طراحی متن و تصویر خراشیده شده

متن و تصویر خراشیده

مقدمه 

در این درس نحوه استفاده از فرمان Type برای درج متن و اعمال جلوه خراشیده شده به آن آموزش می دهیم. از تکنیک ترکیب تصاویر استفاده می کنیم و یک تصویر قدیمی با گوشه های خورده شده و زنگ زده رو به وجود می آوریم. 

تصاویری که در این درس استفاده شده است در پوشه پروژه وجود دارد و به شکل زیر است:

تصویرهای پروژه

فایل جدید با مشخصات زیر ایجاد کنید:

پنجره New

فرمان زیر را ایجاد کنید:

Image–>Rotate Canvas–>90 CW

تصویر ۸۰۴۹۹۱ را از پوشه پروژه باز کنید. با ابزار جابجایی روی فایل اصلی بکشید. اندازه آنرا با Free Transform تغییر دهید. نام لایه را به Beach تغییر دهید. از منوی Image گزینه Adjustment‌ و سپس Threshold را اجرا کنید. عدد ۶۵ وارد کرده و Ok‌ را کلیک کنید. فقط جزئیات سیاه و سفید از تصویر به شکل زیر باقی می­ماند:

تصویر سیاه سفید

ابزار Type‌ را انتخاب کرده و رنگ را انتخاب کرده و متن دلخواه خود را تایپ کنید. فرمان Free Transform را اجرا کرده و اندازه آن را بزرگ کنید. آن را در قسمتی از تصویر قرار دهید که دارای جزئیات دلخواه است. روی لایه متن کلیک راست کرده و فرمان Rasterize را اجرا کنید. لایه Beach را انتخاب کرده و ابزار Magic wand را کلیک کرده و روی ناحیه مشکی کلیک کنید. تمامی قسمتهایی مشکی باید انتخاب شوند. توجه کنید که گزینه Contiguous علامتدار نباشد. به لایه متن باز گشته و کلید Delete‌  را بزنید. فرمان Deselect را اجرا کنید. تصویر به شکل زیر تغییر می­یابد:

متن خراشیده

لایه Background را انتخاب کرده و لایه جدیدی ایجاد کنید. ناحیه­ای به شکل مستطیل انتخاب کرده و رنگ رو زمینه را ddddce وارد کرده و آنرا با این رنگ پر کنید. فیلتر زیر را اجرا کنید:

Filter–>Noise–>Add Noise

سپس تغییراتی همانند شکل زیر بر روی لایه اجرا نمایید.

جلوه نویز

نام لایه را Texture انتخاب کنید. فرمان Layer Style‌ را از پالت Layers اجرا کرده و تغییراتی همانند شکل زیر انجام دهید:

پالت Layer Style

لایه Background‌ را انتخاب کرده و آنرا با رنگ سبز تیره پر کنید. لایه Texture را انتخاب کنید. ابزار Burn را انتخاب کنید. رنگ روزمینه را مشکی انتخاب کنید. میزان Hardness‌ را روی صفر قرار دهید. بر روی لبه­های مستطیل بکشید. حال ابزار Eraser‌ را انتخاب کنید. پالت Brush را فعال کنید. قلم­موی خشن را همانند تصویر زیر انتخاب کنید.

پالت براش

اندازه قلم­مو را افزایش دهید. از قسمت لبه­های مستطیل ناحیه­هایی را به دلخواه پاک کنید. این کار را برای تمامی قسمتها ادامه دهید. تا همانند کاغذهای پاره به نظر برسد. ابزار Brush‌ را انتخاب کرده و رنگ روزمینه را قرمز انتخاب کنید. با نگه داشتن کلید Ctrl‌ روی لایه Texture کلیک کنید. با ابزار Brush‌ بر روی لبه­های انتخاب بکشید. فیلتر زیر را اجرا کنید.

Filter–>Sharpen–>Unsharp Mask

تغییرات را به دلخواه انجام داده و Ok‌ را کلیک کنید. تغییرات لبه­ها به شکل زیر می­باشد:

تغییر لبه تصویر

لایه متن را فعال کرده و پایین مستطیل قرار دهید. Blending Mode را روی Overlay قرار دهید. کلید Ctrl را نگه داشته و روی لایه متن کلیک کنید. از منوی Edit‌ فرمان Fill‌ را اجرا کرده و گزینه Balck‌ را برگزینید. Ok‌ را کلیک کنید. فرمان Deselect را اجرا کنید. تصویر هم اکنون به شکل زیر تغییر یافته است:

ترکیب متن و تصویر

لایه Beach‌ را انتخاب کرده و میزان Opacity‌ را به ۷% کاهش دهید. با نگه داشتن Ctrl لایه Texture‌ را کلیک کنید. فرمان Inverse‌ را اجرا کرده و کلید Delete‌ را فشرده و فرمان Deselect‌ را اجرا کنید. تصویر تاکنون به شکل زیر تغییر یافته است:

ویرایش تصویر

در بالاترین لایه یک لایه جدید ایجاد کرده نام آنرا Clouds‌ قرار دهید. با نگه داشتن کلید Ctrl‌ لایه Texture را انتخاب کنید. کلیدهای D‌ و X را از صفحه کلید بزنید تا رنگهای روزمینه و پس زمینه به صورت پیش فرض درآید. فیلتر زیر را اجرا کنید:

Filter–>Render–>Clouds

فرمان Color Balance‌ را از منوی Image‌ و زیر منوی Adjustment‌ اجرا نمایید. ابتدا Shadow را انتخاب کرده و تغییرات زیر را انجام دهید:

پنجره color balance

حال گزینه Midtone‌ را انتخاب کرده و تغییرات زیر را وارد کنید:

تغییر Midtone

گزینه Highlights‌ را انتخاب کرده و اعداد زیر را وارد کنید:

تغییر Highlight

در نهایت Ok‌ را کلیک کنید. فرمان Deselect را اجرا کنید. فرمان Free Transform را از منوی Edit‌ اجرا کنید. علامت اتصال بین عرض و ارتفاع را کلیک کنید. عدد ۳۰۰ را وارد کرده و کلید Enter‌ را بزنید. کلید Ctrl‌ را نگه داشته و روی لایه Texture کلیک کنید. فرمان Inverse‌ را اجرا کنید. کلید Delete را بزنید. فرمان Deselect را اجرا کنید. گزینه Color Burn را از قسمت Blending Mode‌ برگزینید. تصویر تغییر یافته به شکل زیر است:

تصویر رنگی شده

میزان Opacity را کاهش دهید. پوشه فایلهای پروژه را باز کرده و تصویر دیگر را باز کنید. تصویر را روی فایل اصلی بکشید. گزینه Treshold‌ را از منوی Image و زیر منوی Adjustment‌ اجرا کنید. عدد دلخواه را وارد کرده و میزان Opacity‌ را ۱۰% وارد کنید. می­توانید فرمان Flip Horizontal را اجرا کنید. اندازه فایل را تغییر دهید. کلید Ctrl‌ را نگه داشته و روی لایه Texture‌ کلیک کنید. فرمان Inverse‌ را اجرا کرده و کلید Delete‌ را بزنید. فرمان Deselect را اجرا کنید. اگر بخواهید متن بهتر دیده شود از لایه متن کپی ایجاد کنید. تغییرات تا کنون به شکل زیر می­باشد:

برجسته کردن متن

کلید Ctrl را نگه داشته و لایه Texture را انتخاب کنید. ابزار Brush‌ را انتخاب کنید. قلم­موی از نوع شکل برگ را انتخاب کنید. میزان Opacity را در نوار موارد اختیاری ۱۵% وارد کرده و با رنگ مشگی درون ناحیه انتخاب بکشید. می­توانید به اندازه Opacity متفاوت برگهای مختلف رسم کنید. فرمان Deselect‌ را اجرا کنید. روی علامت F مربوط به اِفِکت از لایه Texture کلیک کنید. تغییرات را به دلخواه انجام داده و Ok را کلیک کنید. تغییر نهایی همانند تصویر زیر است:

تصویر نهایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش به صورت کاربردی و پروژه محور رد کردن