0
۰۹۳۶۴۲۴۵۱۳۸

طراحي لوگو

مقدمه 

طراحی لوگو یک از مباحث جذاب در طراحی گرافیک است. گرافیستها برای طراحی لوگو از نرم افزارهای مختلفی استفاده می کنند. اغلب نرم افزارهای وکتور مانند ایلاستریتور برای طراحی لوگو استفاده می شود اما از فتوشاپ نیز می توان برای طراحی لوگو استفاده کرد. در این آموزش با تکنیکهای طراحی لوگو در فتوشاپ آشنا می شوید. 

انواع لوگو

در اولين لوگو از سمت چپ فونت هر دو كلمه يكسان است و از نظر اندازه تفاوت آنچناني بين آنها وجود ندارد. اما در دومين لوگو در سمت راست اندازه نوشته پاييني خيلي كوچكتر از كلمه بالايي آن است. نوشته بالايي ضخيم و نوشته پائيني باريك است. در بيشتر لوگوها از اين روش استفاده مي­شود. بايد بين دو كلمه تفاوت وجود داشته باشد. سومين لوگو در پايين و سمت چپ كلمه بالايي باريك انتخاب شده است و كلمه پائيني ضخيم ( Bold ) شده است. چهارمين گزينه نوشته­ها با حروف كوچك اما ضخيم مي­باشد و فاصله بين حروف بسيار كاهش يافته است و نوشته پائين آن ريز و باريك مي­باشد. اينها همه مباني لوگو مي­باشند كه در بسياري از لوگوها مشاهده مي­كنيد.

نكته: اگر فونت بزرگ است فاصله بين آنها را كاهش دهيد. اگر لوگو شامل چندين كلمه است به ترازبندي بين آنها توجه كنيد.

نکات مربوط به انواع لوگو

به ترازبندي بين تمامي لوگوهاي فوق توجه كنيد. دومين گزينه درست ترازبندي نشده است. سومين گزينه از دو طرف تراز مي­بايد و سومين گزينه متفاوت از سايرين مي­باشد به دليل اينكه حرف g به صورت كوچك پائينتر از خط مبنا مي­باشد. شما مي­توانيد خلاقيت داشته و تغييرات را به دلخواه روي لوگو اعمال كنيد.

نمونه لوگو

برخي از لوگوها همانند آرم فوق داراي شعار مي­باشند كه در پائين آن قرار دارد و علامت مربوطه در سمت چپ يا بالا قرار مي­دهند. براي قرار دادن آرم از ابزار Shape استفاده كرده و گزينه Custom Shape را انتخاب نمائيد. همانند شكل زير مي­توانيد تمامي اشكال را اضافه كنيد:

درج شکل

آرمي كه در لوگوي فوق استفاده شده است در واقع Shape مي­باشد. شما نيز مي­توانيد از همين اشكال براي لوگوي خود استفاده كنيد.

نمونه لوگو ترکیب شکل و حرف

در واقع اين لوگو فقط يك شكل مستطيلي مي­باشد كه بالاي آن يك دايره رسم شده و حرف M تايپ شده به رنگ سفيد كه باعث مي­شود رنگ آن با رنگ زمينه يكي شده و به نظر مي­رسد كه حرف M‌ از شكل كم شده است.

نمونه لوگوی متنی

در اين روش كلمه نوشته شده است و در نوار موار اختياري روي Warp Text كليك كرده و گزينه Bulge را انتخاب كرده و اندازه آنرا تغيير دهيد تا تصويري همانند شكل فوق حاصل شود.

لوگو متنی

در لوگوي فوق سعي شده است كه آرم گوياي فعاليت شركت باشد. البته در تمامي لوگوها بايد اين نكته رعايت شود. همانند روش قبل مي­باشد. يعني از Warp Text استفاده شده با اين تفاوت كه نوع Fish‌ انتخاب شده است.

لوگو متنی

فونت استفاده شده در لوگوي فوق Time New Roman مي­باشد. سمبل & براي اينكه به شكل ديگري ديده شود و جلب توجه كند به رنگ ديگري نوشته شده است. علامتهاي پايين لوگو نيز از Shape استفاده شده است.

نكته: مي­توانيد به لوگو جلوه­هاي مختلف همانند Bevel And Emboss اعمال كنيد يا از پالت Style استفاده نماييد.

در تصوير زير از جلوه Bevel and Emboss استفاده شده و با تغيير تنظيمات نتيجه زير حاصل شده است:

لوگوی برجسته

 

لوگوی برجسته

ارسال دیدگاه