0
۰۹۳۶۴۲۴۵۱۳۸

جلسه اول: تعریف گرافیک

گرافیک از واژهٔ یونانی graphikos است و به معنای آنچه است که مربوط می‌شود به طرح زدن و طراحی. تعریف دیگر از گرافیک هر کار یا شیوهٔ مربوط به کشیدن تصویر از روی یک چیز یا از انگاره آن است؛ و بنابراین همهٔ پدیده‌هایی را در بر می‌گیرد که ایجاد شده‌اند: به شکل یک نشانه، علامت، نقشه، طراحی، کشیدن از روی یک چیز و به ویژه طراحی خطی یک پدیده.

هنرهای گرافیک شامل کشیدن، طراحی کلیشه و گراور برای چاپ و طراحی گرافیکی است. صنایع گرافیک شامل همهٔ تکنیک‌ها و فعالیت‌هایی است که در تولید یک کار چاپی نقشی ایفا می‌کنند. طراحی گرافیک پیشه یا هنر ارتباط بصری (ارتباط تصویری) است که از آمیزش تصویرها، واژه‌ها و ایده‌ها ترکیب شده تا اطلاعاتی را به تماشاگر برساند و به ویژه در او تأثیر مشخصی بنهد.

گرافیست پیشه‌ای است در هنرها و صنایع گرافیک همچون طراحی گرافیک.

منبع: ویکی پدیا 

هنر گرافیک بسیار گسترده است به طوری که امروز در تمام زاویه های دید ما به تصاویر برخورد می کنیم. از بسته بندی محصولات تا پوسترها و بلیبوردهای تبلیغاتی و تصاویری که در شبکه های اجتماعی دست به دست منتقل می شود. همچنین لوگو، ست اداری، کارت ویزیت، فاکتور و طراحی لباس و تیزرهای تلویزیوتی همه و همه با گرافیک سر و کار دارد. 

ارتباط گرافیک و نرم افزار

برای طراحی با استفاده از نرم افزار ابتدا لازم است با دو نوع گرافیک آشنا شوید. نرم افزارهای گرافیکی به دو دسته تقسیم می شوند. نرم افزار گرافیکی نقش بیتی (Raster) و نرم افزار گرافیکی برداری (Vector). 

هر کدام دارای ابزارهای خاص خود هستند و هیچ کدام بر دیگری برتری ندارد. بسته به نیاز از هر کدام از ابزارهای آن مجموعه استفاده می شود. 

شرکت ادوبی برای نرم افزارهای نقش بیتی نرم افزار فتوشاپ را ارائه کرده است که با استفاده از آن می توان طراحی و یا ویرایش و رتوش تصاویر را انجام داد. همچنین برای طراحی لوگو، ست اداری و یا سایر کاربردهای مشابه نرم افزار ایلاستریتور را پیشنهاد می کند. 

در این کتاب نرم افزار ایلاستریتور را به شما آموزش می دهیم اما اگر علاقمند به یادگیری فتوشاپ مقدمایت هستید نیز می توانید از اینجا آموزشهای فتوشاپ را مشاهده کرده و دانلود کنید. سایر آموزشهای فتوشاپ نیز در لینک زیر آورده شده است: 

رتوش تخصصی فتوشاپ 

طراحی در فتوشاپ 

طراحی ست اداری 

 

نقش بیتی (Bitmap)

برای اینکه با تصاویر نقش بیتی آگاهی پیدا کنید با گوشی همراه خود از یک سوژه عکس گرفته و سپس آن را در سیستم خود باز کنید و تا جایی که می توانید بزرگنمایی تصویر را افزایش دهید. مشاهده می کنید که تصاویر پیکسل پیکسلی می شوند. این ویژگی تصاویر نقش بیتی است. هر تصویر از اجزایی تشکیل می شود که به آن پیکسل می گویند و اطلاعات رنگ و موقعیت پیکسل را نگهداری می کنند. معمولاً حجم این تصاویر بزرگ بوده و فضای زیادی از کامپیوتر یا گوشی شما را اشغال می کنند. حتی اگر تصویری را اسکن کنید، آن تصویر در قالب نقش بیتی ذخیره می شود. 

برداری (Vector)

این نوع تصاویر اطلاعات به صورت برداری تعریف و ذخیره می شوند. هر زمان تصاویر از این نوع را بزرگ کنید پیکسل پیکسلی نمی شود و کیفیت خود را از دست نمی دهد. چون با هر بار بزرگنمایی، تصاویر با کمک اطلاعات ریاضی دوباره بازسازی می شوند و به پیکسل وابسته نیستند. 

مقایسه تصویر نقش بیتی و برداری

تفاوت

معرفی نرم افزار ایلاستریتور

یکی از نرم افزارهای قدرتمند گرافیکی که برای طراحی برداری مورد استفاده قرار می گیرد. کیفیت خروجی تولید شده و امکانات بسیار زیاد این برنامه دلیل محبوبیت آن در بین گرافیستها است. 

کارگاه ۱

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

۱- نرم افزار ایلاستریتور را دانلود، نصب و سپس اجرا کنید. 

 

۲- یک سند جدید ایجاد کنید. مانند بسیاری از نرم افزارها با کلیک بر روی File و سپس New می توان فایل جدید ایجاد کرد. 

ایجاد سند جدید

۳- تنظیمات سند جدید را انجام دهید. با توجه به اینکه هدف شما از ایجاد فایل چیست می توانید پروفایل مناسبی انتخاب کنید. به دلیل اینکه قصد داریم سندی برای چاپ ایجاد کنیم گزینه Print را انتخاب می کنیم. 

۴- پس از اجرای برنامه ممکن است محیط برنامه در رایانه شما با رایانه موجود در کارگاه هنرستان متفاوت باشد. چنانچه پنلی را مشاهده نمی کنید از منوی Window می توانید آن را فعال کنید. 

پنل window

آشنایی با ایلاستریتور

پخش ویدیو

پاسخ فعالیت ها را در بخش دیدگاه ارسال کنید

ارسال دیدگاه