[title text=”ایجاد فرم”]

برای ورود اطلاعات به جدول از یک رابط به نام فرم استفاده می شود. کاربر نهایی باید از طریق فرم اطلاعات را به جدول وارد کند. برای ایجاد فرم روش های مختلفی وجود دارد. ساده ترین روش این است که ابتدا جدول را انتخاب کرده و از ریبون Create بر روی Form کلیک کنید.

[ux_image id=”3166″ width=”98″]

 

[title text=”نمای Layout View”]

به صورت خودکار و سریع یک فرم ساخته می شود. به صورت پیش فرض فرم ساخته شده در نمای Layout به شما نشان داده می شود. در این نما فقط یک رکورد به عنوان رکورد نمونه نشان داده می شود. این نما بیشتر برای تغییر ظاهری فرم به کار می رود. مثلا اندازه Text Box را تغییر دهیم.

[ux_image id=”3168″]

[title text=”نمای Design View”]

برای تغییر فرم از این نما استفاده می شود که به نمای Design یا طراحی معروف است. در این نما رکورد مشاهده نمی شود. برچسبها و جعبه متنها دیده می شوند که می توانید آن را تغییر دهید. مثلا با نگه داشتن کلید Shift چند گزینه را انتخاب و رنگ و فونت و سایز را تغییر دهید.

[ux_image id=”3169″]

[title text=”ذخیره فرم”]

پس از انجام عملیات ویرایش بر روی فرم، روی زبانه فرم کلیک راست کرده و Save را اجرا کنید. طبق قوانین نامگذاری ابتدای فرم را پیشوند frm قرار می دهم. برای مثال نام این فرم را frmStudent قرار می دهیم و برای سایر فرمها نیز از این قوانین نامگذاری پیروی می کنیم تا در سراسر پروژه به صورت منسجم و ساده بتوانیم با بخش های مختلف کار کرده و سریعتر شیء مورد نظر خود را پیدا کنیم.

 

[title text=”ایجاد فرم به روش Design”]

در این روش با کلیک بر روی Design از بخش Form یک فرم خالی ایجاد می شود. یک ریبون در بالای فرم ظاهر می شود که باید با استفاده از آنها تمامی اجزای فرم را خودمان ایجاد کنیم و آن را به جدول و فیلد مربوطه متصل کنیم. البته یک روش ساده تر نیز وجود دارد. کافیست بر روی Add Existing Fields کلیک کنید.

[ux_image id=”3173″]

در پنجره ای که در سمت راست ظاهر می شود بر روی Show All Tables کلیک کنید تا همه جدول های ایجاد شده نمایش داده شود.

[ux_image id=”3174″]

[ux_image id=”3176″]

اکنون بر روی علامت + مربوط به هر جدولی که قصد دارید برای آن فرم ایجاد کنید، کلیک کنید تا فیلدهای آن نمایش داده شود. برای مثال جدول معلم را انتخاب کرده و فیلدها را به روش کشیدن و رها کردن بر روی فرم قرار دهید.

[ux_image id=”3179″]

اکنون بهتر است برای زیبایی ظاهری فرم آن ها را به هم بچسبانیم. در اکسس قابلیتی وجود دارد به نام Stacked که باعث می شود فیلدهای مرتبط به هم به یکدیگر بچسبند. برای این منظور همه فیلدها را انتخاب کنید. از ریبون Arrange بر روی Stacked کلیک کنید.

[ux_image id=”3180″ image_size=”original”]

پس از اجرای این فرمان ظاهر فرم کمی مرتب تر می شود.

[ux_image id=”3181″]

اکنون برای مشاهده رکوردها فرم را در نمای Form باید باز کنیم. بر روی سربرگ فرم کلیک راست کرده و گزینه Form View را انتخاب کنید.

[ux_image id=”3182″]

اطلاعات مربوط به جدول معلمان از طریق این فرم مشاهده می شود.

[ux_image id=”3183″]

روش Blank Form نیز مشابه روش Form Design بوده و باید فیلدها یا اشیاء را بر روی فرم خودتان قرار دهید.

[title text=”ایجاد فرم به روش Form Wizard”]

در این روش می توانیم از چندین جدول فیلدها را انتخاب کرده و فرم طراحی کنیم. از ریبون Create و بخش Form بر روی Form Wizard کلیک کنید.

[ux_image id=”3185″]

برای مثال از جدول دانش آموز، نام و نام خانوادگی، از جدول درس نام درس، از جدول نمره نمره وی و از جدول معلم نام و نام خانوادگی معلم را انتخاب کنید.

[ux_image id=”3186″]

در مرحله بعد از شما خواسته می شود که نحوه نمایش اطلاعات چگونه باشد. برای مثال اگر By Course انتخاب شود نام درس در بالای فرم قرار می گیرد و نام دانش آموز و نمرات آنها در در فرم زیر مجموعه قرار می دهد. اگر By Student انتخاب شود در بالای فرم نام دانش آموز قرار می گیرد و در فرم زیر مجموعه عنوان درس و نمره وی دیده می شود. با توجه به نیاز خود می توانید دسته بندی گزارش را انتخاب نمایید.

[ux_image id=”3187″]

در مرحله بعد ظاهر فرم زیر مجموعه یا همان Subform است. اغلب نوع Datasheet انتخاب می شود.

[ux_image id=”3189″]

در مرحله بعد نام فرم را مطابق قوانین نامگذاری خود وارد کرده و بر روی Finish کلیک کنید تا فرم باز شود و نتیجه را مشاهده کنید.

[ux_image id=”3190″]

نتیجه باید تقریبا مشابه تصویر زیر باشد. چون اطلاعات مربوط به نمرات حذف شده است اطلاعاتی در این قیمت مشاهده نمی شود. جدول نمرات را باز کنید و نمراتی را برای چند دانش آموز وارد کنید و سپس وارد این فرم شوید

[ux_image id=”3191″]

[title text=”فیلم آموزشی روشهای ایجاد فرم در اکسس”]

برای اینکه خیلی خوب تغییر تنطیمات ایجاد فرم در اکسس را یاد بگیرید حتما فیلم آموزشی زیر را تماشا کنید.

[divider align=”center” width=”200px”]

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *