0
۰۹۳۶۴۲۴۵۱۳۸

تغییر تنظیمات ارتباط

به روز رسانی خودکار فیلدهای مرتبط

تغییر تنظیمات ارتباط در نرم افزار اکسس یکی از گزینه هایی است که در هنگام توسعه نرم افزار خود به آن احتیاج دارید. پس از اینکه ارتباط بین جدول ها برقرار شد، ممکن است در یک سیستم نیاز به تغییر مقدار فیلد رابط از جدول اصلی (جدول والد) وجود داشته باشد. مثلا در سیستم مدرسه فرض کنید کد درس تغییر می کند. اگر برای آن درس در جدول فرزند (جدول نمره) مقدار وجود داشته باشد آنگاه اکسس به شما پیغام خطا می دهد و از ویرایش آن جلوگیری به عمل می آید. حال فرض کنید در یک سیستم نیاز به چنین امکاناتی وجود دارد. بنابراین نیاز به تغییر تنظیمات ارتباط می باشد. در برنامه اکسس بخشی برای کنترل این مورد وجود دارد. برای این منظور پنجره ارتباط Relationships را باز کرده و برای تغییر تنظیمات ارتباط بر روی خط ارتباطی بین دو جدول دوبار کلیک کنید.

تغییر تنظیمات ارتباط

در پنجره باز شده، گزینه Cascade Update Related Fields را علامتدار کرده و بر روی OK کلیک کنید. حال برای بررسی اینکه آیا عملیات به درستی صورت می گیرد، کافیست جدول درس را باز کرده و کد یکی از دروس را ویرایش کنید. برای مثال کد درس ریاضی از ۱۰۰ به ۱۲۰ تغییر می دهیم و سپس بر روی رکورد پایین آن کلیک می کنیم تا عملیات تایید کد جدید برای این رکورد صورت گیرد.

نتیجه تغییرات آپدیت فیلد

از آنجائیکه برای درسی ریاضی با کد ۱۰۰ نمره ای وارد شده بود، جدول نمره را باز کنید و نمره وارد شده را بررسی کنید.

نتیجه تغییرات در ارتباط

همانطور که مشاهده می کنید کد درس در این جدول به صورت خودکار به ۱۲۰ تغییر یافته است.

حذف خودکار رکوردهای مرتبط

اکنون فرض کنید بخواهیم یک رکورد را از جدول دانش آموز حذف کنیم. چناچه این دانش آموز در جدول نمره دارای رکورد باشد اکسس پیغام خطا صادر می کند.

حذف رکورد

پیغام خطای صادر شده به صورت زیر است.

خطای عدم امکان حذف به دلیل ارتباط

اکسس با این پیغام به شما اعلام می کند که این رکورد در جدول نمره دارای رکوردهای مرتبط است و شما نمی توانید این رکورد را حذف کنید. مگر اینکه به صورت دستی رکورد را از جدول نمره حذف کرده باشید. برای اینکه اکسس به صورت خودکار رکوردهای مرتبط با این رکورد را حذف کند و پیغامی نیز صادر نکند باید گزینه Cascade Delete Related Records را در پنجره ارتباط علامت دار کنید.

از ریبون Database Tools بر روی Relationships کلیک کنید. برای تغییر تنظیمات ارتباط بر روی خط ارتباطی بین جدول های دانش آموز و نمره دوبار کلیک کنید. گزینه Cascade Delete Related Records را علامتدار کرده و بر روی OK کلیک کنید.

تنظیم ارتباط به منظور حذف رکورد

اکنون جدول دانش آموز را باز کرده و رکورد را حذف کنید. اکسس قبل از حذف هشداری به شما نشان می دهد.

هشدار حذف رکوردهای مرتبط

اگر تمایل به حذف دارید بر روی دکمه Yes کلیک کنید.

اکنون جدول نمره را باز کنید. مشاهده می کنید رکورد متناظر به آن دانش آموز از این جدول حذف شده است.

نتیجه حذف رکوردهای مرتبط

فیلم آموزشی تغییر تنظیمات ارتباط در جدول های اکسس

برای اینکه خیلی خوب تغییر تنطیمات ارتباط بین جدول ها را یاد بگیرید حتما فیلم آموزشی زیر را تماشا کنید.

 

دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه