طراحی قورباغه شکلاتی با فتوشاپ

قورباغه شکلاتی

مقدمه 

ترکیب تصاویر و خلق یک تصویر جدید یکی از لذت بخش ترین قسمت کار با فتوشاپ است. در این درس می خواهیم با اجرای چندین فرمان و به کاربردن تکنیک های مهم یک قورباغه شکلاتی را طراحی کنیم. 

تصاویری که در پروژه استفاده شده است به صورت زیر می­باشد:

تصویرهای پروژه

فایل اصلی را در فتوشاپ باز کنید. تصویر را به اندازه کافی Zoom‌ کنید. با ابزار Pen دور تا دور قورباغه کلیک کنید ومسیری رسم کنید. روی مسیر کلیک راست کرده و Make Selection را انتخاب کنید. گزینه Feather را صفر و Anti-Aliased را علامتدار رها کنید. از منوی Edit‌ فرمان Copy  را اجرا کرده و سپس فرمان Paste را اجرا نمایید. تا قورباغه در لایه دیگری قرار گیرد. تصاویری که دارای سایه می­باشند نیازی به انتخاب سایه در هنگام رسم مسیر نیست. فرمان زیر را اجرا کنید:

Image–>Adjustment–>Desaturate

نام لایه قورباغه را Frog قرار دهید. در پوشه پروژه فایل Chocolate Color را باز کنید. با ابزار قطره چکان نمونه برداری کنید. کلید Ctrl را نگه داشته و روی لایه Frog کلیک کنید. لایه جدیدی ایجاد کنید و نام آنرا Chocolate Color قرار دهید. از منوی Edit‌ فرمان Fill را اجرا کنید. گزینه Foreground را انتخاب کرده و OK را کلیک کنید. گزینه Blending Mode این لایه را برابر Hard Light‌ قرار دهید. اکنون فرمان Merge Down را اجرا کنید تا لایه با لایه زیرین ادغام شود. تصویر به شکل زیر تغییر می­یابد:

تغییر رنگ قورباغه

لایه جدیدی بالای لایه­ها ایجاد کنید. نام لایه را Smudge قرار دهید. ابزار Smudge را انتخاب کنید. اندازه قطر قلم­مو را تغییر داده و میزان Hardness را به صفر تغییر دهید. تنظیماتی همانند تصویر زیر بر روی نوار موار اختیاری انجام دهید:

نوار Option

ماوس را بر روی ناحیه لب قورباغه برده و کمی بکشید. این کار باعث میشود که ناحیه­های خشن پوست قورباغه نرم و هموار به نظر برسد. به دلیل اینکه می­خواهیم اینگونه به نظر آید که انگار قورباغه از لیوان پر از شکلات بیرون آمده است. بنابراین نباید پوست آن دارای جزئیات زیادی باشد. این کار را برای تمام قسمتهای پوست تکرار کنید. تصویر به شکل زیر تغییر خواهد یافت:

قورباغه شکلاتی

لایه جدیدی ایجاد کرده و نام آنرا Drips قرار دهید. پالت Brushes را از منوی Window‌ فعال کنید. گزینه Shape Dynamics را علامتدار کرده و انتخاب کنید تا تنظیمات آن فعال شود. تغییرات را همانند تصویر زیر اعمال کنید:

پالت براش

از قسمت انگشت کلیک کرده و کلید Shift‌ را نگه داشته و به سمت پایین بکشید. می­توانید اندازه Diameter از تصویر فوق مربوط به Brush را افزایش دهید. میزان Hardness‌ را تا ۸۵% افزایش دهید. این کار را برای انگشتها و ناحیه لب چندین بار تکرار کنید همانند تصویر زیر:

ترسیم قطرات شکلات

قطرات را به گونه­ای طراحی کنید که از بالا ضخیمتر باشند. اینکار را با ابزار Brush انجام دهید و پایین آنرا به صورت دایره­ای که نشان دهنده قطره باشد تغییر دهید. همانند تصویر زیر:

ویراش قطرات شکلات

در صورت لزوم با ابزار Eraser ناحیه اضافی از قطرات را پاک کنید. لایه جدیدی ایجاد کرده و نام آنرا Highlights قرار دهید. ابزار Paint Brush را انتخاب کرده و رنگ رو زمینه را سفید انتخاب کنید. پالت Brush‌ را فعال کرده و میزان Diameter را کاهش دهید. در نقاط پایینی قطرات نواحی را با ابزار Brush رسم کنید که به نظر برسد نور به قطرات برخورد کرده است و تصویر دارای بعد باشد. همانند تصویر زیر:

طبیعی کردن قطرات شکلات

لایه جدیدی ایجاد کرده و نام آنرا Smudge Highlights قرار دهید. ابزار Smudge‌ را انتخاب کرده و روی نواحی که دارای Highlight هستند بکشید تا نرم و هموارتر به نظر برسد. اکنون میزان Opacity لایه Highlight را کم کنید.

اکنون باید چشم قورباغه که به رنگ قهوه­ای تغییر یافته است را به رنگ اصلی بازگرداند. روی لایه Frog یک ماسک ایجاد کنید. ابزار Brush با رنگ مشکی را انتخاب کرده و روی ناحیه چشم بکشید تا رنگ اصلی آن دیده شود. تصویر چشم قورباغه به شکل زیر تغییر می­یابد:

ویرایش چشم قورباغه

از پوشه پروژه فایل مربوط به قطره را باز کنید. فرمان Select All را اجرا کرده و فرمان Copy را انتخاب کنید. در فایل اصلی باز گشته و پالت Channel‌ را فعال کنید. یک کانال جدید ایجاد کنید. حال فرمان Paste را اجرا کنید. اندازه تصویر را کوچک کنید. فرمان Free Transform‌ را اجرا کنید و با کلید Shift اندازه آن را کوچک کنید. ابزار Magic Wand را انتخاب کرده و روی ناحیه مشکی خارج تصویر کلیک کنید. فرمان Inverse‌ را اجرا کنید. فرمان زیر را اجرا نمایید:

Image–>Adjustment–>Invert

فرمان Deselect را اجرا کنید. ابزار Brush را انتخاب کرده و نقاط اطراف تصویر را که اضافی می­باشد، حذف کنید. فرمان Levels را اجرا کرده و میزان روشنایی ناحیه سفید را افزایش دهید. کلید Ctrl‌ را نگه داشته و روی لایه Alpha1 کلیک کنید. لایه RGB را انتخاب کنید. به پالت Layers باز گردید. ابزار انتخاب مستطیلی را کلیک کنید. مکان قرارگیری انتخاب را تغییر داده و فرمان Transform Selection‌ را از منوی Select اجرا کنید. اندازه آنرا نیز کوچکتر کنید. لایه جدیدی ایجاد کنید. نام آنرا Splatter‌ قرار دهید. رنگ روزمینه همان رنگ Choclate باشد. از منوی Edit فرمان Fill‌ را انتخاب کنید. گزینه Foreground را انتخاب کرده و Ok‌ را کلیک کنید. دور تصویر ناحیه­ای شفاف دیده می­شود. با ابزار Eraser نواحی اضافی را پاک کنید. تصویر به شکل زیر خواهد بود:

قطرات روی لیوان

ناحیه فوقانی تصویر قطره را نیز پاک کنید تا همانند شکل زیر شود:

ویرایش قطرات لیوان

کلید Ctrl‌ را نگه داشته و لایه Frog را انتخاب کنید. کلید Shift را نگه دارید و لایه Smudge‌ را انتخاب کنید. روی لایه­ها به سمت بالا بجز لایه Spatter کلیک کنید تا انتخاب شوند. حال بالاترین لایه یعنی Spatter را انتخاب کنید. گزینه Adjustment را کلیک کرده و گزینه Hue/Saturation را کلیک کنید. میزان Saturation را کم کنید تا رنگ شکلاتی شود. تصویر تغییر یافته به شکل زیر خواهد بود:

قورباغه شکلاتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش به صورت کاربردی و پروژه محور رد کردن