0
۰۹۳۶۴۲۴۵۱۳۸

طراحي تصوير روي قاب DVD

مقدمه 

طراحی قاب دی وی دی یکی از مواردی است که توسط خیلی از نرم افزارها می توان انجام داد. در این آموزش طراحی تصویر روی قاب DVD را با استفاده از نرم افزار فتوشاپ آموزش می دهیم. 

براي طراحي بايد Template مربوط به قاب DVD را داشته باشيد. هر كدام از خطوط و خط چين ها معني و مفهوم خاص خود را دارند. حتي رنگ خطوط نيز بيانگر مفهوم خاصي است. در پايين Template راهنمايي وجود دارد كه خطوط را توضيح مي­دهد. همانند شكل زير:

مثلاً خط چين نشان دهنده خط تا مي­باشد. خط صورتي و ممتد به نام TrimLine خط برش مي­باشد. جايي است كه برگه را برش مي­دهند. خط سبز ممتد خطي است كه تصوير و اشياء در آن محدوده قرار مي­گيرند و نبايد خارج از آن محدوده باشند. خط ديگر، خط آبي ممتد است كه دور تا دور Cover قرار رسم شده است. شكل زير نمونه­اي از DVD Cover‌ را نشان مي­دهد:

کاور دی وی دی

در واقع تمام اين تصاوير بر اساس همان Template در محل مناسب قرار گرفته­اند تا در زمان چاپ كردن و قرار دادن در قاب DVD خطوط تا خوردگي و برش درست تنظيم شده باشد. در واقع Template به عنوان راهنما است. هميشه به ياد داشته باشيد كه تصاوير خود را پايين راهنما طراحي كنيد تا هميشه لايه مربوط به راهنما را مشاهده كنيد. بهتر است در از برنامه­هاي متفاوت در كنار فتوشاپ استفاده شود. مثلاً از برنامه Adobe Illustrator استفاده كنيد. فايل Template‌ را در Illustrator‌ باز كنيد. از منوي File فرمان Place‌ را اجرا كنيد. فايل مربوط به قاب DVD را كه در فتوشاپ طراحي كرده­ايد انتخاب كنيد. توجه كنيد گزينه Link علامتدار شده است. روي Place كليك كنيد. در صورتي كه پيغامي مبني بر ادغام كردن لايه­هاي مربوط به فايل صادر شد بر روي Ok كليك كنيد. لايه مربوط به طراحي را پايين لايه مربوط به Template قرار دهيد تا بتوان مكان آنرا بر روي Template تنظيم كرد. با ابزار Move خطوط را بر روي يكديگر قرار دهيد. از كليدهاي جهتي نيز مي­توان استفاده كرد. بهتر است متنها را در Illustrator طراحي كنيد. زيرا برنامه Illuastrator يك برنامه برداري است و كيفيت بهتري در زمينه برداري دارد. پس بهتر است طراحي گرافيكي را در فتوشاپ انجام دهيد و متنها را در Illustrator بنويسيد. به برنامه فتوشاپ بازگرديد و لايه مربوط به متن را غير فعال كنيد و فايل را ذخيره نماييد. هنگام بازگشتن به برنامه Illustrator پيغامي مشاهده مي­شود، زيرا فايلها به هم Link شده بودند. گزينه Yes را كليك كنيد. متنها حذف مي­شوند. اكنون متن را خودتان در برنامه Illustrator ايجاد كنيد. لايه متن جدا از لايه مربوط به گرافيك است. براي چاپ بايد هر دو فايل طراحي شده در فتوشاپ و برنامه Illustrator  را با هم بر روي CD‌ ذخيره كرده و آن را براي چاپ فرستاد.

ارسال دیدگاه