0
۰۹۳۶۴۲۴۵۱۳۸

ایجاد فرم

ایجاد فرم

برای ورود اطلاعات به جدول از یک رابط به نام فرم استفاده می شود. کاربر نهایی باید از طریق فرم اطلاعات را به جدول وارد کند. برای ایجاد فرم روش های مختلفی وجود دارد. ساده ترین روش این است که ابتدا جدول را انتخاب کرده و از ریبون Create بر روی Form کلیک کنید.

ایجاد فرم

 

نمای Layout View

به صورت خودکار و سریع یک فرم ساخته می شود. به صورت پیش فرض فرم ساخته شده در نمای Layout به شما نشان داده می شود. در این نما فقط یک رکورد به عنوان رکورد نمونه نشان داده می شود. این نما بیشتر برای تغییر ظاهری فرم به کار می رود. مثلا اندازه Text Box را تغییر دهیم.

فرم

نمای Design View

برای تغییر فرم از این نما استفاده می شود که به نمای Design یا طراحی معروف است. در این نما رکورد مشاهده نمی شود. برچسبها و جعبه متنها دیده می شوند که می توانید آن را تغییر دهید. مثلا با نگه داشتن کلید Shift چند گزینه را انتخاب و رنگ و فونت و سایز را تغییر دهید.

ویرایش فرم

ذخیره فرم

پس از انجام عملیات ویرایش بر روی فرم، روی زبانه فرم کلیک راست کرده و Save را اجرا کنید. طبق قوانین نامگذاری ابتدای فرم را پیشوند frm قرار می دهم. برای مثال نام این فرم را frmStudent قرار می دهیم و برای سایر فرمها نیز از این قوانین نامگذاری پیروی می کنیم تا در سراسر پروژه به صورت منسجم و ساده بتوانیم با بخش های مختلف کار کرده و سریعتر شیء مورد نظر خود را پیدا کنیم.

 

ایجاد فرم به روش Design

در این روش با کلیک بر روی Design از بخش Form یک فرم خالی ایجاد می شود. یک ریبون در بالای فرم ظاهر می شود که باید با استفاده از آنها تمامی اجزای فرم را خودمان ایجاد کنیم و آن را به جدول و فیلد مربوطه متصل کنیم. البته یک روش ساده تر نیز وجود دارد. کافیست بر روی Add Existing Fields کلیک کنید.

اضافه کردن فیلد

در پنجره ای که در سمت راست ظاهر می شود بر روی Show All Tables کلیک کنید تا همه جدول های ایجاد شده نمایش داده شود.

نمایش جدول

انتخاب فیلد

اکنون بر روی علامت + مربوط به هر جدولی که قصد دارید برای آن فرم ایجاد کنید، کلیک کنید تا فیلدهای آن نمایش داده شود. برای مثال جدول معلم را انتخاب کرده و فیلدها را به روش کشیدن و رها کردن بر روی فرم قرار دهید.

ویرایش فیلدها

اکنون بهتر است برای زیبایی ظاهری فرم آن ها را به هم بچسبانیم. در اکسس قابلیتی وجود دارد به نام Stacked که باعث می شود فیلدهای مرتبط به هم به یکدیگر بچسبند. برای این منظور همه فیلدها را انتخاب کنید. از ریبون Arrange بر روی Stacked کلیک کنید.

مرتب کردن فیلدها در فرم

پس از اجرای این فرمان ظاهر فرم کمی مرتب تر می شود.

تغییر چیدمان فیلدها در فرم

اکنون برای مشاهده رکوردها فرم را در نمای Form باید باز کنیم. بر روی سربرگ فرم کلیک راست کرده و گزینه Form View را انتخاب کنید.

تغییر نمای فرم

اطلاعات مربوط به جدول معلمان از طریق این فرم مشاهده می شود.

نتیجه تغییرات فرم

روش Blank Form نیز مشابه روش Form Design بوده و باید فیلدها یا اشیاء را بر روی فرم خودتان قرار دهید.

[ایجاد فرم به روش Form Wizard

در این روش می توانیم از چندین جدول فیلدها را انتخاب کرده و فرم طراحی کنیم. از ریبون Create و بخش Form بر روی Form Wizard کلیک کنید.

ایجاد فرم به روش ویزارد

برای مثال از جدول دانش آموز، نام و نام خانوادگی، از جدول درس نام درس، از جدول نمره نمره وی و از جدول معلم نام و نام خانوادگی معلم را انتخاب کنید.

انتخاب فیلدها

در مرحله بعد از شما خواسته می شود که نحوه نمایش اطلاعات چگونه باشد. برای مثال اگر By Course انتخاب شود نام درس در بالای فرم قرار می گیرد و نام دانش آموز و نمرات آنها در در فرم زیر مجموعه قرار می دهد. اگر By Student انتخاب شود در بالای فرم نام دانش آموز قرار می گیرد و در فرم زیر مجموعه عنوان درس و نمره وی دیده می شود. با توجه به نیاز خود می توانید دسته بندی گزارش را انتخاب نمایید.

انتخاب فرم اصلی و سابفرم

در مرحله بعد ظاهر فرم زیر مجموعه یا همان Subform است. اغلب نوع Datasheet انتخاب می شود.

انتخاب ظاهر سابفرم

در مرحله بعد نام فرم را مطابق قوانین نامگذاری خود وارد کرده و بر روی Finish کلیک کنید تا فرم باز شود و نتیجه را مشاهده کنید.

ذخیره فرم و سابفرم

نتیجه باید تقریبا مشابه تصویر زیر باشد. چون اطلاعات مربوط به نمرات حذف شده است اطلاعاتی در این قیمت مشاهده نمی شود. جدول نمرات را باز کنید و نمراتی را برای چند دانش آموز وارد کنید و سپس وارد این فرم شوید

نتیجه فرم به روش ویزارد

فیلم آموزشی روشهای ایجاد فرم در اکسس

برای اینکه خیلی خوب تغییر تنطیمات ایجاد فرم در اکسس را یاد بگیرید حتما فیلم آموزشی زیر را تماشا کنید.

 

ارسال دیدگاه