طراحی حباب درون آب

مقدمه 

در اثر موج و یا شنا گاهی اوقات در آب یکسری حبابهایی ایجاد می شوند که به سطح بالای آب می آیند. در جلسه قبل طراحی حباب را فرا گرفتید. در این درس به شکلی دیگر طراحی حباب درون آب را آموزش می دهیم. 

فایل جدید با مشخصات زیر ایجاد کنید:

پنجره New

ترسیم حباب

زمینه را با مشکی پر کنید. لایه جدید را ایجاد کنید. با ابزار انتخاب بیضی شکل دایره­ای رسم کنید. فرمان Feather را اجرا کرده و عدد ۱۰ را وارد کرده و Ok را کلیک کنید. ابزار Brush را انتخاب کرده و با اندازه Hardness‌ با مقدار صفر، رنگ رو زمینه را سفید انتخاب کرده و ناحیه­ای همانند شکل زیر رسم کنید:

طراحی حباب

رنگ رو زمینه را خاکستری انتخاب کرده و اندازه قلم مو را کاهش داده و پایین ناحیه سفید بکشید. برای پایین حباب رنگ سفید را انتخاب کرده و پایین شکل بکشید. تا کنون تصویر به شکل زیر تغییر یافته است:

ویرایش شکل حباب

میزان Opacity‌ را از موارد اختیاری به ۲۰% تغییر داده و درون ناحیه را به شکل زیر پر کنید:

ویرایش حباب

تعریف براش حباب

فرمان Deselect‌ را اجرا کنید. ناحیه­ای به شکل مستطیل دور شکل انتخاب کنید. فرمانهای Copy Merged و Paste را به ترتیب از منوی Edit اجرا کنید. نام آنرا Bubble Brush قرار دهید. از منوی Image فرمان Adjustment‌ و سپس Invert‌ را اجرا کنید. لایه قبلی را مخفی کنید. کلیک Ctrl‌ را نگه داشته و روی لایه کلیک کنید. از منوی Edit فرمان Define Brush را کلیک کنید. نام آنرا Water Bubble‌ قرار دهید. Ok‌ را  کلیک کنید. ابزار Brush‌ را انتخاب کرده و پالت Brush‌ را فعال کنید. قلم­موی ایجاد شده را انتخاب کنید. گزینه Scattering را انتخاب کنید. میزان Scatter را تغییر داده تا حبابها از هم فاصله داشته باشند. گزینه Shape Dynamics‌ را انتخاب کنید. تغییراتی همانند شکل زیر اجرا کنید:

پالت براش

استفاده از براش

لایه­ها را مخفی کرده و فایلی که می­خواهید تصویر حباب درون آن رسم کنید را باز کنید. لایه جدیدی ایجاد کرده و Bubbles‌ بنامید. حبابهایی با اندازه­های متفاوت ایجاد کنید. میزان Opacity‌ قلم­مو را قبل از رسم روی ۱۰۰% قرار دهید. حبابها از پایین به بالا به تدریج بزرگتر می­شوند، بنابراین اندازه قلم­مو را از پایین به بالا به تدریج افزایش دهید. Blending Mode مربوط به لایه را به دلخواه تغییر دهید. اگر تغییرات مد نظر نبود، می­توانید فرمانHue/Saturation  را اجرا کرده و رنگ را تغییر دهید. فیلتر Guassian Blur‌ را روی حباب اجرا کنید. عدد ۲ را وارد کرده و Ok را کلیک کنید. شکل زیر نمونه­ای از تصویر را نشان می­دهد که در آن از قلم­موی حبابی استفاده شده است:

اعمال براش

دخیره براش

بهتر است قلم­موهای خود را ذخیره کنید. زیر اغلب آنها وقت زیادی برای طراحی می­گیرند. برای این کار پالت Brushes را باز کرده و قلم­موی خود را انتخاب کرده و فلش سمت راست و بالای پالت را باز کنید. فرمان Save Brush  را اجرا نمایید. در پنجره باز شده مسیر ذخیره­سازی فایل قلم­مو را وارد کرده و روی دکمه Save کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *