طراحی پوستر فیلم در فتوشاپ

طراحی پوستر در فتوشاپ

مقدمه 

یکی از کاربردهای نرم افزار فتوشاپ طراحی پوستر است. شاید کاور بسیاری از DVD ها را دیده باشید که نمونه کوچکی از پوستر فیلم را روی آن چاپ کرده اند. یا زمانی که برای دیدن فیلم به سینما می روید مشاهده می کنید که پوستر تبلیغاتی آن فیلم بر روی دیوار یا برد سینما نصب شده است. اغلب از این پوسترها برای جذب مخاطب و همچنین معرفی فیلم استفاده می شود. میزان تاثیر گذاری پوستر در جذب مخاطب برای مشاهده فیلم بسیار زیاد است. بنابراین تصمیم گرفتیم این آموزش را به طراحی پوستر فیلم در فتوشاپ اختصاص دهیم. در این آموزش به صورت پروژه محور و کاربردی فتوشاپ را فرا گرفته و با رمز و رازهای فتوشاپ آشنا خواهید شد. 

 

فایلهایی که برای طراحی پوستر فوق لازم است در تصویر زیر می­بینید.

 

ایجاد فایل

فایل جدید با اندازه ۱۱۶۸*۱۷۰۰ پیکسل و با رزولوشن ۳۰۰ ایجاد نمایید. زمینه را با رنگ مشکی پر کنید. تصویری که بعنوان تصویر پشت زمینه پوستر می­باشد را در فتوشاپ باز کرده و با ابزار Move روی فایل اصلی بکشید و مکان آنرا تنظیم کنید. فرمان زیر را اجرا کنید تا رنگ آن برداشته شود :

Image–>Adjustment–>Desaturate

نام آنرا Clouds قرار دهید. تصویر خانه را نیز باز کرده و آنرا در پایین قرار دهید. اندازه آنرا به گونه­ای تغییر دهید که بیشتر قسمتهای تصویر دیده شود. فرمان Desaturate را بر روی این لایه نیز تکرار کنید. نام این لایه را Buildings قرار دهید.اکنون می­خواهیم تصویر آسمان را برداریم تا تصویر آسمان مربوط به لایه Clouds دیده شود.  بدین منظور بر روی لایه Buildings ماسک قرار دهید. برای اینکار روی لایه کلیک کرده و فرمان Add Layer Mask را از پالت Layers‌ کلیک نمایید. در حالیکه ماسک در حالت انتخاب است رنگ رو زمینه را مشکی انتخاب کنید. روی ابزار Brush کلیک کرده و برای تغییر اندازه آن روی فایل کلیک راست کنید. اندازه را تغییر داده و Hardness را روی ۰ قرار دهید تا لبه­های Brush نرم باشد. سپس روی تصویر آسمان کلیک کنید تا پاک شود. اکنون باید تصویری همانند زیر داشته باشید :

تصویر آسمان

لایه جدید ایجاد کرده و نام آنرا Gradient قرار دهید. ابزار Gradient از نوع Linear را به رنگ مشکی انتخاب کنید و در پنجره Option گزینه دوم Foreground Color to Transparent را انتخاب کنید و از بالای تصویر به پایین بکشید در حالیکه کلید Shift را نگه داشته­ اید.

نکته: اگر می­خواهید تصویر تیره ­تر به نظر برسد از لایه Gradient یک کپی ایجاد کنید. برای اینکار روی لایه کلیک راست کرده و فرمان Duplicate را روی آن اجرا کنید.

 

تغییر اندازه تصویر

تصویر Man1 را باز کرده و روی فایل اصلی بکشید. نام لایه را Man1 قرار دهید. اگر از فتوشاپ CS2 به بالا استفاده می­ کنید فرمان زیر را اجرا کنید :

Layer–>Smart Object–>Group into new smart object

فرمان Transform ( Ctrl+T‌ ) را اجرا نمایید.  هنگام تغییر اندازه کلیدهای Alt و Shift را نگه دارید. Shift باعث می­شود نسبت عرض و ارتفاع حفظ شود و کلیک Alt باعث می­شود تغییر اندازه از مرکز تصویر صورت گیرد.

تصویر را در بالا و وسط پوستر قرار دهید. روی این لایه نیز Mask قرار دهید. ابزار Brush با رنگ مشکی و با Hardness به اندازه ۰ دور تصویر را پاک کنید تا تصویر به گونه ­ای به نظر برسد که از پوستر خارج می­شود. در هنگام پاک کردن علامت چشم لایه Gradient را بردارید.

تصویر Man2 را نیز باز کرده و روی فایل اصلی بکشید. اندازه آنرا همانند تصویر Man1 تغییر دهید. دقیقاً تمام فرمانهایی که برای Man1 انجام دادید برای این تصویر نیز انجام دهید. برای این تصویر لازم است آنرا بچرخانید.

فایل Man3 را نیز باز کرده و آنرا روی فایل اصلی بکشید. تصویر را کوچک کرده و فرمان Flip Horizontal را روی آن اجرا نمایید.

تصویر Woman1 را باز کرده و آنرا روی فایل اصلی بکشید. نام آنرا تغییر داده و آنرا پایین تر از لایه Man2‌ بکشید زیرا این تصویر باید پشت تصویر Man2 دیده شود. نام آنرا Woman1 قرار دهید. تمام فرمانهای لازم برای تغییر اندازه تصویر همانند لایه­ های قبل اجرا نمایید. البته لازم است فرمان Flip Horizontal را روی آن اجرا کنید.

تصویر Woman2‌ را باز کرده و تغییر اندازه دهید. فرمان Flip Horizontal‌ را روی آن اجرا نمایید. هنگام تغییر اندازه توجه کنید که تصاویر در دو طرف به یک اندازه باشند و توازن بر قرار باشد. همچنین باید چشمها در یک ردیف باشند تا توازن در تصویر حفظ شود. اکنون باید تصویری همانند شکل زیر داشته باشید :

شخصیتهای فیلم

 

اعمال ماسک

اکنون نوبت آن است که روی لایه­ ها ماسک قرار داده و با ابزار Brush دور تصویر را پاک کنید تا تصاویر طبیعی تر به نظر برسد. برای اینکه تصویر در لایه بزرگتر دیده شود تا بهتر ببینیم که در کدام لایه قرار داریم روی علامت فلش گوشه پالت Layer کلیک کرده و فرمان Pallet Options‌ را اجرا نمایید. Layer Bounds را انتخاب و OK‌ را کلیک کنید.

نکته: برای تغییر اندازه Brush می­توان از کلیدهای ] برای بزرگتر کردن و [ برای کوچکتر کردن استفاده کنید.

بالای تمامی لایه ­ها یک لایه ایجاد کرده و نام آنرا Color Overlay قرار دهید. روی Foreground کلیک کنید تا پنجره Color Picker باز شود. عدد ۳۶۴۲۰۰ را در کادر پایین وارد کنید.

با ابزار Paint Bucket لایه را پر کنید. قسمت Blend Mode را از پالت Layers روی Color Overlay‌ قرار دهید و Opacity را ۶۵ وارد کنید. اکنون تصویری همانند شکل زیر دارید:

پوستر رنگی

 

اضافه کردن متن

اکنون نوبت اضافه کردن متن روی پوستر است. ابزار Type را انتخاب کنید. رنگ رو زمینه را سفید انتخاب کنید. متن Spanish Villa را پایین تصاویر شخصیتهای فیلم تایپ کنید. پالت Character را فعال کنید و فاصله بین کاراکترها را ۰ وارد کنید. اندازه متن را ۴۸ وارد کنید. متن Villa را انتخاب کرده و رنگ آنرا قرمز کنید. برای اینکه متن بهتر دیده شود لایه Clouds‌را انتخاب کنید و روی آن Adjustment Layer از نوع Level‌ ایجاد نمایید. گزینه Use Previous Layer as Clipping mask ‌ را علامتدار کرده و Ok را کلیک نمایید. علامت مشکی سمت چپ را به راست بکشید و علامت خاکستری را به سمت چپ بکشید تا تصویر تیره تر به نظر برسد.

بالاترین لایه را انتخاب و ابزار Type را کلیک کنید. رنگ رو زمینه را سفید انتخاب کنید. متن There is only one secret‌ را تایپ کرده و آنرا پایین عنوان فیلم ( Spanish Villa ) قرار دهید. در پایین پوستر متن مربوط به تهیه کننده و کارگردان را تایپ کنید. نام هنرپیشه­ ها را بالای پوستر تایپ کنید و بین آنها با کلید Space‌ فاصله ایجاد نمایید. متن A MARK MONCIARDINI FILM را تایپ کنید. فونت آنرا به Universe LT Std‌ تغییر دهید. اندازه آنرا ۱۱ وارد کنید. کلمه Film‌ را انتخاب کرده و اندازه آنرا کوچکتر کنید.

برای اینکه متن پایین پوستر خوانا باشد ، بالای لایه Gradient‌ لایه دیگری ایجاد نمایید. نام آنرا Bottom Shadow‌ وارد کنید. ابزار Brush را انتخاب کرده و Opacity را روی ۵۰ تنظیم نمایید و به رنگ مشکی پایین تصویر بکشید تا متن بهتر به خوانده شود.

نتیجه نهایی همانند شکل زیر است :

پوستر نهایی فیلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *