طراحی شخصیت کارتونی

مقدمه 

یکی از کاربردهای مفید نرم افزار فتوشاپ استفاده از این ابزار در صنعت کارتون است. برای طراحی شخصیتهای کارتونی ابتدا طرح اولیه آن را به صورت دستی بر روی کاغذ ترسیم می کنند و سپس تصویر اسکن شده را در فتوشاپ باز کرده و رنگ آمیزی می کنند. البته با استفاده از تبلت و قلم نوری هم میتوان به صورت مستقیم نقاشی را ترسیم کرد. در این نیاز به اسکن نیست. در این آموزش طراحی شخصیت کارتونی را آموزش می دهیم. 

ابتدا باید تصویر شخصیت کارتونی خود را ترسیم کرده و آنرا Scan کنید. تصویر را در فتوشاپ باز کنید. فرمان Select All را اجرا کنید. فرمان Copy را اجرا کنید. پالت Channel را باز کرده و یک کانال جدید ایجاد کنید. فرمان Paste را اجرا کنید. برای خارج کردن تصویر از حالت انتخاب فرمان Deselect‌ را اجرا کنید. فرمان زیر را اجرا کنید:

Image-->Adjustment-->Invert

نقاطی که در اثر اسکن تصویر روی نقاشی مانده است دیده می­شود. با ابزار Brush با رنگ مشکی نقاط را پاک کنید. تصویر به شکل زیر تغییر می­یابد:

تصویر اسکن شده

اگر تصویر روی زمینه به صورت واضح دیده نمی­شود، فرمان Levels‌ را از منوی Image و زیر منوی Adjustment اجرا کنید. تغییراتی همانند تصویر زیر اعمال کنید. البته این تغییرات از تصویری به تصویر دیگر متفاوت است:

پنجره Level

کلید Ctrl را نگه داشته و روی کانال Alpha1 کلیک کنید. تصویر به شکل انتخاب در می­آید. روی کانال RGB‌ کلیک کرده و به پالت Layers بازگردید. لایه جدیدی ایجاد کرده و فرمان Fill را از منوی Edit اجرا کنید. رنگ مشکی را انتخاب و Ok‌ را کلیک کنید. لایه Background را مخفی کنید. لایه دیگری ایجاد کرده و آنرا با رنگ سفید پر کنید. آنرا پایین لایه تصویر قرار دهید. اکنون نقاشی نقاطی را که در اثر اسکن بوجود می­آید را ندارد و به شکل زیر است:

نقاشی

تصویر را Zoom کنید. لایه جدیدی ایجاد کرده و آنرا پایین لایه نقاشی بکشید. ابزار Brush را انتخاب کنید. اندازه قلم­مو را تنظیم کنید. صورت را  با رنگی که شبیه رنگ صورت باشد، رنگ­آمیزی کنید. به یاد داشته باشید که میزان Hardness را روی صفر قرار دهید. میزان Opacity مربوط به قلم­مو را در قسمتهای مختلف کم کنید. هنگام رنگ­آمیزی قسمتهایی که دارای سایه و Highlight می­باشد را با رنگ تیره­تر رنگ­آمیزی کنید. هنگام انجام این تمرین می­توانید فایل اصلی را که در DVD‌ قرار دارد را باز کرده و رنگهای استفاده شده در آن را بکار برید. تصویر را همانند شکل زیر رنگ­آمیزی کنید:

رنگ آمیزی چهره

قسمت مو را با رنگ بنفش رنگ­آمیزی نمایید. هنگام رنگ­آمیزی تمامی قسمت­ها را به صورت یکدست و یکنواخت رنگ­آمیزی نکنید. قسمتهایی مربوط به Highlight را رنگ نکنید. قسمتهای بین مو­ها را به رنگ روشنتر رنگ کنید. این کار باعث ایجاد بعد به نقاشی می­شود. قسمت­هایی که دارای Highlight می­باشد را با رنگ سفید و با میزان Opacity کم روی مو رنگ کنید. اینکار باعث حجم بخشیدن به شکل می­شود. قسمتهایی که به رنگ مشکی نقاشی شده است و مشخص نمی­باشد را با ابزار Brush‌ رنگ کنید. تغییرات به شکل زیر انجام دهید:

رنگ آمیزی مو

قسمتهای دست را نیز به همین شکل رنگ­آمیزی کنید. تنها تکنیک­های بیان شده در فوق را باید به کار برد. یعنی استفاده از ابزار Brush و تغییر اندازه قلم­مو و تغییر مشخصات آن در نوار موارد اختیاری و همچنین مهمتر از همه داشتن خلاقیت. شکل زیر رنگ­آمیزی ناحیه دست و بازو را نشان می­دهد:

رنگ آمیزی دست

برای رنگ­آمیزی هر لباس لایه دیگری ایجاد کنید و با همین تکنیک یاد شده رنگ کنید. سعی کنید از دو یا چند رنگ استفاده کنید. رنگ تیره را در قسمتهایی که دارای سایه می­باشد، بکار برید. شکل زیر نمونه­ای از رنگ­آمیزی لباس را نشان می­دهد:

رنگ آمیزی لباس

لایه دیگری برای جزئیات مشکی تصاویر ایجاد کنید. ابزار Brush‌ با رنگ مشکی انتخاب کنید. اندازه آن را کوچک کنید. تصویر زیر نمونه­ای را نشان می­دهد:

تغییر جزئیات نقاشی

پس از پایان کار روی ناحیه­های دلخواه با رنگ سفید قسمتهای Highlight را ایجاد کنید.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *