0
۰۹۳۶۴۲۴۵۱۳۸

تركيب كردن دو حيوان در فتوشاپ

مقدمه 

با استفاده از نرم افزار فتوشاپ می توان تصاویر مختلفی را با یکدیگر ترکیب کرده و تصویر جدیدی را خلق کرد. در درسهای گذشته از تکنیک تغییر چهره استفاده کردیم. تقریبا از روش مشابه برای ترکیب کردن دو حیوان استفاده می کنیم. 

تصاويري كه در اين پروژه استفاده شده است به شكل زير مي­باشد:

تصویرهای پروژه

انتخاب تصویر کرگدن

تصوير كرگدن را باز كرده و آنرا از Background‌ با ابزار Pen جدا كنيد. روي مسير كليك راست كرده و فرمان Make Selection را اجرا كنيد. فرمان Flip Horizontal را اجرا كنيد. آنرا انتخاب كرده و فرمان Copy‌ را اجرا كنيد. فايل مربوط به تصوير سوسمار را باز كرده و تصوير كپي شده را Paste كنيد. نام لايه راHead Hippo‌ قرار دهيد. لايه Background را دوبار كليك كرده و نام آنرا Lizard قرار دهيد. تصوير به شكل زير تغيير يافته است:

تصویر کرگدن

لايه Hippo Head را انتخاب كرده و آنرا به Smart Object‌ تبديل كنيد تا كيفيت آن تغيير نكند. يك كپي از لايه كرگدن ايجاد كنيد. اگر تغييرات مد نظرتان نبود، مي­توانيد به لايه قبل باز گرديد. روي لايه دوبار كليك كنيد. فايل را بايد ذخيره كنيد. روي Ok‌ كليك كنيد. لايه در پنجره مجزا باز مي­شود. فايلي به پسوند psb ايجاد مي­كند. هر تغييري در اين فايل صورت دهيد در واقع در لايه اصلي صورت مي­گيرد. اين ويژگي Smart Object‌ است كه در فتوشاپ Cs2 به بعد داريم. فرمان Free Transform را از منوي Edit‌ اجرا كنيد. اندازه سر كرگدن را كوچك كنيد. تصوير را بچرخانيد تا چين خوردگي قسمت گردن بر روي پاي سوسمار قرار گيرد. براي اينكه راحت­تر بتوانيد تغيير اندازه دهيد، Opacity لايه كرگدن را كم كنيد. تصوير به شكل زير تغيير مي­يابد:

چرخش تصویر کرگدن

تغییر رنگ کرگدن

اكنون بايد رنگ سر كرگدن را به رنگ سوسمار تغيير داد. كليد Alt را نگه داشته و فرمان Adjustment را از پالت Layers اجرا كنيد. فرمان Color Balance را انتخاب كرده و گزينه Clipping Mask را علامتدار نماييد. تغييراتي همانند شكل زير اجرا كرده و Ok را كليك كنيد:

تغییر رنگ کرگدن

روي لايه كرگدن ماسك قرار داده و با ابزار Brush به رنگ مشكي ناحيه اطراف سر كرگدن را پاك كنيد. ميزان Hardness را به صفر تغيير دهيد و در جاهايي كه نياز است، آن را به دلخواه افزايش دهيد. تغييرات به شكل زير مي­باشد:

اعمال ماسک به کرگدن

حذف بخشهای اضافی سوسمار

اكنون بايد سر سوسمار كه در پشت سر كرگدن ديده مي­شود، حذف نمود. لايه Lizard را انتخاب كرده و با ابزار Clone Stamp از قسمت نزديك سر با گرفتن كليد Alt و كليك كردن، نمونه برداري كرده و روي سر سوسمار كليك كنيد. اين كار را تا زمانيكه سر سوسمار حذف شود تكرار كنيد. تصوير به شكل زير تغيير مي­يابد:

ادیت کرگدن

حال مي­خواهيم پوست سوسمار را روي قسمت گردن كرگدن كپي كنيم. لايه جديدي ايجاد كرده و ابزار Clone Stamp را انتخاب كنيد. گزينه Sample All Layers را علامتدار كنيد. كليد Alt را نگه داشته و روي پوست سوسمار كليك كنيد تا نمونه­برداري شود. روي قسمت گردن كليك كنيد. تغييرات به شكل زير مي­باشد:

انتخاب پوست سوسمار

تغییر روشنایی سوسمار

روشنايي سوسمار نسبت به كرگدن بيشتر است. بنابراين لايه كرگدن را انتخاب كرده، كليد Alt‌ را نگه داشته و روي Adjustment‌ كليك كنيد. فرمان Levels را اجرا كرده و گزينه Clipping Mask را علامتدار كنيد و Ok‌ را كليك نماييد. تغييراتي همانند شكل انجام داده و Ok را كليك كنيد:

پانل Level

روي ماسك مربوط به Level كليك كنيد. با ابزار Brush با رنگ مشكي قسمت دهان را پاك كنيد. زيرا نور فقط بر روي پوست آن تاثير مي­گذارد. لايه Lizard‌ را انتخاب كنيد. حالت Mask Mode‌ را انتخاب كنيد. با ابزار Brush قسمت بالا و سمت راست را انتخاب كنيد. به حالت استاندارد بازگرديد. فرمان Inverse‌ را اجرا كنيد. در حاليكه كليد Alt را نگه داشته­ايد، روي فرمان Adjustmnet از پالت Layers كليك كرده و گزينه Brightness/Contrast را اجرا كنيد. گزينه Clipping Mask را  علامتدار كرده و Ok‌ را كليك كنيد. ميزان Brightness و Contrast را كاهش دهيد. تا قسمت سر كرگدن برجسته­تر به نظر برسد. تغييرات به شكل زير است:

تغییر روشنایی

ویرایش کرگدن

اگر توجه كنيد قسمت دهان و دندان در اثر تغيير رنگ سبز شده­اند. روي ماسك لايه Color Balance كليك كنيد. ابزار Brush را با رنگ مشكي انتخاب كرده و روي ناحيه دهان و دندان بكشيد تا رنگ اصلي آن بازگردد. گاهي اوقات لازم است كه اندازه Brush‌ را كاهش يا افزايش داد. همچنين روي چشم كليك كنيد تا رنگ اصلي چشم ديده شود. تصوير را به شكل زير تغيير دهيد:

ویرایش کرگدن

لايه ديگري بالاي تمامي لايه­ها ايجاد كنيد. رنگ روزمينه را آبي انتخاب كنيد. قسمت Blending Mode لايه را روي Overlay قرار داده و ميزان Opacity را كاهش دهيد. تغييرات به شكل زير مي­باشد:

تصویر نهایی

ارسال دیدگاه