ترکیب کردن دو حیوان در فتوشاپ

مقدمه 

با استفاده از نرم افزار فتوشاپ می توان تصاویر مختلفی را با یکدیگر ترکیب کرده و تصویر جدیدی را خلق کرد. در درسهای گذشته از تکنیک تغییر چهره استفاده کردیم. تقریبا از روش مشابه برای ترکیب کردن دو حیوان استفاده می کنیم. 

تصاویری که در این پروژه استفاده شده است به شکل زیر می­باشد:

تصویرهای پروژه

انتخاب تصویر کرگدن

تصویر کرگدن را باز کرده و آنرا از Background‌ با ابزار Pen جدا کنید. روی مسیر کلیک راست کرده و فرمان Make Selection را اجرا کنید. فرمان Flip Horizontal را اجرا کنید. آنرا انتخاب کرده و فرمان Copy‌ را اجرا کنید. فایل مربوط به تصویر سوسمار را باز کرده و تصویر کپی شده را Paste کنید. نام لایه راHead Hippo‌ قرار دهید. لایه Background را دوبار کلیک کرده و نام آنرا Lizard قرار دهید. تصویر به شکل زیر تغییر یافته است:

تصویر کرگدن

لایه Hippo Head را انتخاب کرده و آنرا به Smart Object‌ تبدیل کنید تا کیفیت آن تغییر نکند. یک کپی از لایه کرگدن ایجاد کنید. اگر تغییرات مد نظرتان نبود، می­توانید به لایه قبل باز گردید. روی لایه دوبار کلیک کنید. فایل را باید ذخیره کنید. روی Ok‌ کلیک کنید. لایه در پنجره مجزا باز می­شود. فایلی به پسوند psb ایجاد می­کند. هر تغییری در این فایل صورت دهید در واقع در لایه اصلی صورت می­گیرد. این ویژگی Smart Object‌ است که در فتوشاپ Cs2 به بعد داریم. فرمان Free Transform را از منوی Edit‌ اجرا کنید. اندازه سر کرگدن را کوچک کنید. تصویر را بچرخانید تا چین خوردگی قسمت گردن بر روی پای سوسمار قرار گیرد. برای اینکه راحت­تر بتوانید تغییر اندازه دهید، Opacity لایه کرگدن را کم کنید. تصویر به شکل زیر تغییر می­یابد:

چرخش تصویر کرگدن

تغییر رنگ کرگدن

اکنون باید رنگ سر کرگدن را به رنگ سوسمار تغییر داد. کلید Alt را نگه داشته و فرمان Adjustment را از پالت Layers اجرا کنید. فرمان Color Balance را انتخاب کرده و گزینه Clipping Mask را علامتدار نمایید. تغییراتی همانند شکل زیر اجرا کرده و Ok را کلیک کنید:

تغییر رنگ کرگدن

روی لایه کرگدن ماسک قرار داده و با ابزار Brush به رنگ مشکی ناحیه اطراف سر کرگدن را پاک کنید. میزان Hardness را به صفر تغییر دهید و در جاهایی که نیاز است، آن را به دلخواه افزایش دهید. تغییرات به شکل زیر می­باشد:

اعمال ماسک به کرگدن

حذف بخشهای اضافی سوسمار

اکنون باید سر سوسمار که در پشت سر کرگدن دیده می­شود، حذف نمود. لایه Lizard را انتخاب کرده و با ابزار Clone Stamp از قسمت نزدیک سر با گرفتن کلید Alt و کلیک کردن، نمونه برداری کرده و روی سر سوسمار کلیک کنید. این کار را تا زمانیکه سر سوسمار حذف شود تکرار کنید. تصویر به شکل زیر تغییر می­یابد:

ادیت کرگدن

حال می­خواهیم پوست سوسمار را روی قسمت گردن کرگدن کپی کنیم. لایه جدیدی ایجاد کرده و ابزار Clone Stamp را انتخاب کنید. گزینه Sample All Layers را علامتدار کنید. کلید Alt را نگه داشته و روی پوست سوسمار کلیک کنید تا نمونه­برداری شود. روی قسمت گردن کلیک کنید. تغییرات به شکل زیر می­باشد:

انتخاب پوست سوسمار

تغییر روشنایی سوسمار

روشنایی سوسمار نسبت به کرگدن بیشتر است. بنابراین لایه کرگدن را انتخاب کرده، کلید Alt‌ را نگه داشته و روی Adjustment‌ کلیک کنید. فرمان Levels را اجرا کرده و گزینه Clipping Mask را علامتدار کنید و Ok‌ را کلیک نمایید. تغییراتی همانند شکل انجام داده و Ok را کلیک کنید:

پانل Level

روی ماسک مربوط به Level کلیک کنید. با ابزار Brush با رنگ مشکی قسمت دهان را پاک کنید. زیرا نور فقط بر روی پوست آن تاثیر می­گذارد. لایه Lizard‌ را انتخاب کنید. حالت Mask Mode‌ را انتخاب کنید. با ابزار Brush قسمت بالا و سمت راست را انتخاب کنید. به حالت استاندارد بازگردید. فرمان Inverse‌ را اجرا کنید. در حالیکه کلید Alt را نگه داشته­اید، روی فرمان Adjustmnet از پالت Layers کلیک کرده و گزینه Brightness/Contrast را اجرا کنید. گزینه Clipping Mask را  علامتدار کرده و Ok‌ را کلیک کنید. میزان Brightness و Contrast را کاهش دهید. تا قسمت سر کرگدن برجسته­تر به نظر برسد. تغییرات به شکل زیر است:

تغییر روشنایی

ویرایش کرگدن

اگر توجه کنید قسمت دهان و دندان در اثر تغییر رنگ سبز شده­اند. روی ماسک لایه Color Balance کلیک کنید. ابزار Brush را با رنگ مشکی انتخاب کرده و روی ناحیه دهان و دندان بکشید تا رنگ اصلی آن بازگردد. گاهی اوقات لازم است که اندازه Brush‌ را کاهش یا افزایش داد. همچنین روی چشم کلیک کنید تا رنگ اصلی چشم دیده شود. تصویر را به شکل زیر تغییر دهید:

ویرایش کرگدن

لایه دیگری بالای تمامی لایه­ها ایجاد کنید. رنگ روزمینه را آبی انتخاب کنید. قسمت Blending Mode لایه را روی Overlay قرار داده و میزان Opacity را کاهش دهید. تغییرات به شکل زیر می­باشد:

تصویر نهایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *