0
۰۹۳۶۴۲۴۵۱۳۸

نقاشي چهره در فتوشاپ

مقدمه 

چنانچه گرافیست باشید یا به نقاشی چهره علاقمند باشید می دانید که فتوشاپ ابزارهایی دارد که به شما در این امر بسیار کمک می کند. البته برای اینکه عملیات نقاشی چهره را انجام دهید نیازمند تبلت و قلم نوری هستید تا تسلط بیشتری بر روی ترسیم خود داشته باشید چون نقاشی با استفاده از ماوس بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد بود و خروجی کیفیت دلخواه را نخواهد داشت. 

باز کردن تصویر چهره

ابتدا بايد يك طرح از تصوير ايجاد كنيم. بدين منظور ابتدا تصوير دلخواه را باز كرده و لايه جديدي ايجاد كرده و آنرا با رنگ سفيد پر كنيد. ميزان شفافيت ( Opacity ) لايه حاوي تصوير را به ۵۵% كاهش دهيد. لايه ديگري ايجاد كرده و با ابزار Brush روي تصوير نقاشي كنيد. اندازه قلم مو را ۱۳ انتخاب كرده و Opacity آنرا ۳۵% انتخاب نماييد. تصوير همانند شكل زير خواهد بود:

تصویر چهره

اكنون بايد نقاشي چهره ترسيم شده را رنگ­ آميزي كرد. لايه جديدي ايجاد كرده و با استفاده از پالت رنگ ( Swatches ) تصوير را رنگ ­آميزي نماييد. موقع رنگ ­آميزي ميزان شفافيت را كاهش دهيد. تصوير اصلي را در كنار تصوير خود قرار دهيد تا رنگ ­آميزي راحت تر باشد. از رنگ تيره شروع كنيد. صورت را با رنگهاي مختلف پر كنيد. براي اين پروژه از Tablet مي­توان استفاده كرد زيرا عمليات ترسيم و رنگ­ آميزي را آسانتر مي­كند. تصوير مربوط به Tablet را در شكل زير مشاهده مي­كنيد:

تبلت و قلم نوری

رنگ آمیزی چشم

رنگ­ آميزي را به گونه­ اي انجام دهيد كه در لايه­ هاي مختلف قرار بگيرند زيرا اگر يكي از رنگ ­آميزي­ها مورد نظر نباشد فقط آن لايه را حذف نماييد. براي رنگ­آميزي كردن مي­توان رنگ مربوط به آن ناحيه را با ابزار قطره چكان از تصوير اصلي برداريد. ابتدا به صورت كلي رنگ­­آميزي كنيد و در نهايت به جزئيات به پردازيد. مثلاً قسمت چشم كه داراي جزئيات زيادي است را به شكل زير رنگ­آميزي نماييد:

تصویر چشم

تغييرات را براي چشم ديگر تكرار كنيد و از رنگهاي موجود در چشم اول استفاده نماييد. تغييرات انجام شده بر روی نقاشی چهره همانند تصوير زير خواهد بود:

تصویر چشم

رنگهاي پشت پلك سمت راست را بر روي پلك سمت چپ استفاده كنيد. سپس ناحيه مربوط به مو را رنگ­آميزي كنيد.تصوير همانند شكل زير است:

رنگ آمیزی پلک

با ابزار قلم مو به رنگ روشن روي صورت خطوط به شكل زير رسم كنيد تا صاف و هموار به نظر نرسد و تصوير همانند نقاشي باشد:

تصویر زیر پلک

لايه جديدي براي مژه ايجاد كنيد. رنگ تيره انتخاب كرده و مژه­ها را رسم نماييد. سپس با رنگ مشكي ناحيه ابتدايي آن را رنگ­آميزي نماييد. تصوير همانند شكل زير خواهد بود:

ترسیم مژه ها

تا كنون تصوير به شكل زير تغيير يافته است:

تصویر چهره

رنگ آمیزی لب

لايه ديگري ايجاد نماييد و روي ناحيه لب را رنگ­آميزي كنيد. مخلوطي از رنگهاي صورتي و نارنجي را بر اي لب استفاده كنيد. تغييري همانند تصوير زير ايجاد كنيد:

تصویر لب

رنگ آمیزی مو

تا كنون رنگ­آميزي صورت پايان يافته است. اكنون نوبت رنگ­آميزي مو مي­باشد. لايه جديدي ايجاد كرده و رنگ قهوه­اي انتخاب كنيد. ناحيه را همانند شكل زير رنگ­آميزي كنيد:

رنگ آمیزی مو

با ابزار Brush‌ با اندازه­هاي مختلف با رنگهاي متفاوت، حالتهاي مختلف را براي مو ايجاد كنيد. همانند شكل زير:

رنگ آمیزی مو

تصوير كلي تا كنون به شكل زير است:

تصویر چهره نقاشی شده

اينكار را براي ناحيه ديگر از مو انجام دهيد. براي زيبايي و طبيعي­تر بودن تصوير خطوط موها را به صورت جزئي رسم كنيد. 

ارسال دیدگاه