0
۰۹۳۶۴۲۴۵۱۳۸

ماسک گذاری در فتوشاپ

مقدمه 

اگر توجه كنيد تكنيك ماسك­ گذاري در اكثر پروژه­ ها استفاده شده است بنابراين بايد اين تكنيك را به صورت حرفه­ اي فرا بگیرید. با استفاده از ماسک می توان بدون تخریب تصویر بخشهایی از تصویر را که می خواهیم دیده نشود را حذف کنیم و هر زمان که نیاز داشتیم دوباره آنها را برگردانیم. 

تصاويري كه در پروژه استفاده شده است از قرار زير است:

تصویرهای پروژه

تصوير گل درون ليوان را باز كنيد. تمامي لايه­ها بجر دولايه آخر را غير فعال كنيد. در اين پروژه ليوان را از تصوير جدا كرده و آنرا درون لايه مجزا به نام Glass قرار داده­ايم. اين كار با ابزار Pen انجام شده است. به نگه داشتن كليد Ctrl روي لايه Glass كليك كنيد. فرمان Copy Merged‌ را اجرا كرده و پالت Channel را باز كرده و كانال جديد ايجاد كنيد. فرمان Paste را اجرا كنيد. سپس Deselect‌ را اجرا كنيد. روي كانال فرمان Levels را اجرا كنيد. علامت مشكي را به سمت راست بكشيد تا تصوير كمي تيره شود. تغييري همانند شكل زير ايجاد كنيد:

پنجره Level

كليك Ctrl را نگه داشته و روي همين كانال كليك كنيد. روي RGB كليك كرده و پالت Layers را باز كنيد. لايه جديدي ايجاد كرده و نام آنرا Glass Transparent بگذاريد. آنرا با رنگ سفيد پر كنيد. فرمان Deselect را اجرا كنيد. اينكار باعث مي­شود ترانسپارنسي پشت ليوان ديده شود. از لايه كپي ايجاد كنيد تا واضحتر ديده شود. لايهBG Color  كه داراي رنگ آبي مي­باشد را فعال كنيد. متوجه خواهيد شد كه رنگ آبي زمينه از دورن ليوان ديده مي­شود. تمامي قسمتهاي تصوير اصلي را جدا كرده و آنها را درون لايه­هاي جداگانه قرار دهيد. گل، ساقه و سايه هر كدام در لايه مجزا قرار دهيد. لايه Glass‌ را فعال كرده و ميزان Opacity‌ را تغيير داده تا نتيجه دلخواه حاصل شود. اگر فقط لايه Layer3 را فعال كنيد. متوجه خواهيد شد كه قسمت وسط تصوير محو شده است. براي اينكار تصوير را درون لايه قرار دهيد. با نگه داشتن كليد Ctrl روي لايه Glass كليك كنيد. سپس با لايه حاوي تصوير بازگشته و فيلتر Guassian Blur را اجرا كنيد. اگر لايه Glass‌ را فعال كنيد متوجه مي­شويد كه تصوير از پشت ليوان به صورت محو شده نشان داده مي­شود. تصوير به شكل زير تغيير مي­يابد:

گل درون لیوان

تصوير زنجير را باز كرده زيرا مي­خواهيم رنگ زمينه را از تصوير حذف كنيم. يك روش اين است كه از ابزار Magic Wand استفاده كرده و روي ناحيه يكدست و يكرنگ كليك كنيد. لايه ديگري ايجاد كرده و آنرا پايين لايه تصوير بكشيد. كليد Delete را از صفحه كليد بزنيد. فرمان Deselect‌ را اجرا كنيد. تصوير به شكل زير تغيير مي­يابد:

تصویر زنجیر

تصوير زير را باز كنيد:

تصویر دختر

اكنون مي­خواهيم پشت زمينه اين تصوير را حذف كنيم. از منوي Filter فرمان Extract را اجرا كنيد. ابزار Edge Highlight را انتخاب كنيد. روي قسمت مو در سمت راست كه جهت وزش باد را نشان مي­دهد، بكشيد. سپس دور تا دور ناحيه مو و صورت بكشيد. هنگام رنگ­آميزي توجه كنيد كه درون شكل و يا بيرون شكل رنگ­آميزي نشود. يعني رنگ­آميزي بين درون و بيرون شكل باشد.

انتخاب دور عکس

با ابزار Fill روي ناحيه درون شكل كليك كنيد تا رنگي شود. بر روي دكمه Preview كليك كنيد. اگر قسمتي از تصوير پشت زمينه برداشته نشده است، ابزار Cleanup را انتخاب كنيد. قسمتهاي پشت زمينه را حذف كنيد. Ok را كليك كنيد. تصوير پشت زمينه حذف خواهد شد. اكنون مي­توانيد تصوير ديگري به عنوان زمينه قرار دهيد. تصوير را باز كرده و روي فايل بكشيد. لايه را پايين لايه اصلي قرار دهيد. در صورتي كه ميزان تيرگي و روشنايي يكسان نيست بر روي لايه اوليه كليك كرده و فرمان Levels را اجرا كنيد. ميزان روشنايي را تنظيم كنيد. تصوير به شكل زير خواهد شد:

تغییر پس زمینه عکس

روش ديگر براي جدا كردن اشياء از تصوير استفاده از ابزار Magnetic Lasso  مي­باشد. از اين روش براي زماني استفاده مي­شود كه تصويري در زمينه يكدست قرار دارد اما داراي سايه مي­باشد. همانند تصوير زير:

تصویر گلابی

اگر قسمت سفيدي وجود دارد پس از جدا كردن تصوير با كليد Ctrl روي لايه كليك كنيد. فرمان Inverse را اجرا كرده و كليد Delete را بزنيد. اين كار را تا زماني كه تصوير به شكل مورد نظر برسد ادامه دهيد.

در برخي از تصاوير استفاده از ابزار Polygonal Lasso انجام كار را سريعتر مي­كند. همانند تصوير زير كه با استفاده از اين ابزار انتخاب شده است. بهتر است تصاويري را با اين ابزار انتخاب كنيد كه داراي انحنا نباشد:

تصویر برج

پس از انتخاب فرمان Inverse را اجرا كرده و كليد Delete را بزنيد.

گاهي اوقات براي جدا كردن قسمتي از تصوير از ابزار Crop‌ استفاده مي­شود. تصوير اصلي را باز كنيد. مثلاً تصوير زير را باز كنيد:

برش تصویر

ابزار Crop را انتخاب كرده و گزينه Perspective را علامتدار كنيد. روي ناحيه مربوط به پوستر بكشيد. چهار گوشه را روي چهار زاويه پوستر قرار داده و كليد Enter‌ را بزنيد. در تصاوير زير نمونه­هايي از تصاوير برش يافته ديده مي­شود:

 

تصویر برش یافته

تصویر برش یافته

روش ديگر براي جداسازي استفاده از ابزار Pen مي­باشد. مخصوصاً براي تصاويري كه داراي انحنا باشند. پس از ايجاد مسير مي­توانيد آن را به انتخاب تبديل كنيد. روي مسير كليك راست كرده و Make Selection را انتخاب كنيد. در پالت Path‌ مي­توانيد مسير ايجاد شده را مشاهده كنيد. شما مي­توانيد انتخاب را از همين پالت به مسير تبديل كنيد. اين ابزار يكي از پركاربردترين ابزار براي جداسازي مي­باشد. زيرا مسيرها در پالت مجزا قرار مي­گيرند و مي­توان در مراجعات بعدي آنها را يافت و استفاده كرد. مثلاً براي تصوير زير مي­توان از ابزار Pen استفاده كرد:

تصویر پرتقال

ارسال دیدگاه