طراحی متن فلزی در فتوشاپ

مقدمه 

متنها یکی از پرکاربردترین ابزارها در فتوشاپ هستند که در بسیاری از موارد از جمله برشور، بنر، بیلبورد، کتاب و سایر طرح های تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرند. برای جلب توجه مخاطب بهتر است جلوه هایی بر روی متن با توجه به موضوع اعمال شود. در این آموزش طراحی متن فلزی را در فتوشاپ به شما می آموزیم. 

ایجاد فایل جدید

فایل جدید با مشخصات زیر ایجاد کنید:

پنجره New

زمینه را با رنگ مشکی پر کنید. با ابزار Type متن خود را با رنگ سفید تایپ کنید. فونت را Trajan Pro انتخاب کنید. با فرمان Free Transform و نگه داشتن Shift متن را به اندازه عرض فایل بزرگ کنید. به دلیل اینکه اندازه متن بزرگ انتخاب شده است، فاصله بین حروف را با استفاده از پالت Character کاهش دهید. کلید Ctrl را نگه داشته و روی لایه متن کلیک کنید. پالت Channel را باز کرده و کانال جدید ایجاد کنید. از منوی Edit فرمان Fill‌ ‌را اجرا کرده و آنرا با رنگ سفید پر کنید. متن را Zoom کنید و ابزار Brush را با Hardness به اندازه ۱۰۰% انتخاب کنید. اندازه قلم­مو را کوچک کنید. قطرات را با رنگ سفید رسم کنید. هنگام رسم توجه کنید که ترسیم را به گونه­ای انجام دهید که به نظر برسد فلز در حال ذوب شدن است. قطرات را برای تمامی حروف انجام دهید. تصویری همانند شکل زیر ایجاد کنید:

ذوب شدن حروف

از کانال Alpha1 یک کپی ایجاد کنید. فیلتر Gaussian Blur را روی کپی اعمال کنید. عدد ۴ وارد کرده و Ok را کلیک کنید. این کار باعث می­شود قطرات نرم و هموار به نظر برسد. از منوی Image‌ فرمان Adjustment و سپس Levels را اجرا کنید. این فرمان باعث می­شود لبه­های قطرات بهتر به نظر برسد. تغییراتی همانند شکل زیر ایجاد کرده و Ok را کلیک کنید:

پنجره Level

کانال RGB را کلیک کرده و با پالت Layers بازگردید. فرمان Deselect را اجرا کنید. لایه متن را مخفی کنید. در پوشه پروژه تصویر ساختمان را باز کنید. آن را بر روی فایل اصلی بکشید. تصویر را به اندازه فایل اصلی بزرگ کنید. فرمان Select All را اجرا کنید. از منوی Edit فرمان Crop را اجرا کنید. اینکار فضای اضافی اطراف بوم را حذف می­کند. فرمان Gaussian Blur را اجرا کنید. عدد ۸ را وارد کرده و Ok را کلیک کنید. به پالت Channel باز گردید. کانال Aplha1 Copy را انتخاب کنید. از آن یک کپی ایجاد کرده و فرمان Guassian Blur را روی آن اجرا کنید. عدد ۸ را وارد کرده و Ok‌ را کلیک کنید. فرمان Select All را اجرا کنید. فرمان Copy را از منوی Edit اجرا کنید. از منوی File فرمان New‌ را اجرا کنید. تنظیمات را پذیرفته و Ok را کلیک کنید. فرمان Paste را اجرا کنید. یک کانال Gray ایجاد شده است. از منوی File فرمان Save As‌ را اجرا کرده و نام آنرا Map‌ قرار دهید. فایل را ببندید. به فایل اصلی باز گشته و لایه Layer1 که تصویر ساختمان در آن قرار دارد را انتخاب کنید. فرمان Deselect‌  را اجرا کنید. نام لایه را Glass‌ قرار دهید. فیلتر زیر را روی لایه اجرا کنید:

Filter–>Distort–>Glass

علامت فلش روبروی Texture را باز کرده و Load Texture را انتخاب کنید. فایل Map‌ را انتخاب کنید. Open را کلیک کنید. تغییراتی همانند شکل زیر اجرا کرده و Ok را کلیک کنید:

جلوه Glass

تغییراتی همانند شکل زیر ایجاد می­شود:

متن شیشه ای

اکنون باید متن از قسمت تصویر جدا شود. پالت Channel‌ را کلیک کنید. کلید Ctrl‌ را نگه داشته و روی کانال Alpha1 Copy‌ کلیک کنید. ناحیه به صورت انتخاب در می­آید. RGB‌ را انتخاب و پالت Layers را باز کنید. فرمان Inverse‌ را اجرا کرده و کلید Delete‌ را بزنید. فرمان Deselect را اجرا کنید. اکنون برای انتخاب متن بجای رفتن به پالت کانال فرمان Reselect را اجرا کنید. آخرین انتخاب Load می­شود که ناحیه خارج از متن است. فرمان Inverse را اجرا کنید تا متن انتخاب شود. لایه دیگری پایین لایه Glass‌ ایجاد کنید و نام آنرا Liquid Metal قرار دهید. لایه Glass‌ را مخفی کنید. ناحیه انتخابی را با رنگ مشکی پر کنید. فرمان Deselect را اجرا کنید. فرمان Layer Style‌ را اجرا کرده و Blending Style را انتخاب کنید. گزینه Drop Shadow را انتخاب کنید. تغییراتی همانند شکل زیر اعمال کنید:

پنجره Style

حال گزینه Inner Shadow را انتخاب کنید. تغییراتی همانند شکل زیر اعمال کنید:

inner shadow

گزینه Inner Glow‌ را انتخاب کنید. تغییراتی همانند شکل زیر اعمال کنید:

inner glow

گزینه Bevel and Emboss‌ را انتخاب کنید. تغییراتی همانند تصویر زیر اعمال کنید:

bevel and emboss

گزینه Contour‌ را انتخاب کنید. عدد ۷۰ را وارد کنید. سپس گزینه Satin‌ را انتخاب کنید. تغییراتی به شکل زیر اعمال کنید:

satin

گزینه Color Overlay‌ را انتخاب کنید. رنگ آبی را انتخاب کرده و Ok‌ را کلیک کنید. تصویر به شکل زیر تغییر می­یابد:

متن فلزی

اکنون لایه Glass‌ را فعال کرده و Blending Mode‌ را روی Lighten قرار دهید. میزان Opacity‌ را به دلخواه کم کنید. برای تغییر هر کدام از Style‌های انتخاب شده در فوق می­توان با دوبار کلیک کردن لایه هر کدام از Style ها را تغییر داد. از پوشه پروژه فایل تصویر فلز را باز کرده و آنرا به فایل اصلی بکشید. لایه آنرا بالای Background قرار دهید. آنرا به اندازه فایل اصلی تغییر اندازه دهید. با نگه داشتن کلید Alt‌ روی Adjustment‌ کلیک کرده و Levels‌ را انتخاب کنید. Clipping Mask‌ را علامتدار کرده و Ok‌ را کلیک کنید. زبانه­ها را تغییر داده تا رنگ دلخواه حاصل شود. فیلتر زیر را اجرا کنید:

Filter–>Render–>Lighting Effect

تغییرات به شکل زیر اعمال کرده و Ok را کلیک کنید.

نورپردازی متن

تصویر به شکل زیر تغییر می­یابد:

متن فلزی

ماسک لایه Level را انتخاب کرده و با قلم موی نرم با رنگ مشکی قسمتهایی را از Level پاک کنید. می­توانید لایه Glass‌ را غیر فعال کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *