0
۰۹۳۶۴۲۴۵۱۳۸

طراحی متن فلزی در فتوشاپ

مقدمه 

متنها یکی از پرکاربردترین ابزارها در فتوشاپ هستند که در بسیاری از موارد از جمله برشور، بنر، بیلبورد، کتاب و سایر طرح های تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرند. برای جلب توجه مخاطب بهتر است جلوه هایی بر روی متن با توجه به موضوع اعمال شود. در این آموزش طراحی متن فلزی را در فتوشاپ به شما می آموزیم. 

ایجاد فایل جدید

فايل جديد با مشخصات زير ايجاد كنيد:

پنجره New

زمينه را با رنگ مشكي پر كنيد. با ابزار Type متن خود را با رنگ سفيد تايپ كنيد. فونت را Trajan Pro انتخاب كنيد. با فرمان Free Transform و نگه داشتن Shift متن را به اندازه عرض فايل بزرگ كنيد. به دليل اينكه اندازه متن بزرگ انتخاب شده است، فاصله بين حروف را با استفاده از پالت Character كاهش دهيد. كليد Ctrl را نگه داشته و روي لايه متن كليك كنيد. پالت Channel را باز كرده و كانال جديد ايجاد كنيد. از منوي Edit فرمان Fill‌ ‌را اجرا كرده و آنرا با رنگ سفيد پر كنيد. متن را Zoom كنيد و ابزار Brush را با Hardness به اندازه ۱۰۰% انتخاب كنيد. اندازه قلم­مو را كوچك كنيد. قطرات را با رنگ سفيد رسم كنيد. هنگام رسم توجه كنيد كه ترسيم را به گونه­اي انجام دهيد كه به نظر برسد فلز در حال ذوب شدن است. قطرات را براي تمامي حروف انجام دهيد. تصويري همانند شكل زير ايجاد كنيد:

ذوب شدن حروف

از كانال Alpha1 يك كپي ايجاد كنيد. فيلتر Gaussian Blur را روي كپي اعمال كنيد. عدد ۴ وارد كرده و Ok را كليك كنيد. اين كار باعث مي­شود قطرات نرم و هموار به نظر برسد. از منوي Image‌ فرمان Adjustment و سپس Levels را اجرا كنيد. اين فرمان باعث مي­شود لبه­هاي قطرات بهتر به نظر برسد. تغييراتي همانند شكل زير ايجاد كرده و Ok را كليك كنيد:

پنجره Level

كانال RGB را كليك كرده و با پالت Layers بازگرديد. فرمان Deselect را اجرا كنيد. لايه متن را مخفي كنيد. در پوشه پروژه تصوير ساختمان را باز كنيد. آن را بر روي فايل اصلي بكشيد. تصوير را به اندازه فايل اصلي بزرگ كنيد. فرمان Select All را اجرا كنيد. از منوي Edit فرمان Crop را اجرا كنيد. اينكار فضاي اضافي اطراف بوم را حذف مي­كند. فرمان Gaussian Blur را اجرا كنيد. عدد ۸ را وارد كرده و Ok را كليك كنيد. به پالت Channel باز گرديد. كانال Aplha1 Copy را انتخاب كنيد. از آن يك كپي ايجاد كرده و فرمان Guassian Blur را روي آن اجرا كنيد. عدد ۸ را وارد كرده و Ok‌ را كليك كنيد. فرمان Select All را اجرا كنيد. فرمان Copy را از منوي Edit اجرا كنيد. از منوي File فرمان New‌ را اجرا كنيد. تنظيمات را پذيرفته و Ok را كليك كنيد. فرمان Paste را اجرا كنيد. يك كانال Gray ايجاد شده است. از منوي File فرمان Save As‌ را اجرا كرده و نام آنرا Map‌ قرار دهيد. فايل را ببنديد. به فايل اصلي باز گشته و لايه Layer1 كه تصوير ساختمان در آن قرار دارد را انتخاب كنيد. فرمان Deselect‌  را اجرا كنيد. نام لايه را Glass‌ قرار دهيد. فيلتر زير را روي لايه اجرا كنيد:

Filter–>Distort–>Glass

علامت فلش روبروي Texture را باز كرده و Load Texture را انتخاب كنيد. فايل Map‌ را انتخاب كنيد. Open را كليك كنيد. تغييراتي همانند شكل زير اجرا كرده و Ok را كليك كنيد:

جلوه Glass

تغييراتي همانند شكل زير ايجاد مي­شود:

متن شیشه ای

اكنون بايد متن از قسمت تصوير جدا شود. پالت Channel‌ را كليك كنيد. كليد Ctrl‌ را نگه داشته و روي كانال Alpha1 Copy‌ كليك كنيد. ناحيه به صورت انتخاب در مي­آيد. RGB‌ را انتخاب و پالت Layers را باز كنيد. فرمان Inverse‌ را اجرا كرده و كليد Delete‌ را بزنيد. فرمان Deselect را اجرا كنيد. اكنون براي انتخاب متن بجاي رفتن به پالت كانال فرمان Reselect را اجرا كنيد. آخرين انتخاب Load مي­شود كه ناحيه خارج از متن است. فرمان Inverse را اجرا كنيد تا متن انتخاب شود. لايه ديگري پايين لايه Glass‌ ايجاد كنيد و نام آنرا Liquid Metal قرار دهيد. لايه Glass‌ را مخفي كنيد. ناحيه انتخابي را با رنگ مشكي پر كنيد. فرمان Deselect را اجرا كنيد. فرمان Layer Style‌ را اجرا كرده و Blending Style را انتخاب كنيد. گزينه Drop Shadow را انتخاب كنيد. تغييراتي همانند شكل زير اعمال كنيد:

پنجره Style

حال گزينه Inner Shadow را انتخاب كنيد. تغييراتي همانند شكل زير اعمال كنيد:

inner shadow

گزينه Inner Glow‌ را انتخاب كنيد. تغييراتي همانند شكل زير اعمال كنيد:

inner glow

گزينه Bevel and Emboss‌ را انتخاب كنيد. تغييراتي همانند تصوير زير اعمال كنيد:

bevel and emboss

گزينه Contour‌ را انتخاب كنيد. عدد ۷۰ را وارد كنيد. سپس گزينه Satin‌ را انتخاب كنيد. تغييراتي به شكل زير اعمال كنيد:

satin

گزينه Color Overlay‌ را انتخاب كنيد. رنگ آبي را انتخاب كرده و Ok‌ را كليك كنيد. تصوير به شكل زير تغيير مي­يابد:

متن فلزی

اكنون لايه Glass‌ را فعال كرده و Blending Mode‌ را روي Lighten قرار دهيد. ميزان Opacity‌ را به دلخواه كم كنيد. براي تغيير هر كدام از Style‌هاي انتخاب شده در فوق مي­توان با دوبار كليك كردن لايه هر كدام از Style ها را تغيير داد. از پوشه پروژه فايل تصوير فلز را باز كرده و آنرا به فايل اصلي بكشيد. لايه آنرا بالاي Background قرار دهيد. آنرا به اندازه فايل اصلي تغيير اندازه دهيد. با نگه داشتن كليد Alt‌ روي Adjustment‌ كليك كرده و Levels‌ را انتخاب كنيد. Clipping Mask‌ را علامتدار كرده و Ok‌ را كليك كنيد. زبانه­ها را تغيير داده تا رنگ دلخواه حاصل شود. فيلتر زير را اجرا كنيد:

Filter–>Render–>Lighting Effect

تغييرات به شكل زير اعمال كرده و Ok را كليك كنيد.

نورپردازی متن

تصوير به شكل زير تغيير مي­يابد:

متن فلزی

ماسك لايه Level را انتخاب كرده و با قلم موي نرم با رنگ مشكي قسمتهايي را از Level پاك كنيد. مي­توانيد لايه Glass‌ را غير فعال كنيد.

ارسال دیدگاه