهايي همانند شكل زير است :

پوستر نهایی فیلم

ارسال دیدگاه