0
۰۹۳۶۴۲۴۵۱۳۸

طراحی شخصيت كارتونی

مقدمه 

یکی از کاربردهای مفید نرم افزار فتوشاپ استفاده از این ابزار در صنعت کارتون است. برای طراحی شخصیتهای کارتونی ابتدا طرح اولیه آن را به صورت دستی بر روی کاغذ ترسیم می کنند و سپس تصویر اسکن شده را در فتوشاپ باز کرده و رنگ آمیزی می کنند. البته با استفاده از تبلت و قلم نوری هم میتوان به صورت مستقیم نقاشی را ترسیم کرد. در این نیاز به اسکن نیست. در این آموزش طراحی شخصیت کارتونی را آموزش می دهیم. 

ابتدا بايد تصوير شخصيت كارتوني خود را ترسيم كرده و آنرا Scan كنيد. تصوير را در فتوشاپ باز كنيد. فرمان Select All را اجرا كنيد. فرمان Copy را اجرا كنيد. پالت Channel را باز كرده و يك كانال جديد ايجاد كنيد. فرمان Paste را اجرا كنيد. براي خارج كردن تصوير از حالت انتخاب فرمان Deselect‌ را اجرا كنيد. فرمان زير را اجرا كنيد:

Image–>Adjustment–>Invert

نقاطي كه در اثر اسكن تصوير روي نقاشي مانده است ديده مي­شود. با ابزار Brush با رنگ مشكي نقاط را پاك كنيد. تصوير به شكل زير تغيير مي­يابد:

تصویر اسکن شده

اگر تصوير روي زمينه به صورت واضح ديده نمي­شود، فرمان Levels‌ را از منوي Image و زير منوي Adjustment اجرا كنيد. تغييراتي همانند تصوير زير اعمال كنيد. البته اين تغييرات از تصويري به تصوير ديگر متفاوت است:

پنجره Level

كليد Ctrl را نگه داشته و روي كانال Alpha1 كليك كنيد. تصوير به شكل انتخاب در مي­آيد. روي كانال RGB‌ كليك كرده و به پالت Layers بازگرديد. لايه جديدي ايجاد كرده و فرمان Fill را از منوي Edit اجرا كنيد. رنگ مشكي را انتخاب و Ok‌ را كليك كنيد. لايه Background را مخفي كنيد. لايه ديگري ايجاد كرده و آنرا با رنگ سفيد پر كنيد. آنرا پايين لايه تصوير قرار دهيد. اكنون نقاشي نقاطي را كه در اثر اسكن بوجود مي­آيد را ندارد و به شكل زير است:

نقاشی

تصوير را Zoom كنيد. لايه جديدي ايجاد كرده و آنرا پايين لايه نقاشي بكشيد. ابزار Brush را انتخاب كنيد. اندازه قلم­مو را تنظيم كنيد. صورت را  با رنگي كه شبيه رنگ صورت باشد، رنگ­آميزي كنيد. به ياد داشته باشيد كه ميزان Hardness را روي صفر قرار دهيد. ميزان Opacity مربوط به قلم­مو را در قسمتهاي مختلف كم كنيد. هنگام رنگ­آميزي قسمتهايي كه داراي سايه و Highlight مي­باشد را با رنگ تيره­تر رنگ­آميزي كنيد. هنگام انجام اين تمرين مي­توانيد فايل اصلي را كه در DVD‌ قرار دارد را باز كرده و رنگهاي استفاده شده در آن را بكار بريد. تصوير را همانند شكل زير رنگ­آميزي كنيد:

رنگ آمیزی چهره

قسمت مو را با رنگ بنفش رنگ­آميزي نماييد. هنگام رنگ­آميزي تمامي قسمت­ها را به صورت يكدست و يكنواخت رنگ­آميزي نكنيد. قسمتهايي مربوط به Highlight را رنگ نكنيد. قسمتهاي بين مو­ها را به رنگ روشنتر رنگ كنيد. اين كار باعث ايجاد بعد به نقاشي مي­شود. قسمت­هايي كه داراي Highlight مي­باشد را با رنگ سفيد و با ميزان Opacity كم روي مو رنگ كنيد. اينكار باعث حجم بخشيدن به شكل مي­شود. قسمتهايي كه به رنگ مشكي نقاشي شده است و مشخص نمي­باشد را با ابزار Brush‌ رنگ كنيد. تغييرات به شكل زير انجام دهيد:

رنگ آمیزی مو

قسمتهاي دست را نيز به همين شكل رنگ­آميزي كنيد. تنها تكنيك­هاي بيان شده در فوق را بايد به كار برد. يعني استفاده از ابزار Brush و تغيير اندازه قلم­مو و تغيير مشخصات آن در نوار موارد اختياري و همچنين مهمتر از همه داشتن خلاقيت. شكل زير رنگ­آميزي ناحيه دست و بازو را نشان مي­دهد:

رنگ آمیزی دست

براي رنگ­آميزي هر لباس لايه ديگري ايجاد كنيد و با همين تكنيك ياد شده رنگ كنيد. سعي كنيد از دو يا چند رنگ استفاده كنيد. رنگ تيره را در قسمتهايي كه داراي سايه مي­باشد، بكار بريد. شكل زير نمونه­اي از رنگ­آميزي لباس را نشان مي­دهد:

رنگ آمیزی لباس

لايه ديگري براي جزئيات مشكي تصاوير ايجاد كنيد. ابزار Brush‌ با رنگ مشكي انتخاب كنيد. اندازه آن را كوچك كنيد. تصوير زير نمونه­اي را نشان مي­دهد:

تغییر جزئیات نقاشی

پس از پايان كار روي ناحيه­هاي دلخواه با رنگ سفيد قسمتهاي Highlight را ايجاد كنيد.

 

 

ارسال دیدگاه