ماسک گذاری در فتوشاپ

مقدمه 

اگر توجه کنید تکنیک ماسک­ گذاری در اکثر پروژه­ ها استفاده شده است بنابراین باید این تکنیک را به صورت حرفه­ ای فرا بگیرید. با استفاده از ماسک می توان بدون تخریب تصویر بخشهایی از تصویر را که می خواهیم دیده نشود را حذف کنیم و هر زمان که نیاز داشتیم دوباره آنها را برگردانیم. 

تصاویری که در پروژه استفاده شده است از قرار زیر است:

تصویرهای پروژه

تصویر گل درون لیوان را باز کنید. تمامی لایه­ها بجر دولایه آخر را غیر فعال کنید. در این پروژه لیوان را از تصویر جدا کرده و آنرا درون لایه مجزا به نام Glass قرار داده­ایم. این کار با ابزار Pen انجام شده است. به نگه داشتن کلید Ctrl روی لایه Glass کلیک کنید. فرمان Copy Merged‌ را اجرا کرده و پالت Channel را باز کرده و کانال جدید ایجاد کنید. فرمان Paste را اجرا کنید. سپس Deselect‌ را اجرا کنید. روی کانال فرمان Levels را اجرا کنید. علامت مشکی را به سمت راست بکشید تا تصویر کمی تیره شود. تغییری همانند شکل زیر ایجاد کنید:

پنجره Level

کلیک Ctrl را نگه داشته و روی همین کانال کلیک کنید. روی RGB کلیک کرده و پالت Layers را باز کنید. لایه جدیدی ایجاد کرده و نام آنرا Glass Transparent بگذارید. آنرا با رنگ سفید پر کنید. فرمان Deselect را اجرا کنید. اینکار باعث می­شود ترانسپارنسی پشت لیوان دیده شود. از لایه کپی ایجاد کنید تا واضحتر دیده شود. لایهBG Color  که دارای رنگ آبی می­باشد را فعال کنید. متوجه خواهید شد که رنگ آبی زمینه از دورن لیوان دیده می­شود. تمامی قسمتهای تصویر اصلی را جدا کرده و آنها را درون لایه­های جداگانه قرار دهید. گل، ساقه و سایه هر کدام در لایه مجزا قرار دهید. لایه Glass‌ را فعال کرده و میزان Opacity‌ را تغییر داده تا نتیجه دلخواه حاصل شود. اگر فقط لایه Layer3 را فعال کنید. متوجه خواهید شد که قسمت وسط تصویر محو شده است. برای اینکار تصویر را درون لایه قرار دهید. با نگه داشتن کلید Ctrl روی لایه Glass کلیک کنید. سپس با لایه حاوی تصویر بازگشته و فیلتر Guassian Blur را اجرا کنید. اگر لایه Glass‌ را فعال کنید متوجه می­شوید که تصویر از پشت لیوان به صورت محو شده نشان داده می­شود. تصویر به شکل زیر تغییر می­یابد:

گل درون لیوان

تصویر زنجیر را باز کرده زیرا می­خواهیم رنگ زمینه را از تصویر حذف کنیم. یک روش این است که از ابزار Magic Wand استفاده کرده و روی ناحیه یکدست و یکرنگ کلیک کنید. لایه دیگری ایجاد کرده و آنرا پایین لایه تصویر بکشید. کلید Delete را از صفحه کلید بزنید. فرمان Deselect‌ را اجرا کنید. تصویر به شکل زیر تغییر می­یابد:

تصویر زنجیر

تصویر زیر را باز کنید:

تصویر دختر

اکنون می­خواهیم پشت زمینه این تصویر را حذف کنیم. از منوی Filter فرمان Extract را اجرا کنید. ابزار Edge Highlight را انتخاب کنید. روی قسمت مو در سمت راست که جهت وزش باد را نشان می­دهد، بکشید. سپس دور تا دور ناحیه مو و صورت بکشید. هنگام رنگ­آمیزی توجه کنید که درون شکل و یا بیرون شکل رنگ­آمیزی نشود. یعنی رنگ­آمیزی بین درون و بیرون شکل باشد.

انتخاب دور عکس

با ابزار Fill روی ناحیه درون شکل کلیک کنید تا رنگی شود. بر روی دکمه Preview کلیک کنید. اگر قسمتی از تصویر پشت زمینه برداشته نشده است، ابزار Cleanup را انتخاب کنید. قسمتهای پشت زمینه را حذف کنید. Ok را کلیک کنید. تصویر پشت زمینه حذف خواهد شد. اکنون می­توانید تصویر دیگری به عنوان زمینه قرار دهید. تصویر را باز کرده و روی فایل بکشید. لایه را پایین لایه اصلی قرار دهید. در صورتی که میزان تیرگی و روشنایی یکسان نیست بر روی لایه اولیه کلیک کرده و فرمان Levels را اجرا کنید. میزان روشنایی را تنظیم کنید. تصویر به شکل زیر خواهد شد:

تغییر پس زمینه عکس

روش دیگر برای جدا کردن اشیاء از تصویر استفاده از ابزار Magnetic Lasso  می­باشد. از این روش برای زمانی استفاده می­شود که تصویری در زمینه یکدست قرار دارد اما دارای سایه می­باشد. همانند تصویر زیر:

تصویر گلابی

اگر قسمت سفیدی وجود دارد پس از جدا کردن تصویر با کلید Ctrl روی لایه کلیک کنید. فرمان Inverse را اجرا کرده و کلید Delete را بزنید. این کار را تا زمانی که تصویر به شکل مورد نظر برسد ادامه دهید.

در برخی از تصاویر استفاده از ابزار Polygonal Lasso انجام کار را سریعتر می­کند. همانند تصویر زیر که با استفاده از این ابزار انتخاب شده است. بهتر است تصاویری را با این ابزار انتخاب کنید که دارای انحنا نباشد:

تصویر برج

پس از انتخاب فرمان Inverse را اجرا کرده و کلید Delete را بزنید.

گاهی اوقات برای جدا کردن قسمتی از تصویر از ابزار Crop‌ استفاده می­شود. تصویر اصلی را باز کنید. مثلاً تصویر زیر را باز کنید:

برش تصویر

ابزار Crop را انتخاب کرده و گزینه Perspective را علامتدار کنید. روی ناحیه مربوط به پوستر بکشید. چهار گوشه را روی چهار زاویه پوستر قرار داده و کلید Enter‌ را بزنید. در تصاویر زیر نمونه­هایی از تصاویر برش یافته دیده می­شود:

 

تصویر برش یافته

تصویر برش یافته

روش دیگر برای جداسازی استفاده از ابزار Pen می­باشد. مخصوصاً برای تصاویری که دارای انحنا باشند. پس از ایجاد مسیر می­توانید آن را به انتخاب تبدیل کنید. روی مسیر کلیک راست کرده و Make Selection را انتخاب کنید. در پالت Path‌ می­توانید مسیر ایجاد شده را مشاهده کنید. شما می­توانید انتخاب را از همین پالت به مسیر تبدیل کنید. این ابزار یکی از پرکاربردترین ابزار برای جداسازی می­باشد. زیرا مسیرها در پالت مجزا قرار می­گیرند و می­توان در مراجعات بعدی آنها را یافت و استفاده کرد. مثلاً برای تصویر زیر می­توان از ابزار Pen استفاده کرد:

تصویر پرتقال

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *