نقاشی چهره در فتوشاپ

نقاشی چهره

مقدمه 

چنانچه گرافیست باشید یا به نقاشی چهره علاقمند باشید می دانید که فتوشاپ ابزارهایی دارد که به شما در این امر بسیار کمک می کند. البته برای اینکه عملیات نقاشی چهره را انجام دهید نیازمند تبلت و قلم نوری هستید تا تسلط بیشتری بر روی ترسیم خود داشته باشید چون نقاشی با استفاده از ماوس بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد بود و خروجی کیفیت دلخواه را نخواهد داشت. 

باز کردن تصویر چهره

ابتدا باید یک طرح از تصویر ایجاد کنیم. بدین منظور ابتدا تصویر دلخواه را باز کرده و لایه جدیدی ایجاد کرده و آنرا با رنگ سفید پر کنید. میزان شفافیت ( Opacity ) لایه حاوی تصویر را به ۵۵% کاهش دهید. لایه دیگری ایجاد کرده و با ابزار Brush روی تصویر نقاشی کنید. اندازه قلم مو را ۱۳ انتخاب کرده و Opacity آنرا ۳۵% انتخاب نمایید. تصویر همانند شکل زیر خواهد بود:

تصویر چهره

اکنون باید نقاشی چهره ترسیم شده را رنگ­ آمیزی کرد. لایه جدیدی ایجاد کرده و با استفاده از پالت رنگ ( Swatches ) تصویر را رنگ ­آمیزی نمایید. موقع رنگ ­آمیزی میزان شفافیت را کاهش دهید. تصویر اصلی را در کنار تصویر خود قرار دهید تا رنگ ­آمیزی راحت تر باشد. از رنگ تیره شروع کنید. صورت را با رنگهای مختلف پر کنید. برای این پروژه از Tablet می­توان استفاده کرد زیرا عملیات ترسیم و رنگ­ آمیزی را آسانتر می­کند. تصویر مربوط به Tablet را در شکل زیر مشاهده می­کنید:

تبلت و قلم نوری

رنگ آمیزی چشم

رنگ­ آمیزی را به گونه­ ای انجام دهید که در لایه­ های مختلف قرار بگیرند زیرا اگر یکی از رنگ ­آمیزی­ها مورد نظر نباشد فقط آن لایه را حذف نمایید. برای رنگ­آمیزی کردن می­توان رنگ مربوط به آن ناحیه را با ابزار قطره چکان از تصویر اصلی بردارید. ابتدا به صورت کلی رنگ­­آمیزی کنید و در نهایت به جزئیات به پردازید. مثلاً قسمت چشم که دارای جزئیات زیادی است را به شکل زیر رنگ­آمیزی نمایید:

تصویر چشم

تغییرات را برای چشم دیگر تکرار کنید و از رنگهای موجود در چشم اول استفاده نمایید. تغییرات انجام شده بر روی نقاشی چهره همانند تصویر زیر خواهد بود:

تصویر چشم

رنگهای پشت پلک سمت راست را بر روی پلک سمت چپ استفاده کنید. سپس ناحیه مربوط به مو را رنگ­آمیزی کنید.تصویر همانند شکل زیر است:

رنگ آمیزی پلک

با ابزار قلم مو به رنگ روشن روی صورت خطوط به شکل زیر رسم کنید تا صاف و هموار به نظر نرسد و تصویر همانند نقاشی باشد:

تصویر زیر پلک

لایه جدیدی برای مژه ایجاد کنید. رنگ تیره انتخاب کرده و مژه­ها را رسم نمایید. سپس با رنگ مشکی ناحیه ابتدایی آن را رنگ­آمیزی نمایید. تصویر همانند شکل زیر خواهد بود:

ترسیم مژه ها

تا کنون تصویر به شکل زیر تغییر یافته است:

تصویر چهره

رنگ آمیزی لب

لایه دیگری ایجاد نمایید و روی ناحیه لب را رنگ­آمیزی کنید. مخلوطی از رنگهای صورتی و نارنجی را بر ای لب استفاده کنید. تغییری همانند تصویر زیر ایجاد کنید:

تصویر لب

رنگ آمیزی مو

تا کنون رنگ­آمیزی صورت پایان یافته است. اکنون نوبت رنگ­آمیزی مو می­باشد. لایه جدیدی ایجاد کرده و رنگ قهوه­ای انتخاب کنید. ناحیه را همانند شکل زیر رنگ­آمیزی کنید:

رنگ آمیزی مو

با ابزار Brush‌ با اندازه­های مختلف با رنگهای متفاوت، حالتهای مختلف را برای مو ایجاد کنید. همانند شکل زیر:

رنگ آمیزی مو

تصویر کلی تا کنون به شکل زیر است:

تصویر چهره نقاشی شده

اینکار را برای ناحیه دیگر از مو انجام دهید. برای زیبایی و طبیعی­تر بودن تصویر خطوط موها را به صورت جزئی رسم کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش به صورت کاربردی و پروژه محور رد کردن