0
۰۹۳۶۴۲۴۵۱۳۸

ایجاد کوئری جدولساز

ایجاد کوئری انتخابی

در این جلسه قصد داریم روش ایجاد کوئری انتخابی و به خصوص کوئری جدولساز را با استفاده از دستورات SQL را به شما آموزش دهیم. SQL مخفف Structured Query Language است و در برنامه های مبتنی بر دیتابیس از آن استفاده می شود.

از ریبون Create بر روی Query Design کلیک کنید. جدول دانش آموز را اضافه کرده و پنجره Show Table را ببندید. در قسمت بالایی که جدول دانش آموز را مشاهده می کنید بر روی علامت * دوبار کلیک کنید.

کوئری انتخابی

علامت * به معنی همه رکوردهای جدول است. کوئری را اجرا کرده و نتیجه را مشاهده کنید.

نتیجه کوئری انتخابی

ایجاد کوئری جدول ساز

همانطور که در جلسات اولیه درباره کوئری ها توضیح دادیم، کوئری به دو دسته کلی کوئریهای انتخابی و کوئری های عملیاتی تقسیم می شوند. در بسیاری از پروژه های مبتنی بر دیتابیس لازم است از اطلاعات موجود در جدول ها یک کپی پشتیبان ایجاد شود. این یک کوئری عملیاتی است به دلیل اینکه عمل ایجاد جدول را انجام می دهد و مانند کوئری انتخابی برای نمایش رکوردهای جدول به کار نمی رود. برای ایجاد کپی پشتیبان از کوئری جدولساز استفاده می شود. برای اینکه از جدول دانش آموزان یک کپی پشتیبان ایجاد کنیم، پس از اضافه کردن جدول دانش آموزان به کوئری، نوع آن را در ریبون Design به Make Table تغییر می دهیم.

کوئری جدولساز

 

در پنجره باز شده نامی برای کوئری وارد کنید. قوانین نامگذاری جدول فراموش نکنید. در این مثال نام جدول را tblStudentBackup قرار دادیم.

وارد کردن نام جدول

پس از اینکه کوئری ایجاد شد، اکنون برای مشاهده نتیجه باید کوئری را اجرا کنیم. با کلیک بر روی Run کوئری را اجرا کنید. پیغامی مشابه تصویر زیر نشان داده می شود.

هشدار ایجاد جدول

این پیغام گویای این است که ۵ رکورد به یک جدول جدید اضافه خواهد شد. در پاسخ به این پیام بر روی دکمه Yes کلیک کنید.

جدول ایجاد شده

جدولی به نام tblStudentBackup مشاهده می شود که حاوی رکوردهای جدول دانش آموزان است.

نتیجه کوئری جدولساز

اضافه کردن رکورد

اگر جدول دانش آموزان را باز کرده و رکوردهایی به جدول اضافه کنید، اطلاعات اضافه شده در جدول پشتیبان درج نخواهد شد و باید دوباره کوئری ایجاد کپی پشتیبان را دوباره اجرا کنید تا از رکوردهای جدید نیز پشتیبان ایجاد شود.

دستور SQL کوئری جدول ساز

یک روش دیگر برای ایجاد کوئری جدولساز استفاده از زبان SQL است. در اکسس کوئری هایی که ایجاد می کنید، به صورت خودکار دستورات SQL آن ایجاد می شود. برای مشاهده دستورات SQL معادل کوئری جدول ساز، ابتدا کوئری را در نمای Design باز کنید. سپس بر روی زبانه نام کوئری کلیک راست کرده و گزینه SQL View را انتخاب کنید.

ایجاد کوئری جدول ساز در نمای sql

کد معادل کوئری جدول ساز برای ایجاد کپی پشتیبان از جدول دانش آموزان به صورت زیر می باشد.

دستور sql کوئری جدول ساز

دستور SELECT INTO

این دستور برای ایجاد کوئری جدول ساز به کار می رود. در اینجا می توانید کوئری را ویرایش کنید. مثلا به جای tblStudentBackup آن را به tblSTDBackup تغییر دهید و دوباره کوئری را اجرا کنید. اکنون باید یک جدول دیگر به نام tblSTDBackup ایجاد شده باشد.

کوئری جدول ساز

ایجاد کوئری با SQL

برای اینکه به صورت مستقیم و با کدنویسی SQL یک کوئری ایجاد کنیم ابتدا از ریبون Create گزینه Query Design را انتخاب کنید. پنجره باز شده (Show Table) بدون انتخاب جدول ببندید. وارد نمای SQL View شوید. به صورت پیش فرض کلمه SELECT ; توسط اکسس نوشته شده است. آن را پاک کنید. فرض کنید بخواهیم برای جدول دروس یک کپی پشتیبان تهیه کنیم. دستورات را به صورت زیر وارد کرده و کوئری را به نام qryCourseBackup ذخیره کنید.

کوئری جدول ساز در نمای sql

کوئری را اجرا کنید. باید یک جدول به نام tblCourseBackup ایجاد شود که حاوی تمامی دروس موجود در جدول tblCourse باشد.

هشدار ایجاد جدول و درج رکورد

با کلیک بر روی Yes نتیجه را مشاهده کنید.

کوئری جدول ساز در sql

 

ایجاد کوئری جدولساز

برای اینکه خیلی خوب نحوه ایجاد کوئری جدولساز در اکسس را یاد بگیرید حتما فیلم آموزشی زیر را تماشا کنید.

 

ارسال دیدگاه