0
۰۹۳۶۴۲۴۵۱۳۸

نامرئي كردن شخص با فتوشاپ

مقدمه 

در این آموزش هدف این است که تکنیک هایی را در فتوشاپ به شما آموزش دهیم که بتوانید از بخشهای مختلف تصویر برای ویرایش و اصلاح کردن عکس استفاده کنید. گاهی لازم است برای اینکه تصویر نهایی طبیعی تر جلوه کند از بخشی از تصویر کپی کرده و در بخش دیگر استفاده کنید. از این تکنیک می خواهیم برای نامرئی کردن شخص استفاده کنیم. 

تصاوير استفاده شده در اين پروژه به شكل زير است:

تصویر پروژه

فايل اصلي را از پوشه پروژه باز كنيد. قسمتي كه مي­خواهيد مخفي كنيد را Zoom نماييد. يك لايه جديد ايجاد كنيد. ابزار Lasso را انتخاب كنيد. ناحيه­اي همانند شكل زير انتخاب كنيد:

انتخاب آستین

فرمان Copy و Paste را اجرا كنيد. توجه كنيد هنگام كپي كردن لايه Background‌ انتخاب شده باشد. فرمان Free Transform را اجرا كنيد. كليد Shift را نگه داشته و بچرخانيد به طوريكه همانند شكل زير باشد:

چرخش بخش کپی شده

روي اين لايه ماسك قرار داده با ابزار Brush‌ با رنگ مشكي و ميزان Hardness صفر ناحيه اضافي را پاك كنيد. در صورت لزوم هنگام پاك كردن اندازه Hardness را افزايش دهيد. يك كپي ديگر از همان لايه ايجاد كرده و آنرا بچرخانيد، روي آن ماسك قرار داده و با ابزار brush پاك كنيد. اينكار را آنقدر تكرار كنيد تا قسمت دست حذف شود. در صورت لزوم براي برخي از كپي­ها فرمان Flip Horizontal‌ را اجرا كنيد. براي حذف دست، لايه Background را انتخاب كرده و ابزار Clone Stamp را برداريد. روي ناحيه سالم كليد Alt‌ را نگه داشته و نمونه­برداري كنيد و سپس روي دست كليك كنيد. اين كار را بر روي لايه­هاي آستين تكرار كنيد. در زير نمونه­اي از قسمت آستين نشان داده شده است:

پاک شدن قسمت دست

تنها روشي كه استفاده شده است كپي برداري از قسمتهاي سالم تصوير است و قرار دادن آن در مكاني كه مي­خواهيم مخفي شود. فرمان Flip Horizontal در اين تمرين كاربرد زيادي دارد. ابزارهايي كه استفاده مي­شود، ابزارهاي رتوش است. تغييرات را همانند شكل زير انجام دهيد:

رتوش آستین

براي حذف كردن قسمت سر، از ابزار Patch استفاده كنيد. قسمت ديوار را انتخاب كرده و روي قسمت سر قرار دهيد. ناحيه­اي همانند شكل انتخاب كنيد:

رتوش سر

ناحيه را كپي و Paste كنيد. فرمان Flip Horizontal را اجرا كنيد. آنرا در نقطه مقابل قرار دهيد. روي لايه ماسك ايجاد كنيد. رنگ رو زمينه را مشكي انتخاب كنيد. روي ناحيه­هاي اضافي بكشيد. لايه جديدي ايجاد كرده و از قسمت تي شرت نمونه برداري كرده و درون قسمت يقه كپي كنيد. روي لايه ماسك قرار دهيد و با ابزار Brush لبه­هاي اضافي را پاك كنيد. تصويري همانند شكل زير ايجاد كنيد:

رتوش یقه

با نگه داشتن Ctrl روي ماسك لايه مربوط به درون يقه كليك كنيد. لايه جديد ايجاد كرده و ابزار Brush به رنگ مشكي و با لبه­هاي نرم بر روي ناحيه انتخابي بكشيد. فرمان Deselect را اجرا كنيد. تا كنون تصوير به شكل زير است:

اعمال ماسک به یقه

ابزار Eraser را انتخاب كنيد. ناحيه سايه بيرون يقه را پاك كنيد. تصوير به شكل زير تغيير مي­يابد:

حذف سایه یقه

اينگونه به نظر مي­رسد كه قسمت سر حذف شده است و قسمت يقه داراي بُعد مي­باشد. اكنون براي قسمت پشت يقه از قسمت جلوي يقه استفاده مي­شود. ناحيه­اي به شكل زير انتخاب كنيد:

انتخاب بخشی از یقه

فرمان Copy Merged و Paste را اجرا كنيد. فرمان Flip Vertical را اجرا كنيد. مكان آنرا بالاي يقه قرار دهيد. يك كپي ديگر از آن ايجاد كرده و آنرا پايين لايه قبلي قرار دهيد. براي اينكه بهتر بتوانيد مكان آنرا تنظيم كنيد، ميزان Opacity لايه را كاهش دهيد. با ابزار Eraser ناحيه اضافي را پاك كنيد. تصوير را به شكل زير تغيير دهيد:

چرخش یقه

لايه ديگري ايجاد كرده و با ابزار Brush‌ با Hardness صفر و ميزان Opacity به اندازه ۱۵% بر روي ناحيه درون يقه بكشيد تا حالت سه بعدي ايجاد گردد:

تغییر یقه

لايه جديدي ايجاد كرده و ابزار Clone Stamp را انتخاب كرده و Hardness‌ آنرا روي ۷۵ قرار دهيد. از قسمت كت نمونه برداري كرده و روي ناحيه بالاي يقه بكشيد. تصوير به شكل زير تغيير مي­يابد:

اصلاح یقه

روي لايه ماسك قرار داده و با ابزار Brush‌ ناحيه اضافي را تا يقه تي شرت پاك كنيد. اگر ناحيه­اي از لايه مربوط به نمونه­برداري قسمت خاكستري از پشت يقه كت ديده مي­شود، آن لايه را انتخاب كرده و ناحيه اضافي را پاك كنيد. تصويري همانند شكل زير بدست مي­آيد:

ویرایش یقه

كليد Alt را نگه داشته و گزينه Adjustment را از پالت لايه­ها كليك كرده و گزينه Brightness/Contrast را اجرا كنيد. گزينه Clipping Mask را اجرا كرده و Ok را كليك كنيد. ميزان روشنايي و كنتراست را تغيير داده ( كاهش داده ) و Ok‌ را كليك كنيد. با نگه داشته كليد Ctrl روي لايه و ماسك مربوط به يقه كت كليك كنيد. لايه جديدي ايجاد كرده و با ابزار Brush به رنگ مشكي سايه رسم كنيد. ميزان Opacity را در صورت لزوم تغيير دهيد.

اعمال سایه به یقه

لايه جديدي ايجاد كرده و با ابزار Elliptical Marquee ناحيه­اي به شكل بيضي انتخاب كنيد. فرمان Stroke را از منوي Edit اجرا نماييد. عدد ۱ را وارد كرده و با ابزار Eraser ناحيه اضافي را پاك كنيد. ميزان Opacity را ۱۰% قرار دهيد. اين كار را يكبار ديگر براي لبه يقه تي شرت تكرار كنيد. فايل مربوط به برچسب لباس را از پوشه پروژه باز كنيد. آنرا روي فايل اصلي بكشيد. اندازه آنرا تغيير داده و بچرخانيد. مكان آنرا پشت يقه تي شرت قرار دهيد. روي آن يك لايه از نوع Adjustment ايجاد كرده و Brightness/Contrast را روي آن اجرا كنيد و تيرگي آن را افزايش دهيد. با نگه داشتن كليد Ctrl‌ روي لايه كليك كنيد. ابزار Brush‌ به رنگ مشكي را انتخاب كرده و كمي سايه به قسمت بالايي آن اضافه كنيد. فرمان Layer Style را روي آن اجرا كرده و گزينه Drop Shadow‌ را كليك كنيد. تغييرات را به دلخواه صورت داده و OK را كليك كنيد. تغييرات در شكل زير ملاحظه مي­شود:

برچسب یقه

سايه مربوط به قسمت سر را با ابزار Clone Stamp و Patch Tool حذف كنيد. از تكنيكهاي توضيح داده شده استفاده كرده و دست ديگر را حذف كنيد. تصوير نهايي به شكل زير خواهد بود:

تصویر نهایی مرد نامرئی

ارسال دیدگاه