نامرئی کردن شخص با فتوشاپ

مقدمه 

در این آموزش هدف این است که تکنیک هایی را در فتوشاپ به شما آموزش دهیم که بتوانید از بخشهای مختلف تصویر برای ویرایش و اصلاح کردن عکس استفاده کنید. گاهی لازم است برای اینکه تصویر نهایی طبیعی تر جلوه کند از بخشی از تصویر کپی کرده و در بخش دیگر استفاده کنید. از این تکنیک می خواهیم برای نامرئی کردن شخص استفاده کنیم. 

تصاویر استفاده شده در این پروژه به شکل زیر است:

تصویر پروژه

فایل اصلی را از پوشه پروژه باز کنید. قسمتی که می­خواهید مخفی کنید را Zoom نمایید. یک لایه جدید ایجاد کنید. ابزار Lasso را انتخاب کنید. ناحیه­ای همانند شکل زیر انتخاب کنید:

انتخاب آستین

فرمان Copy و Paste را اجرا کنید. توجه کنید هنگام کپی کردن لایه Background‌ انتخاب شده باشد. فرمان Free Transform را اجرا کنید. کلید Shift را نگه داشته و بچرخانید به طوریکه همانند شکل زیر باشد:

چرخش بخش کپی شده

روی این لایه ماسک قرار داده با ابزار Brush‌ با رنگ مشکی و میزان Hardness صفر ناحیه اضافی را پاک کنید. در صورت لزوم هنگام پاک کردن اندازه Hardness را افزایش دهید. یک کپی دیگر از همان لایه ایجاد کرده و آنرا بچرخانید، روی آن ماسک قرار داده و با ابزار brush پاک کنید. اینکار را آنقدر تکرار کنید تا قسمت دست حذف شود. در صورت لزوم برای برخی از کپی­ها فرمان Flip Horizontal‌ را اجرا کنید. برای حذف دست، لایه Background را انتخاب کرده و ابزار Clone Stamp را بردارید. روی ناحیه سالم کلید Alt‌ را نگه داشته و نمونه­برداری کنید و سپس روی دست کلیک کنید. این کار را بر روی لایه­های آستین تکرار کنید. در زیر نمونه­ای از قسمت آستین نشان داده شده است:

پاک شدن قسمت دست

تنها روشی که استفاده شده است کپی برداری از قسمتهای سالم تصویر است و قرار دادن آن در مکانی که می­خواهیم مخفی شود. فرمان Flip Horizontal در این تمرین کاربرد زیادی دارد. ابزارهایی که استفاده می­شود، ابزارهای رتوش است. تغییرات را همانند شکل زیر انجام دهید:

رتوش آستین

برای حذف کردن قسمت سر، از ابزار Patch استفاده کنید. قسمت دیوار را انتخاب کرده و روی قسمت سر قرار دهید. ناحیه­ای همانند شکل انتخاب کنید:

رتوش سر

ناحیه را کپی و Paste کنید. فرمان Flip Horizontal را اجرا کنید. آنرا در نقطه مقابل قرار دهید. روی لایه ماسک ایجاد کنید. رنگ رو زمینه را مشکی انتخاب کنید. روی ناحیه­های اضافی بکشید. لایه جدیدی ایجاد کرده و از قسمت تی شرت نمونه برداری کرده و درون قسمت یقه کپی کنید. روی لایه ماسک قرار دهید و با ابزار Brush لبه­های اضافی را پاک کنید. تصویری همانند شکل زیر ایجاد کنید:

رتوش یقه

با نگه داشتن Ctrl روی ماسک لایه مربوط به درون یقه کلیک کنید. لایه جدید ایجاد کرده و ابزار Brush به رنگ مشکی و با لبه­های نرم بر روی ناحیه انتخابی بکشید. فرمان Deselect را اجرا کنید. تا کنون تصویر به شکل زیر است:

اعمال ماسک به یقه

ابزار Eraser را انتخاب کنید. ناحیه سایه بیرون یقه را پاک کنید. تصویر به شکل زیر تغییر می­یابد:

حذف سایه یقه

اینگونه به نظر می­رسد که قسمت سر حذف شده است و قسمت یقه دارای بُعد می­باشد. اکنون برای قسمت پشت یقه از قسمت جلوی یقه استفاده می­شود. ناحیه­ای به شکل زیر انتخاب کنید:

انتخاب بخشی از یقه

فرمان Copy Merged و Paste را اجرا کنید. فرمان Flip Vertical را اجرا کنید. مکان آنرا بالای یقه قرار دهید. یک کپی دیگر از آن ایجاد کرده و آنرا پایین لایه قبلی قرار دهید. برای اینکه بهتر بتوانید مکان آنرا تنظیم کنید، میزان Opacity لایه را کاهش دهید. با ابزار Eraser ناحیه اضافی را پاک کنید. تصویر را به شکل زیر تغییر دهید:

چرخش یقه

لایه دیگری ایجاد کرده و با ابزار Brush‌ با Hardness صفر و میزان Opacity به اندازه ۱۵% بر روی ناحیه درون یقه بکشید تا حالت سه بعدی ایجاد گردد:

تغییر یقه

لایه جدیدی ایجاد کرده و ابزار Clone Stamp را انتخاب کرده و Hardness‌ آنرا روی ۷۵ قرار دهید. از قسمت کت نمونه برداری کرده و روی ناحیه بالای یقه بکشید. تصویر به شکل زیر تغییر می­یابد:

اصلاح یقه

روی لایه ماسک قرار داده و با ابزار Brush‌ ناحیه اضافی را تا یقه تی شرت پاک کنید. اگر ناحیه­ای از لایه مربوط به نمونه­برداری قسمت خاکستری از پشت یقه کت دیده می­شود، آن لایه را انتخاب کرده و ناحیه اضافی را پاک کنید. تصویری همانند شکل زیر بدست می­آید:

ویرایش یقه

کلید Alt را نگه داشته و گزینه Adjustment را از پالت لایه­ها کلیک کرده و گزینه Brightness/Contrast را اجرا کنید. گزینه Clipping Mask را اجرا کرده و Ok را کلیک کنید. میزان روشنایی و کنتراست را تغییر داده ( کاهش داده ) و Ok‌ را کلیک کنید. با نگه داشته کلید Ctrl روی لایه و ماسک مربوط به یقه کت کلیک کنید. لایه جدیدی ایجاد کرده و با ابزار Brush به رنگ مشکی سایه رسم کنید. میزان Opacity را در صورت لزوم تغییر دهید.

اعمال سایه به یقه

لایه جدیدی ایجاد کرده و با ابزار Elliptical Marquee ناحیه­ای به شکل بیضی انتخاب کنید. فرمان Stroke را از منوی Edit اجرا نمایید. عدد ۱ را وارد کرده و با ابزار Eraser ناحیه اضافی را پاک کنید. میزان Opacity را ۱۰% قرار دهید. این کار را یکبار دیگر برای لبه یقه تی شرت تکرار کنید. فایل مربوط به برچسب لباس را از پوشه پروژه باز کنید. آنرا روی فایل اصلی بکشید. اندازه آنرا تغییر داده و بچرخانید. مکان آنرا پشت یقه تی شرت قرار دهید. روی آن یک لایه از نوع Adjustment ایجاد کرده و Brightness/Contrast را روی آن اجرا کنید و تیرگی آن را افزایش دهید. با نگه داشتن کلید Ctrl‌ روی لایه کلیک کنید. ابزار Brush‌ به رنگ مشکی را انتخاب کرده و کمی سایه به قسمت بالایی آن اضافه کنید. فرمان Layer Style را روی آن اجرا کرده و گزینه Drop Shadow‌ را کلیک کنید. تغییرات را به دلخواه صورت داده و OK را کلیک کنید. تغییرات در شکل زیر ملاحظه می­شود:

برچسب یقه

سایه مربوط به قسمت سر را با ابزار Clone Stamp و Patch Tool حذف کنید. از تکنیکهای توضیح داده شده استفاده کرده و دست دیگر را حذف کنید. تصویر نهایی به شکل زیر خواهد بود:

تصویر نهایی مرد نامرئی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *